Morricone byl výjimečný a přísný, vzpomíná šéf českého orchestru

Jako na výjimečnou a nenahraditelnou osobnost, autora nezapomenutelné muziky a přísného dirigenta vzpomíná ředitel Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) Jan Hasenöhrl na hudebního skladatele Ennia Morriconeho, který v noci na dnešek zemřel. Bylo mu 91 let.

Koncertem italský mistr filmové hudby Ennio Morricone zahájil své evropské turné v Praze 15. ledna 2016.
doporučujeme

Právě s tímto orchestrem Morricone absolvoval několik evropských turné a nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získal Zlatý glóbus, britskou cenu BAFTA i Oscara. Autora slavných filmových melodií oceňovali odborníci i lidé, kteří se o vážnou hudbu jinak nezajímají, což dokládají i četné ohlasy na jeho úmrtí na sociálních sítích.

"Je mi to strašně moc líto," uvedl Hasenöhrl v České televizi. I přes vysoký věk italského skladatele čeští symfonici stále věřili, že si s Morriconem ještě zahrají. Spolupráci s ním označil šéf orchestru za jeden z vrcholů jejich dosavadní činnosti a za zcela výjimečnou zkušenost. "Byl fantastický, živý a nesmírně přísný," vzpomínal Hasenöhrl. Muzika ho podle jeho vzpomínek stále nesmírně bavila, byl mimořádně přísný a náročný na sebe i na své spolupracovníky, ale také skvělý společník. "Je mi strašně smutno, bylo nám s ním dobře," dodal Hasenöhrl.

Soundtrack k filmu Osm hrozných nahrál Morricone v létě 2015 v Praze. Nahrávání se v hostivařských studiích ČNSO osobně účastnil také režisér snímku Quentin Tarantino. V prosinci téhož roku ČNSO s Morriconem nahrával znovu v londýnských studiích Abbey Road, tentokrát verzi pro vinylové vydání soundtracku Osmi hrozných.

"Je to prostě výborný orchestr," řekl tehdy Morricone, proč si vybral ke spolupráci právě české hudebníky. "Hrají bravurně, jak sólisté, tak celý orchestr. Imponuje mi celková úroveň hudebníků, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale i přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," prohlásil. Ke spolupráci s ČNSO se skladatel vracel pravidelně.

Svými melodiemi doprovodil Morricone více než 500 filmů a seriálů, nejvíc ho proslavil legendární snímek Tenkrát na Západě. Českým divákům se Morricone zapsal do paměti i díky hudbě k seriálům Chobotnice a Marco Polo. Mnohokrát zavítal do České republiky, naposledy byl loni v lednu v Praze, když koncertem v O2 Aréně připomínal své 90. narozeniny.

Zemřel v noci na dnešek na římské klinice na následky pádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za používání jeho písní

05.08.2020 15:59 Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň prezidenta Donalda…

Zemřel Peter Green (†73), kytarista skupiny Fleetwood Mac

25.07.2020 19:16 Ve věku 73 let zemřel kytarista Peter Green, jeden ze zakladatelů britsko-americké rockové skupiny…

Skupina Pearl Jam slaví výročí, příští rok bude koncertovat v Praze

24.07.2020 12:26 Přední představitelé grungeové scény a jedna ze zásadních kapel 90. let Pearl Jam vystoupí 25.…

Skupina Linkin Park zakázala Trumpovi používat svou hudbu

21.07.2020 08:28 Skupina Linkin Park je zatím poslední z řady muzikantů, kteří americkému prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama