Rakouská nadace získala další tři Mozartovy dopisy, jeden napsal z Prahy v roce 1789

Za několik stovek tisíc eur (několik milionů korun) získala salcburská nadace Mozarteum tři dopisy hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Jeden z nich napsal své ženě Costanze z Prahy, informovala agentura APA. Mozarteum má největší sbírku dopisů rodiny Mozartových na světě.

Ilustrační foto

Nadace Mozarteum se stará o odkaz nejslavnějšího salcburského rodáka. Tři vzácné dopisy získala z pozůstalosti kreslíře a spisovatele Maurice Sendaka.

Nejvýznamnější z listů začíná francouzskými slovy "mon trés cher pére" (nejdražší otče), je adresován Mozartovu otci Leopoldovi a je posledním dochovaným dopisem z doby před Leopoldovou smrtí v roce 1787. Skladatel v něm mimo jiné popisuje svůj vztah ke smrti. Označuje ji za "klíč k našemu opravdovému blahu".

Vzácným je také další dopis, který Mozarteum získalo. Z Prahy jej hudební skladatel napsal v roce 1789 své manželce Constanze. Třetí dopis poslal Mozartův otec v roce 1770 z italského města Boloňa. V jeho závěru 14letý Wolfgang Amadeus připsal pozdrav sestře Marii Anně přezdívané Nanerl.

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama