Pet Shop Boys hráli v Praze po pěti letech. A nezklamali, děkujeme

Praha (RECENZE) - Poprvé popové duo Pet Shop Boys zavítalo do Prahy v roce 1991, koncertovali v tehdejší Sportovní hale (dnes Tipsport Arena Praha) a fanouškům přivezli po několika rozpačitých předchozích koncertech jiných interpretů skutečně pop světové úrovně. Na tiskové konferenci prokázal zpěvák Neil Tennant i příjemnou dávku humoru, když na otázku: „Co si myslíte o návštěvě prince Charlese v Praze?“ opáčil: „Myslím, že jeho show není tak dobrá jako naše!“

Britský zpěvák Neil Francis Tennant (vlevo) a klávesista Christopher Sean Lowe (vpravo) z dua Pet Shop Boys během koncertu na festivalu v Calella de Palafrugell v Gironě, Španělsko (3.8.2014)

"Always on My Mind" - Pet Shop Boys

Zdroj: YouTube

Od prvního koncertu v naší metropoli uplynulo už 23 let (během nichž však Pet Shop Boys potěšili své fanoušky v České republice několikrát), ale čas jako by se zastavil. Jen místo činu se od jejich posledního koncertu v nerozděleném Československu posunulo z Holešovic do Karlína. Přitom koncert v České republice původně plánován nebyl – turné World Electric Tour zahájené letos v Chile dostalo k původně plánovaným 45 koncertům ještě přídavek, v němž byla zahrnuta i Praha.

Slušně zaplněnou halu Fórum nejdřív pokoušela naladit předskupina Cartonnage, tvořená zpěvačkou Vandou Choco, dvěma hráči na klávesové nástroje a dvěma bubeníky. Sedm písní zčásti zpívaných francouzsky, zčásti anglicky otevřelo první půlhodinu večera, ale pak byli natěšení diváci zchlazeni dvacetiminutovou přestavbou scény, po ní ještě čekali další čtvrt hodiny, než se v 21:05 rozzářil bohatý světelný park, na instalované látce proběhlo úvodní filmové intro a rozezněla se hudba, která přešla v první zpívanou skladbu večera One More Chance. Scéna byla pro Pet Shop Boys typická, zatímco Chris Lowe prakticky celý koncert strávil nehnutě za klávesovými nástroji, Neil Tennant podnikal toulky po jevišti a komunikoval s publikem. Kromě tanečního páru, který v šesti číslech rozšířil zajímavé kostýmní kreace se na pódium nikdo další nedostal. A není třeba podotýkat, že z dvojice hudebníků co do počtu převleků vedl Chris.

Koncert byl sympatickým průřezem rok starého alba Electric, jehož skladby se prolínaly s důvěrně známými hity dvojice, mezi nimiž nechyběly I Wouldn't Normally Do This Kind of Thing, Suburbia, Rent, It's A Sin či Domino Dancing. Nezřídka Tennant vyzval publikum ke spolupráci a to se bez problémů chytalo, ostatně jeho složení jako by kopírovalo kariéru Pet Shop Boys – od teenagerů až po seniory. Ti, kteří měli koncert „nastudovaný" z internetu, objevili několik rozdílů, například West End Girls byla v Praze zařazena před druhý taneční blok a její místo v přídavkové dvojici zaujala slavná Go West. Koncert trval bezmála sto minut, a i když se do něj nevešly některé další hity (namátkou Being Boring, Jealousy, Where The Streets Have No Names) lze bez nadsázky potvrdit, že uspokojil všechny přítomné. Pokud by se něco mohlo označit za nepovedené, pak snad jenom chvílemi „přebuzený" zvuk a pak ona poněkud zdlouhavá pauza před samotným vystoupením dua. Dá se ale předpokládat, že precizně odvedený koncert tyto drobnosti divákům plně vynahradil.

PET SHOP BOYS se dle vlastních slov dali dohromady 19. 8. 1981 – za týden tedy oslaví 33. výročí vzniku. Tehdy sedmadvacetiletý Neil Tennant se v obchodě s elektronikou seznámil s Christopherem Lowem, o pět let mladším multiinstrumentalistou. Během nepřetržité kariéry vydali 12 LP desek, z nichž bylo nejúspěšnější páté nesoucí název Very – stanulo na čele britské hitparády. Další čtyři desky dosáhly pomyslných stupňů vítězů. Čtyřikrát duo dobylo se svými singly britskou hitparádu – poprvé v roce 1985 s upravenou verzí svého prvního SP West End Girls. Následovaly It's A Sin a Always On My Mind (1987) a konečně Heart (1988). Pet Shop Boys (původně se jmenovali West End, ale Chrisovi se líbil název krámku se zvířecími potřebami v Ealingu, kde prodávali jeho kamarádi, tak došlo ke změně) využívají i písně jiných interpretů, ať to byla Brenda Lee, Bruce Springsteen, U2 nebo diskotéková sestava Village People. Od nich převzala dvojice jeden ze svých nejznámějších opusů – Go West z roku 1979 o 13 let později Lowe přepracoval do podoby, která v povědomí posluchačů zcela vymazala původní verzi. Je přitom zajímavé, že skladba, která třeba v Německu získala platinovou desku, skončila v Británii „jen" druhá a v USA vůbec nezabrala.

Pet Shop Boys patří mezi stálice popové scény a za svou kariéru získali na dvacet různých ocenění, na další desítku byli nominováni.

Témata: Pet Shop Boys | Koncert

Nechtěli jsme ho vzdát především kvůli našim divákům, stojí si za svým tým…

03.08.2021 18:15 Letní filmový a hudební festival SLAVONICE FEST proběhne od 4. do 8. srpna 2021 v jihočeských…

Zemřel baskytarista americké kapely ZZ Top Dusty Hill, bylo mu 72 let

29.07.2021 00:26 Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista…

Hradecký slunovrat objevil novou hvězdu

16.07.2021 16:35 Ne vždy je možné spatřit zásnuby, souznění dvou, a na první pohled nesourodých žánrů. Na Hradeckém…

Související:

Právě se děje