Dvacet let stylově a oslavná sezóna PKF - Prague Philharmonia se ponese ve stejném duchu

Praha – Koncerty PKF - Prague Philharmonia budou v příštím roce naprosto stylové. PKF oslaví dvacet let existence a rozhodla se obdarovat diváky řadou přitažlivých akcí, které má na programu na sezonu 2014/2015.

PKF - Prague Philharmonia

Na podzim uplyne dvacet let od chvíle, kdy současný významný dirigent Jiří Bělohlávek založil Pražskou komorní filharmonii. Těleso, které bylo koncipováno jako uskupení studentů hudebních oborů, se od roku 1994 stalo jedním z nejvýznamnějších hráčů na vážnohudební scéně. Před rokem byla Pražská komorní filharmonie přejmenována na PKF - Prague Philharmonia.

Na podzim 2014 si PKF - Prague Philharmonia připomene dvacáté výročí od svého založení a oslava sprovede celu sezonu 2014/2015, která láká posluchače na řadu hudebních „lahůdek". V programu na následující sezonu se totiž objevuje řada zvučných sólistických a dirigentských jmen z různých koutů světa i domácí scény. Stejně jako v jiných sezonách PKF připravuje uvedení premiéru jednoho z nejčerstvějších hudebních děl, tentokrát českého skladatele.

„Myšlenkou nadcházející sezony je pokračovat v tomto duchu a v připravovaných projektech zdůraznit a demonstrovat, kým se PKF za uplynulých 20 let stala, kam až došla," uvádí ředitel PKF Radim Otépka.

Sezona 2014/2015 začne sice až koncem září, ale již teď se můžete seznámit s jejím programem, který bude zahájen speciálně koncipovaným projektem „20 let stylově". Ten nabídne od 28.9. do 5.10. tři velké koncerty pod taktovkami dirigentů, kteří se významně zapsali do historie PKF. Tři koncerty doprovodí bohatý doprovodný program, který nabídne například dokumentární film České televize o PKF.

V oslavné sezoně si PKF zahraje společně s hostujícími špičkovými sólisty a dirigenty. Ze sólistů jmenujme například sopranistku Kate Royal, houslovou virtuosku Isabelle Faust či světově proslulého violoncellistu Mischa Maiskyho. To je však jen pár jmen z dlouhého seznamu špičkových hudebníků, kteří přijali pozvání PKF.

Radim Otépka dodává: „Naší snahou je, aby naši příznivci a věrní posluchači vnímali náplň oslavné sezony PKF jako poděkování a malou pozornost od nás za jejich náklonnost. Mimoto je mi potěšenám poděkovat také samotným hráčům a všem, kteří PKF jakkoli podporují, za to, že s jejich pomocí jí to i po dvaceti letech stále ještě hraje."

V sezoně však nebudou chybět ani projekty, které k PKF už neodmyslitelně patří. Chystají se znovu Koncerty pro děti a pro školy, Cyklus soudobé hudby, Komorní cyklus, Mimořádný koncert a tentokrát také mimořádný koncert pro děti.

Momentem chystané sezony, který dá směr dalším rokům, je fakt, že v této sezoně se po sedmi letech působení s filharmonií rozloučí šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, který je tváří celé sezony.

Hrůša dirigoval PKF prvně v roce 2002, od té doby s filharmonií spolupracuje. V roce 2008 se stal jejím šéfdirigentem. „ Přeji si moc s orchestrem vídat i nadále. Právě nyní však cítím především potřebu říci veliké díky. Odcházím z vlastního přesvědčení, že je třeba udělat krok dále, a již teď vím, že budu (nejen( na abonentní koncerty PKF vzpomínat s nostalgií," popisuje Hrůša vztah k filharmonii.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Zemřel Alan Lancaster (†72), spoluzakladatel kapely Status Quo

26.09.2021 16:46 Ve věku 72 let zemřel v australském Sydney spoluzakladatel a baskytarista britské rockové kapely…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama