Skupina Katapult nahrála nový singl, turné k albu Nostalgia odloženo

Skupina Katapult natočila nový singl Zahrajem vám rokenrol!, který avizuje chystané nové album s názvem Nostalgia. Jeho přípravy stejně jako turné plánované od poloviny března stávající situace odsunula na pozdější dobu.

Přidejte svůj názor

Koncert, ilustrační foto
doporučujeme

Letošní 45. výročí své existence chtěl Katapult oslavit se svými fanoušky na celoročním Nostalgia tour. Jednotlivé koncerty skupina kvůli opatřením proti šíření koronaviru přesouvá na podzim. ČTK o tom za vydavatelství Warner Music informovala Marcela Kočandrlová.

"Všichni víme, že termíny květen a červen začínají být nereálné. Celou jarní část jsme již přesunuli do období září - listopad 2020. Pokud vám nejde o život, nevracejte prosím vstupenky. Udělejte si tak investici do budoucna," uvedl na webu kapelník Oldřich Říha.

zdroj: YouTube

Říha s Katapultem natočil zatím poslední album Kladivo na život před čtyřmi roky. Album s devíti skladbami zní od prvních tónů titulní skladby jako typický Katapult známý přímočarým rockovým stylem. "Už AC/DC jasně řekli, že je fanoušci musí poznat na třetím akordu," podotkl před časem Říha.

Kapela byla oficiálně založena 7. srpna 1975 přejmenováním skupiny Mahagon na Katapult. Debutové album vydala skupina v roce 1978. Skládá se pouze z živých a syrově zahraných nahrávek. Byla těžko sehnatelná, na černém trhu se prodávala za 150 korun v době, kdy byla obvyklá cena tuzemské desky třetinová. Vedle Říhy stáli u zrodu skupiny baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář a bubeník Anatoli "Tojla" Kohout. Na svém kontě mají zlidovělé hity Blues, Já nesnídám sám, Vojín XY nebo Hlupák váhá.

Kapelník Říha ze zakládající sestavy Katapultu zůstal sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Kohout, který v kapele s přestávkami působil od jejího založení. Baskytarista Šindelář zemřel v lednu 2009 dva dny po svých šedesátých narozeninách. V té době v Katapultu bubnovala legenda českého bigbeatu Karel "Káša" Jahn, který o měsíc později zemřel v nedožitých 60 letech. Mrtvý je i další bubeník Katapultu Milan Balcar. Novými Říhovými spoluhráči se stali o generaci mladší baskytarista Andy Budka a bubeník Ondřej Timpl.

Po celou kariéru neopustil Katapult jednoduchý rock. Skupinu provázely i zákazy a nevraživost hudebních kritiků. Kapela vystoupila mimo jiné jako předskokan Deep Purple nebo Status Quo a koncertovala i na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ a Okoř 2020 letos nebudou

27.05.2020 12:55 Hudební festival Benátská! v libereckém Vesci, putovní festival Hrady CZ ani Okoř 2020 se letos…

JazzFestBrno 2020 zahájí v září Avishai Cohen, osmdesátiny oslaví big band…

21.05.2020 14:54 Pořadatelé festivalu JazzFestBrno zveřejnili téměř kompletní seznam náhradních termínů odložených…

Nizozemí pořádalo náhradu za soutěž Eurovize, finalisté zpívali na dálku…

17.05.2020 07:53 Místo plánovaného finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize (ESC), která byla zrušena kvůli…

Koronavirus zlikvidoval obří taneční párty. DJ Black Coffee zvažuje, co dál

16.05.2020 17:55 Vzešel z nejchudší jihoafrické provincie, aby se z něj stal jeden z nejúspěšnějších DJ na světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy