Brit Awards: Zabodovali rapper Stormzy a zpěvačka Mabel, překvapení v kategorii skupina

Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou amerických cen Grammy. Ocenění v kategorii nejlepší hudební skupina překvapivě putuje kapele Foals, uvedla dnes agentura DPA.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Boris Johnson
doporučujeme

Šestadvacetiletý Stormzy získal cenu za nejlepšího sólového zpěváka již v roce 2018.

zdroj: YouTube

Mabel, vlastním jménem Mabel McVeyová, je mezi oceněnými nováčkem - navázala však na svou matku Neneh Cherryovou, která cenu pro nejlepší zpěvačku získala před 30 lety.

Cenu za album roku letos vyhrál londýnský rapper Dave a jeho sociálně-kritická deska Psychodrama. Sošku za nejlepší píseň převzal skotský zpěvák Lewis Capaldi za skladbu Někdo, koho jsi miloval (Someone You Loved).

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Jako obvykle udělilo sdružení ceny i zahraničním umělcům. Nejlepším nebritským zpěvákem se stal americký rapper Tyler, the Creator a shodně s očekáváními rovněž americká zpěvačka Billie Eilish, která uspěla i při lednovém předávání cen Grammy. Při slavnostním ceremoniálu zazpívala titulní píseň k nové bondovce s názvem Není čas zemřít (No Time to Die).

Stejně jako jiné podobné večery se ani udílení Brit Awards neobešlo bez politických komentářů. Nad všemi ostatními v úterý v tomto směru vyčníval rapper Dave a jeho upravená verze skladby Black ("černý"), v níž umělec označil britského premiéra Borise Johnsona za "pěkného rasistu". Následně rapoval také o údajném dvojím metru britského tisku ve vztahu k vévodkyni Kate a manželce prince Harryho Meghan, jejíž matka je černoška.

Premiér Johnson čelí obviněním z netolerance vůči menšinám už řadu let, především v souvislosti s výroky z jeho žurnalistické kariéry, píše The Guardian. V posledních dnech pak vyvolaly pobouření informace o nyní již bývalém poradci Andrewovi Sabiskym, který v komentářích na internetu mimo jiné naznačoval, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Ministryně vnitra Priti Patelová v rozhovoru s televizí Sky News označila Daveova slova o premiérovi za "naprostý nesmysl" a "velmi nevhodná".

Opačná reakce přišla od bývalé předsedkyně Johnsonovy Konzervativní strany a současné členky Sněmovny lordů Sayeedy Warsiové: "Po odporném jmenování Sabiskyho a ostudné absenci odsouzení tento týden ze strany (Downing Street) čísla 10 mi tohle vystoupení připadalo jako potřebný budíček."

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpěvačka Pink měla koronavirus, na boj s nákazou věnuje milion

05.04.2020 16:55 Americká zpěvačka Pink v pátek uvedla, že byla před dvěma týdny pozitivně testována na nemoc covid…

Britská zpěvačka Marianne Faithfull se nakazila koronavirem

05.04.2020 08:32 Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice.…

Urgentní výzva vládě: Hudební scéna žádá půjčky nebo změny DPH

04.04.2020 12:55 Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru,…

Hudebníci přinášejí radost lidem v karanténě. Na internetu koluje řada…

04.04.2020 07:52 Nabídky diskžokejů na sítích, dokumentární filmy na internetu, virtuální festivaly, písně vyhrazené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy