Dopady pandemie na hudební život jsou děsivé, říká světoznámý klavírista Brendel

Světoznámý britsko-rakouský klavírista Alfred Brendel má starosti o hudební branži. Důsledky koronavirové pandemie jsou děsivé, řekl před svými úterními 90. narozeninami rodák z moravské Loučné nad Desnou agentuře DPA.

Hudba, ilustrační foto

"Dopady viru na koncertní život, operní domy, orchestry, sbory a sdružení komorní hudby a na jednotlivé hudebníky jsou děsivé," řekl pianista, který se proslavil zejména svými interpretacemi Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena nebo Franze Schuberta.

zdroj: YouTube

Sám klavírista žijící v Londýně se z koncertních pódií stáhl v roce 2008, ale o hudbu se stále intenzivně zajímá. Před pandemií rád ve svém domě přijímal muzikanty. "Když jsem chodil na koncerty, tak pro potěšení z poslechu nové hudby," řekl Brendel, který je podle DPA považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. a 21. století.

V dobách koronavirové pandemie se Brendel musí spokojit se záznamy hudby. "Během dobrovolné izolace jsem s velkou vděčností v televizi sledoval operní představení Metropolitní opery, berlínské Komické opery, ze Salcburku, z Glyndebourne a z Covent Garden," řekl Brendel.

"Vždyť jsem sám nahrál mnoho desek a zůstávám tak prostřednictvím nahrávek ve spojení s velkými starými hudebníky," pokračuje Brendel, kterému prý ale stejně něco chybí. "Samozřejmě všichni přesto toužíme po tělesnosti koncertu, po tom být u toho, být uvnitř, dýchat stejný vzduch, spoluprožívat riziko i úspěch," popisuje své pocity klavírista a také autor řady esejů a odborných textů, který se však věnuje i poezii nebo výtvarnému umění.

Jeden konkrétní vrchol své dlouhé kariéry vyzdvihnout nechce. "Jsem vděčný za to, že jsem se dokázal 60 let bez podpory rozvíjet," říká Brendel a vysvětluje: "Nebyl jsem žádné zázračné dítě, ani jsem nemusel vytrpět příliš ranou senzační kariéru."

"Moji rodiče nebyli muzikální", zavzpomínal hudebník, "ale v domě bylo křídlo a dostával jsem hodiny klavíru, jak se patří pro měšťáckou rodinu."

Rodina, která žila nějaký čas v Jugoslávii, se krátce po 2. světové válce přestěhovala do Rakouska, kde Brendelova kariéra začala naplno. "Od svých 17 až do 77 let jsem koncertoval," shrnuje umělec, který si světové renomé získal v 50. letech minulého století.

V 70. letech se přestěhoval z Vídně do Londýna, neboť rakouská metropole podle něj byla tehdy provinční a on toužil po "velkém živoucím městě."

"A vkládal jsem velké naděje do Velké Británie, která už nebyla tak velká, uvnitř Evropského společenství. Politický vývoj posledních let mě však zbavil iluzí," posteskl si klavírista s poukazem na brexit.

Studentský majáles v Brně potrvá čtyři dny, zahraje na něm například…

21.06.2021 09:16 Kapely jako Wohnout nebo Prago Union zahrají v Brně na Studentském majálesu, který před pandemií…

JazzFestBrno 2021: Další koncerty včetně Marcuse Millera, Davea Weckla a…

17.06.2021 16:02 JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový…

Britská Morcheeba vystoupí v září v Praze

13.06.2021 20:27 Přestože byl pátý ročník festivalu Metronome Prague přesunut ze známých důvodů na 23. - 26. června…

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

18.05.2021 11:18 Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže…

Projekt Naděje se vrátí odstartoval klipem a skladbou zpěváka Deyla.…

16.05.2021 20:32 Aktualizováno Charitativní projekt Naděje se vrátí, jehož mediálním partnerem je i vydavatelství INCORP, kam mimo…

Související:

Právě se děje