Letošní Znojemské historické vinobraní nabídne bohatý multižánrový program

Znojmo – Letošní 31. ročník Znojemského historického vinobraní, který se uskuteční ve dnech 12. až 13. září potěší nejen milovníky kvalitního vína a burčáku, ale i obdivovatele památek, velkolepého historického programu, fanoušky různých žánrů hudby nebo rodiny s dětmi. Pro ty všechny je totiž připraven široký výběr nezapomenutelných víkendových zážitků. Bohatý multižánrový program na rekordních deseti scénách nabídne návštěvníkům vinobraní nepřetržitý proud zábavy s možností degustovat ta nejlepší moravská vína a burčáky. Hudebnímu programu bude kralovat skupina Olympic, historickému programu velkolepý alegorický průvod krále Jana Lucemburského s královnou Eliškou Přemyslovnou a doprovodem čtyřistašedesáti kostýmovaných historických postav. Celý program navíc vyvrcholí komponovaným ohňostrojem.

Znojemské vinobraní je největším svátkem vína u nás

Základním pilířem historického programu největšího svátku vína v České republice je unikátní historický průvod krále Jana Lucemburského. Ústřední postavou průvodu nevídaného rozsahu je král Jan Lucemburský s chotí Eliškou Přemyslovnou a početnou družinou bubeníků, praporečníků, kejklířů, komediantů, pážat, dvorních dam i rytířů na koních. Kostýmovaný průvod více než 460 historických postav projde městskou památkovou rezervací dvakrát. V pátek průvod projde městem večer za svitu pochodní a vyvrcholí ohňovou show na hlavní scéně v podání skupiny Pa-li-Tchi. Sobotní odpolední průvod v závěru na hlavním pódiu vygraduje historickou scénou, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců máčením v kašně.

Průvod krále Jana Lucemburského nebude jediným lákadlem pro milovníky výpravné historické zábavy. Historický program bude probíhat celou dobu na pěti scénách, kde budou k vidění dobová tržiště, vojenská ležení, rytířské turnaje a vystoupení skupin historického šermu, kejklířů, fakírů, mistrů ohně, kouzelníků, tanečníků a středověkých komediantů. „Novinkou letošního ročníku bude historická „ulička chudiny" v Malé Mikulášské, která návštěvníky vinobraní vtáhne do atmosféry středověké chudinské čtvrti. O atmosféru se postarají kostýmované postavy, které se ve středověku na tomto místě mohly reálně vyskytovat," říká ředitel Znojemské Besedy Mgr. František Koudela. Návštěvníci se mohou těšit také na představení absolutních špiček v oblasti rytířských turnajů a šermířských představení předvedených Divadelní a kaskadérskou společností Štvanci a Šermířskou skupinou Merlet. Hudbou, příběhem i kostýmy okouzlí umělecké duo In Flamenus, soubor Alla Danza pro změnu připraví rychlokurz na téma historických tanců a hudební seskupení Gnomus zprostředkuje posluchačům středověkou hudbu.

Program druhé největší scény na Horním náměstí je zaměřený na znojemské kapely a kapely z blízkého okolí. Během vinobraní se zde vystřídá řada žánrů od dechové hudby, přes cimbálovou muziku, country, rock až po popmusic. Z řad znojemských kapel vystoupí například Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Denár, country skupina Paroháči, dechová hudba Amatéři z Dobšic, newgrassová kapela Sešup nebo hudební skupina Freeband či rocková kapela Kristovy léta. Objeví se také známá jména české hudební scény jako Věra Martinová Trio nebo kapela 5P Luboše Pospíšila. Největší scéna na Masarykově náměstí nabídne vystoupení mnoha hvězd současné populární hudby. Jedním z největších lákadel letošního hudebního programu je skupina Olympic, která ve Znojmě vystoupila naposled před pěti lety. Vystoupí zde také slovenská skupina No Name, skupina Mandrage, stálice české hudební scény Anna K, neopakovatelný Banjoband Ivana Mládka, originální Jaroslav Uhlíř s kapelou, Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar nebo Monkey Business.

Originální prostor Na Káře pod Mikulášským kostelem, s překrásnou vyhlídkou do údolí Dyje a do Národního parku Podyjí nabídne návštěvníkům vinobraní klidovou zónu, čajovnu, a bude také prostorem pro alternativní hudbu. Vystoupí zde například Voilà s akustickými šansony s doprovodem akordeonu, kontrabasu a kytary, Bratři Orffové s melodiemi na pomezí psychedelického folku a alternativního rocku, Praguematique s novozélandskou street-jazzovou verzí gypsy-swingu, latiny, jazzu, reggae nebo tanga a Čankišou s nenapodobitelnou fúzí world music a rocku, která v sobě mísí vlivy několika etnik a rockové základy jednotlivých muzikantů do skladeb zpívaných jazykem bájného jednonohého lidu Čanki. Hradební příkop bude představovat klidovou zónu pro rodiny s dětmi, která slibuje program pro děti, včetně zajištění hlídání. Letos bude program rozšířen navíc i do Střelniční věže, která se nachází právě v Hradebním příkopu. Děti si zde mohou hrát na vinaře, zahradníky, pekaře i zloděje a užít si mnoho dalších historických her i outdoorových aktivit. Pro děti je v rámci programu na hlavním pódiu na Masarykově náměstí v sobotu dopoledne připraven také interaktivní program Michala Nesvadby s názvem To nej s Michalem.

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní jsou v prodeji v síti Ticketpro a v Turistickém informačním centru Obroková 10, 669 02 Znojmo až do 31. srpna se slevou. Na místě konání budou vstupenky v prodeji u vstupů do historického centra. Více informací můžete nalézt na www.znojemskevinobrani.cz.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama