Fenomén jako Karel Gott se již neobjeví, shodují se hudební publicisté

Za největší hudební osobnost české populární hudby označili hudební publicisté zpěváka Karla Gotta, který v úterý ve věku 80 let po těžké nemoci zemřel. Podle autora kolekcí hudebníkových písní vydaných ke Gottovým osmdesátinám Miloše Skalky, redaktora Lidových novin Ondřeje Bezra i novináře Honzy Dědka se již na české scéně podobný fenomén pravděpodobně neobjeví; v současné době ho nemůže nikdo nahradit. Také jeho proslulosti v zahraničí se zatím žádný zpěvák či hudebník nevyrovnal, řekli dnes ČTK.

Přidejte svůj názor

Klavír, ilustrační fotografie
doporučujeme

"S odchodem Karla Gotta jako by odešel kousek každého z nás," prohlásil Skalka. Dodal, že se zpěvákem skončila významná éra české populární hudby. Sám si hudebníka pamatuje jako člověka s neuvěřitelným rozhledem i rozletem. "Byl naprosto jedinečný, i v mezinárodním měřítku", uvedl publicista s tím, že ani na zahraniční scéně nezná nikoho, kdo by dokázal vyhrávat žebříčky popularity po tak dlouhou dobu.

zdroj: YouTube

Místo, které Gott na české hudební scéně zastával, již po něm nikdo neobsadí, řekl Skalka. Podobně se vyjádřili i dva další publicisté. "V tomto rozměru takováto osobnost již nepřijde," prohlásil Bezr. Hudební scéna se podle něj změnila a funguje na jiných principech než v 60 a 70. letech, kdy zpěvák začínal. Je mnohem rozdrobenější. "Nikdo již nevydá tolik desek a cédéček. Karel Gott se již nebude opakovat" doplnil Dědek.

Oba novináři také zopakovali, že se zpěvák dokázal proslavit i v dalších státech v takovém rozsahu, v jakém se to žádnému jinému hudebnímu umělci nepovedlo. Děděk připomněl například popularitu, které se Gott těšil v sousedním Německu, a hudebníkovo dávné půlroční angažmá v Las Vegas.

"Je nezpochybnitelné, že byl největší persóna, kterou tato země v dějinách populární hudby vůbec měla," uvedl Bezr. Ve světle jeho velikosti je podle něj irelevantní, zda se jeho písničky někomu líbily nebo nelíbily. "Je to jeden z mála Čechů, kterého zná v naší zemi úplně každý," uzavřel publicista.

Podle Dědka byl Gott "soundtrackem našich životů". Jeho písně zněly opravdu všude, publicista si s umělcem spojuje i řadu událostí novodobých českých dějin. Za velmi obdivuhodné označil novinář i to, jak si Gott dokázal podmanit nové a nové generace posluchačů. "Mladí umělci mu psali písně a pokládali si za čest, když s ním mohli zpívat duet," uvedl. Jmenoval například zpěváka Richarda Krajča, který letos napsal duet pro Gotta a jeho dceru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední videoklip Karla Gotta trhá rekordy, už má přes 22 milionů…

17.10.2019 17:53 Poslední klip Karla Gotta a jeho dcery Charlotte Elly k písni Srdce nehasnou už má na YouTube přes…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Zpěvák Lenny Kravitz dorazí v rámci turné do Prahy, roztančí O2 arenu

16.10.2019 13:44 Americký zpěvák a multiinstrumentalista Lenny Kravitz vystoupí 30. června 2020 v pražské O2 areně.…

Pohřeb Karla Gotta se blíží: Ivana Gottová zveřejnila parte

09.10.2019 11:20 Pohřeb Karla Gotta (†80) se blíží. Rodina zveřejnila zpěvákovo parte. "Nezemřel jsem", vzkazuje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama