Fenomén jako Karel Gott se již neobjeví, shodují se hudební publicisté

Za největší hudební osobnost české populární hudby označili hudební publicisté zpěváka Karla Gotta, který v úterý ve věku 80 let po těžké nemoci zemřel. Podle autora kolekcí hudebníkových písní vydaných ke Gottovým osmdesátinám Miloše Skalky, redaktora Lidových novin Ondřeje Bezra i novináře Honzy Dědka se již na české scéně podobný fenomén pravděpodobně neobjeví; v současné době ho nemůže nikdo nahradit. Také jeho proslulosti v zahraničí se zatím žádný zpěvák či hudebník nevyrovnal, řekli dnes ČTK.

Klavír, ilustrační fotografie
doporučujeme

"S odchodem Karla Gotta jako by odešel kousek každého z nás," prohlásil Skalka. Dodal, že se zpěvákem skončila významná éra české populární hudby. Sám si hudebníka pamatuje jako člověka s neuvěřitelným rozhledem i rozletem. "Byl naprosto jedinečný, i v mezinárodním měřítku", uvedl publicista s tím, že ani na zahraniční scéně nezná nikoho, kdo by dokázal vyhrávat žebříčky popularity po tak dlouhou dobu.

zdroj: YouTube

Místo, které Gott na české hudební scéně zastával, již po něm nikdo neobsadí, řekl Skalka. Podobně se vyjádřili i dva další publicisté. "V tomto rozměru takováto osobnost již nepřijde," prohlásil Bezr. Hudební scéna se podle něj změnila a funguje na jiných principech než v 60 a 70. letech, kdy zpěvák začínal. Je mnohem rozdrobenější. "Nikdo již nevydá tolik desek a cédéček. Karel Gott se již nebude opakovat" doplnil Dědek.

Oba novináři také zopakovali, že se zpěvák dokázal proslavit i v dalších státech v takovém rozsahu, v jakém se to žádnému jinému hudebnímu umělci nepovedlo. Děděk připomněl například popularitu, které se Gott těšil v sousedním Německu, a hudebníkovo dávné půlroční angažmá v Las Vegas.

"Je nezpochybnitelné, že byl největší persóna, kterou tato země v dějinách populární hudby vůbec měla," uvedl Bezr. Ve světle jeho velikosti je podle něj irelevantní, zda se jeho písničky někomu líbily nebo nelíbily. "Je to jeden z mála Čechů, kterého zná v naší zemi úplně každý," uzavřel publicista.

Podle Dědka byl Gott "soundtrackem našich životů". Jeho písně zněly opravdu všude, publicista si s umělcem spojuje i řadu událostí novodobých českých dějin. Za velmi obdivuhodné označil novinář i to, jak si Gott dokázal podmanit nové a nové generace posluchačů. "Mladí umělci mu psali písně a pokládali si za čest, když s ním mohli zpívat duet," uvedl. Jmenoval například zpěváka Richarda Krajča, který letos napsal duet pro Gotta a jeho dceru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hudební svět truchlí. Zemřel Lee Kerslake (†73), bubeník skupiny Uriah Heep

19.09.2020 21:28 Někdejší bubeník rockové skupiny Uriah Heep Lee Kerslake dnes zemřel, v 73 letech podlehl rakovině…

Vousatá zpěvačka Conchita Wurst bude koncertovat v Praze, představí nové…

19.09.2020 14:35 V Praze by měl v květnu příštího roku vystoupit rakouský hudebník Wurst, který jako vousatá…

Pocta Karlu Gottovi v O2 areně letos nebude

15.09.2020 11:14 Kvůli nejistotě ohledně vývoje pandemie nemoci covid-19 přesunuli pořadatelé oba koncerty Pocta…

Meky je jedinečný

10.09.2020 17:29 Málokdo si dokáže představit, že Miro Žbirka právě rekapituluje své více než čtyřicetileté úspěšné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama