Janáčkova filharmonie si vysloužila velké poděkování od operní pěvkyně Anny Netrebko

Ostrava - Janáčkova filharmonie Ostrava na prestižním koncertě v pařížském Théâtre des Champs-Elysées, kde 12. července doprovázela operní divu první velikosti Annu Netrebko, opět potvrdila, že takovéto výzvy zvládá výborně. Ostatně již v minulosti prokázal ostravský orchestr své kvality při koncertech s Dianou Ross, Plácidem Domingem nebo José Carerrasem. Podívejte se také, na jaké další hvězdy se můžete těšit v nové sezoně.

Janáčkova filharmonie Ostrava

„Janáčkova filharmonie doprovázela divu velmi důstojně a vnesla do hry mnohem víc života, než je obvyklé," tak se vyjádřil po koncertě v Paříži Olivier Brunel z ConcertoNet. Také samotná Anna byla více než spokojená, o čemž svědčí její poděkování, které napsala orchestru v rodné ruštině. Théâtre des Champs-Elysées, jehož kapacita je 1905 míst, bylo vyprodáno do posledního místečka. A podle ohlasů na anna-netrabko.blogspot.com, byli přítomní svědky jednoho z nejlepších koncertů Anny Netrebko vůbec. Toto hodnocení je pochopitelně vyznamenáním i pro Janáčkovu filharmonii. „Skvělý český orchestr se náročnému publiku v Théâtre des Champs-Elysées prezentoval velmi dobře. Kladně hodnotím především skupinu smyčců, které během doprovodů zněly brilantně, znamenitě hrál koncertní mistr violoncel. Dobře hrají rovněž žestě a skvělou práci odvedla harfa," napsal HenningHøholt z Kulturkomapsset.

V první půli, která byla poctou Verdimu, se Anna Netrebko představila publiku v rozevlátých červených šatech, které přímo pro ni vytvořil jeden z předních módních návrhářů Ralph Lauren, jež se koncertu osobně zúčastnil. Druhá část večera se pak nesla ve znamení modré z dílny Janine Couture. Anna Netrebko se svou vášní pro módu netají. „Zbožňuju značky jako Ungaro, Louis Vuitton, Escada, Elie Saab, Valentino. A nejvíce ze všeho zbožňuju Dior," prozradila Netrebko a pokračovala: „V botách Yves Saint Laurent nebo Louboutin se člověku chodí tak nějak lépe. Elegantněji. Proto mě dokáže rozčílit, když někteří kostýmoví výtvarníci navrhnou pro operu takové kostýmy, které člověka vysloveně zohaví."

„Pro Janáčkovu filharmonii byl koncert v Paříži skutečným vyvrcholením úspěšné jubilejní 60. sezony. Ale podařilo se toho mnohem více. Naši posluchači v Ostravě měli možnost naživo slyšet opravdu vynikající instrumentalisty například klarinetistku Shirley Brill nebo klavíristy Alexandra Ghindina a Kirilla Gersteina. Ten ostatně opět přijede v únoru příštího roku, kdy tu uspořádá recitál. Ale byla tady i česká špička – houslista Josef Špaček, hornista Přemysl Vojta nebo trumpetista Marek Zvolánek. Skvělí byli i hostující dirigenti včetně Heiko Mathiase Förstera, který bude od září zastávat post šéfdirigenta. Přijet měl i mladý dirigent Illyich Rivas, což se bohužel nepodařilo zorganizovat. Jsem proto rád, že můžu říct, že pro nadcházející sezonu se nám podařilo domluvit opět celou plejádu „prvoligových" interpretů a dirigentů včetně již zmíněného Rivase," říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

A o jakých umělcích je řeč? Jen namátkou lze jmenovat Antoni Wita, polského dirigenta a držitele ceny Grammy, ruskou klavíristku Olgu Kern, vítězku Van Cliburn International Piano Competition, violoncellistu NarekaHakhnazaryana, vítěze Čajkovského mezinárodní soutěže, dirigenta Jakuba Hrůšu, kterého časopis Gramophone zařadil mezi deset mladých světových dirigentů, jež před sebou mají hvězdnou budoucnost, houslisty Sayaku Shoji a Ivana Ženatého, vítěze Čajkovského mezinárodní soutěže a mnoho dalších. Také v 61. sezoně bude pokračovat crossoverový cyklus Gong. Kromě večera filmové hudby nabídne Janáčkovu filharmonii s Čechomorem, Danem Bártou nebo Miro Žbirkou. Pro rodiče s dětmi je připraveno pokračování oblíbeného Rodinného cyklu a chybět nebudou ani komorní projekty vynikajících sólistů a souborů.

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Zemřel Alan Lancaster (†72), spoluzakladatel kapely Status Quo

26.09.2021 16:46 Ve věku 72 let zemřel v australském Sydney spoluzakladatel a baskytarista britské rockové kapely…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama