Chci se opít a zadupat si: Tajné technoparty se změnily v komerci

Praha - Velký zájem o technoparty, kdy festival Czechtek navštívilo v roce 2006 rekordních zhruba 50.000, je už minulostí. Freetekno, tedy hudební technoparty bez vstupného, sponzorů i bez oficiálního organizátora, kde tvoří muziku sami účastníci, bylo na začátku 90.let novou zábavou svobodomyslné mládeže. Po zbytečně tvrdých zásazích policie na Czechteku v letech 2004 a zejména 2005 se technoparty stalo politickým tématem, dnes je spíše okrajovou a někdy i komerční záležitostí, vyplývá to ze zjištění ČTK.

Ilustrační foto

Techno je žánr elektronické taneční hudby, jenž vznikl ve městě Detroit v polovině 80. let. Název žánru je odvozen od slova "technologic". Prvotní techno hudba v sobě nesla znaky chicagského houseu, electra, new wave, trošku funku a také dávku futurismu, který měl v době studené války v Americe docela důležitý a hlavně pozitivní účinek na lidi.

Stavba většiny skladeb se může zdát dosti podobná, ovšem je to jen zdání, protože techno je založeno na velmi propracované a detailní stavbě, kdy se v jednotlivých skladbách na první pohled nic moc neděje, ale po bližším prozkoumání zjistíte řadu miniaturních, ale o to důležitějších nuancí.

Některé formy techna, včetně těch, které se hrávají na akcích typu CzechTek, nazývají jejich účastníci teknem. Jde o nekomerční odnož techna, většinou tvrdší a ostřejší než techno toho typu, které se hrává na oficiálních akcích a jehož tvůrci se objevují v běžných médiích. Někdy se používá také výraz freetechno,

"Pro vyznavače tohoto světonázoru není skoro nikdy přijatelné pořádat oficiální akci se všemi nahlašováními a povoleními," uvedla před časem pro ČTK hudební publicistka Jana Kománková.

Právě svobodomyslnost účastníků technoparty, kterou provází velmi hlučná hudba a vysoká koncentrace lidí a aut, i když většinou na řádně pronajatém pozemku, vyvolává stížnosti obyvatel a nelibost oficiálních orgánů.

"Freetekno není už jen hudební styl, je to životní cesta, která se zaštituje označením DIY kultura (do it yourself). Co se týče hudby, tu většinou netvoří DJs, ale tzv. soundsystémy. Hudba je to rychlejší a monotónnější ještě více než schranz. Odvrácenou stránku freetekna tvoří fakt, že pro mnoho lidí jsou freetekno akce spíše drogové dýchánky, kde hudba je jen jakousi kulisou jejich stavu a v němž se díky extrémnímu BPM (beats per minute - údery za minutu) dostávají do tranzu," uvedlo techno.cz.

Zdroj: YouTube

Přelom v historii technoparty v ČR přinesl rok 2006, kdy se rok po střetech s několika desítkami zraněných účastníků i policistů na CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku stala celá záležitost politickým tématem probíraným všemi médii. Po zkušenostech z minulého roku byl totiž tento ročník pořádán ve spolupráci s policií a Armádou České republiky v prostoru Vojenského újezdu Hradiště. Těsná spolupráce se státní správou vyvolala nevoli u části freetekno komunity, na jejichž webových stránkách se v roce 2007 objevilo prohlášení o ukončení tradice CzechTeku.

Technoparty se v současné době částečně od hudebního undergroundu posunuly do komerční roviny. Akce tohoto druhu například nabízejí pražské kluby Roxy, Chapeau Rouge nebo Cross Club, v Brně zase Favál Music Circus a Perpetuum Music Club.

Pro neoficiální technoparty je typické i určité konspirativní pozadí. Když celé hnutí ve Velké Británii a dalších zemích začínalo, informace o akcích si jejich účastníci sdělovali pomocí letáků a telefonů. Účastníci podobných akcí se živelně scházejí za pomoci mobilů nebo sociálních sítí. Na facebooku se zejména v letních měsících objevují zprávy typu: "Od rána hledám na netu nějakou akci a nemůžu nic najít, Poraďte, chci se dnes opít a zadupat!".¨

Témata: Hudba | festivaly

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Zemřel Alan Lancaster (†72), spoluzakladatel kapely Status Quo

26.09.2021 16:46 Ve věku 72 let zemřel v australském Sydney spoluzakladatel a baskytarista britské rockové kapely…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama