Svátek české hudby: Ceny Anděl se blíží, předají se v hale 02 Universum

Devětadvacátý ročník prestižních cen České hudební akademie se bude tentokrát konat 31. března 2020 v nové pražské hale O₂ universum. Novinkou bezesporu je, že Ceny Anděl podpoří Coca-Cola, předávání je zpřístupněno veřejnosti a že se dočkáme i nové kategorie "slovenské album roku".

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Michael Jackson poněkud v jiné souvislosti kdysi uvedl: "Když je mysl lidí zastřena zlostí nebo nenávistí, nemůže na ně dosáhnout žádný anděl.“
Mysl letošních nominovaných je zastřena převážně hudbou a proto právě oni mají možnost dosáhnou na své Anděly. A to hned v několika kategoriích.

V rámci letošního slavnostního ceremoniálu Andělů budou předány ceny za Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret, Sólová interpretka, Objev, Videoklip. Vedle těchto hlavních kategorií to budou i všechny ostatní žánrové ceny zaštítěny hned několika garanty.

 „Garantem folkové a jazzové kategorie je Milan Tesař z rádia Proglas. Alternativu a elektroniku zaštítili Michal Pařízek z časopisu Fullmoon společně se Zdeňkem Lichnovským z Radia 1, rockovou kategorii Petr Adámek z časopisu Fakker, kategorii Rap Matěj Kretík z The Mag a Klasiku Michaela Vostřelová z časopisu Harmonie.

"Celkově se tedy letos bude předávat patnáct sošek anděla hrajícího na šalmaj,“ upřesňuje předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Jednou z novinek je ocenění slovenského alba roku.     

„Slovenská hudba v Andělech rezonovala jen v prvním ročníku, kdy se stal zpěvákem roku Pavol Habera. V uplynulém roce jsme vzpomínali na třicet let od Sametové revoluce, proto jsme se rozhodli symbolicky připomenout, že společný stát se sice rozdělil, ale scény české a slovenské hudby si zůstaly blízké a vzájemně se ovlivňují,“ vysvětluje zavedení nové kategorie Slovenské album předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.
Právě v těchto dnech běží první kolo hlasování, ve kterém členové České hudební akademie a dílčích žánrových akademií rozhodují o interpretech, kteří v jednotlivých kategoriích postoupí do druhého kola hlasování a mohou se tak stát nástupci loňských držitelů ocenění, kterými se staly kapely Lucie, Monkey Business či The Atavists, sošky si odnesli také Barbora Poláková, Miro Žbirka, Floex & Tom Hodge, Žamboši, Dorota Barová, Ty Nikdy a Česká filharmonie. Jména všech nominovaných budou oznámena ve středu 22. ledna na tiskové konferenci.

V radě České hudební akademie kromě Honzy Vedrala tentokrát zasedli šéfka ČNS IFPI Petra Žikovská, pořadatelka cen Lucka Hájková, hudební publicista Josef Vlček, kreativní producent České televize Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

„Stejně jako v minulých letech i tentokrát připravujeme pro slavnostní ceremoniál řadu netradičně pojatých vystoupení, šitých na míru přímo této příležitosti, ve kterých se objeví interpreti, jejichž hudební počiny v uplynulém roce nešlo přeslechnout. Těšíme se z toho, že budeme moct naplno využít potenciálů nového prostoru a že máme letos poprvé možnost přivítat na cenách i veřejnost. Určitě je na co se těšit a věříme, že bude i na co vzpomínat,“ říká pořadatelka Lucka Hájková.

Slavnostní ceremoniál Cen Anděl Coca-Cola 2019, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 Universum.
A již tradičně jej v hlavním vysílacím čase v přímém přenosu odvysílá ČT1.
"Anděly jsme začali před čtyřmi lety pořádat s cílem vrátit jim důvěru a upozornit na povedené věci, které se v české hudbě aktuálně dějí. Je skvělé, že zároveň vznikl prostor, v němž se během jednoho večera mohou setkat a vzájemně poslouchat muzikanti napříč generacemi i styly,“ zdůrazňují před vypuknutím devětadvacátého ročníku pořadatelé.
Sami jsme zvědaví, kdo si tentokrát sošky Andělů hrajících na šalmaj převezme. Konkurence je veliká…

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legenda 80. let boduje. Hit Take On Me od A-ha má na YouTube přes miliardu…

21.02.2020 07:48 Hit Take On Me norské popové kapely A-ha na portálu pro sdílení videí YouTube pokořil hranici…

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

19.02.2020 12:56 Aktualizováno Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi…

Zpěvačka Adele vydá nové album, fanoušci na něj čekali pět let

18.02.2020 08:25 Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele oznámila, že v září vydá očekávané čtvrté album.…

Zdrcený Elton John. Koncert nemohl dokončit, přišel o hlas

17.02.2020 07:26 Britský zpěvák Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama