Karlovarský symfonický orchestr láká na slavnostní koncert

Karlovy Vary - Koncert oslavující 120. výročí kontinentální premiéry symfonie Z Nového světa Antonína Dvořáka bude dalším z výrazných příspěvků Karlovarského symfonického orchestru k letošnímu Roku české hudby. Koncert, který se uskuteční 20. července, bude řídit hlavní hostující dirigent Karlovarského symfonického orchestru v této sezoně Vladimír Válek.

Novosvětská patří k nejlepším dílům světové symfonické hudby

Symfonie č. 9 e-moll zvaná též Z Nového světa či Novosvětská je nejvýznamnějším Dvořákovým dílem tohoto typu, které patří nejen k absolutní špičce hudebního romantismu, ale k nejlepším dílům světové symfonické hudby všech dob. Koncert, na němž Karlovarský symfonický orchestr bude řídit dirigent Vladimír Válek, uvede Dvořákova skladba Karneval, poté zazní jeho Mazurek pro housle a orchestr, v němž se jako sólista představí koncertní mistr Karlovarského symfonického orchestru houslista Jakub Sedláček a vyvrcholením koncertu bude poté Novosvětská. Koncert se uskuteční 20. července ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp od 19.30 hodin.

Koncert, sestávající výhradně z děl Antonína Dvořáka (1841 - 1904), uvede skladba Karneval. Na jaře 1891 začal Dvořák komponovat cyklus tří koncertních předeher, které původně měly souhrnný název Příroda, život a láska. Později ale jednotlivé části osamostatnil a každé přidělil samostatné opusové číslo a název - V přírodě, Karneval a Othello. Jde o trojici myšlenkově provázaných skladeb, kdy jednotícím prvkem je idea přírody ve všech jejích podobách, a to jako živel životodárný, ale i zničující. Premiéra všech tří předeher se odehrála v roce 1892 v pražském Rudolfinu za Dvořákova řízení. Byl to poslední koncert Dvořákova turné „na rozloučenou", které uspořádal po českých a moravských městech před svým odjezdem do Spojených států. Následující skladbu Mazurek zkomponoval Dvořák v únoru 1879 ve verzi pro housle a klavír na přání svého nakladatele Simrocka, který po úspěchu Slovanských tanců žádal od skladatele drobný kus pro housle ve stejném stylu.

Symfonie č. 9 je nejvýznamnějším Dvořákovým dílem tohoto typu a napsal ji během svého pobytu ve Spojených státech, kde působil v letech 1892 - 1895 jako ředitel newyorské konzervatoře. Základní inspirací k symfonii byla jak atmosféra, kterou jej naplnil hektický způsob života bouřlivě se rozvíjející země, tak pocity z pravidelných návštěv amerického venkova, a rovněž i nostalgie po domově. Největším a nejslyšitelnějším hlasem symfonie je výraz touhy po univerzální svobodě a lidské sounáležitosti. Za zmínku jistě stojí skutečnost, že symfonie byla první skladbou, která zazněla po přistání na Měsíci. Premiéře Novosvětské v newyorské Carnegie Hall předcházela veřejná generální zkouška, která byla zcela vyprodaná. Samotná premiéra, která se konala 16. prosince 1893, se stala vrcholnou, všemi opěvovanou kulturní událostí sezony a pro Dvořáka představovala největší triumf jeho umělecké dráhy.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Zemřel Alan Lancaster (†72), spoluzakladatel kapely Status Quo

26.09.2021 16:46 Ve věku 72 let zemřel v australském Sydney spoluzakladatel a baskytarista britské rockové kapely…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama