Jan Vyčítal (†77). Při posledním rozloučení zněly modlitby a klaksony jeepů

Poslední rozloučení zakládajícího člena skupiny Greenhorn a jednoho z průkopníků české country Jana Vyčítala připomínalo sraz válečných veteránů. Na pietní akt do strašnického krematoria v Praze vedle blízkých dorazila také početná skupina příznivců vojenské historie v uniformách, kteří úspěšného textaře, osobitého zpěváka, karikaturistu a milovníka americké kultury na poslední cestě doprovodili spuštěnými klaksony svých jeepů. Vyčítal zemřel 1. března ve věku 77 let.

Hudba

"Kromě toho že jsme spolu dělali nádherné desky, děkuju Honzovi za společné napsání několika písní, z nichž mám nejraději Neklaunovu zpověď, ke které napsal nádherný text. To je můj favorit, a potom Jen vzpomínky pošťákovic kluka," řek ČTK hudebník Karel Vágner, který se s Vyčítalem setkal ve skupině Greenhorns.

Smuteční řeč měl na přání Vyčítalovy manželky Věry katolický kněz a teolog Michael Špilar. "Paní Věra o Honzovi hovořila jako o romantikovi, který měl v podpaží světovou literaturu a na ramenou kytaru," uvedl farář působící v Praze na Chodově, který poté vyzval zaplněnou obřadní síň ke společné modlitbě za zesnulého.

Vyčítal, který měl k náboženství osobitý vztah, vyrůstal v rodině ortodoxních katolíků. "Já vím na sto procent, že je nad námi šéf, a když toho šéfa o něco poprosím, tak mi vyhoví. Ale to neznamená, že věřím v posmrtný život, věřím prostě v šéfa," znělo jeho životní motto.

Obřad zahájila reprodukovaná skladba To tenkrát v čtyřicátom pátom, v níž Vyčítal vylíčil osvobození Plzně americkou armádou. Na zazněla píseň Leonarda Cohena Hallelujah, po jejíž posledních tónech se přítomní se zesnulým rozloučili dlouhotrvajícím potleskem.

Mnohé Vyčítalovy texty zaplňují trampské zpěvníky, kde většinou nechybí Oranžovej expres, Pivní džíp, Cadillac, Rovnou, tady rovnou, Blízko Little Big Hornu, Když náš táta hrál a další. Ke kariéře profesionálního hudebníka a interpreta se Vyčítal propracoval přesto, že jeho zpěv byl plný řečových vad. Zpěvák označovaný jako noční můra všech logopedů si dokázal dělat legraci sám ze sebe, když nezaměnitelným způsobem nazpíval píseň Honzův song s textem "Já umírám touhou, touhou moji dlouhou, je být umění slouhou, malovat mě nudí, chtěl bych zpívat pop...".

zdroj: YouTube

Vyčítal vystudoval obor propagační grafika na střední výtvarné škole, poté začal pracovat ve výtvarném oddělení Československé televize a rychle se prosadil jako karikaturista a výtvarník s typickým rukopisem. Vyčítalovo jméno velmi dobře znali čtenáři satirického časopisu Dikobraz, kam dodával kreslené vtipy s typickými zubatými postavami s protáhlými nosy. Oblíbenými se staly kreslené vtipy s pytlákem Říhou a dalšími figurkami, jakými byli trampové, hospodští povaleči, mimozemšťané nebo různá zvířata. Po roce 1968 nesměl několik let publikovat, tvořil proto pod pseudonymy. Později se jeho obrázky na stránky novin a časopisů vrátily, vedle toho ilustroval řadu knih a navrhoval obaly LP desek.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama