Zemřela zpěvačka Vera Lynn (†103), za války jezdila povzbuzovat britské vojáky

Ve věku 103 let zemřela britská zpěvačka Vera Lynnová, která si svými písněmi o touze po domově a míru získala velkou oblibu mezi vojáky za druhé světové války. Dnes to oznámila rodina zpěvačky, která se dlouhodobě věnovala i charitativní činnosti.

Vera Lynnová (zpěvačka)
doporučujeme

"S hlubokým žalem oznamujeme, že ve věku 103 roků zemřela jedna z nejmilovanějších britských baviček," uvedli příbuzní Lynnové.

Agentura DPA napsala, že je to nedávno, co jednu z písní Lynnové ve svém projevu k národu připomněla královna Alžběta II. Když Brity vyzývala k vytrvalosti během pandemie covidu-19, panovnice řekla: "We will meet again" (Zase se sejdeme). Šlo o narážku na zřejmě největší hit Lynnové We´ll Meet Again z roku 1939.

zdroj: YouTube

Lynnová si obrovskou popularitu vybudovala za druhé světové války, kdy jezdila povzbuzovat britské vojáky. Vypravila se za nimi do Egypta, Indie nebo Barmy. "Když jsem byl v Barmě, měla na mě obrovský vliv a byla pro mě důležitá po celý můj život," uvedl na twitteru stoletý veterán britské armády Thomas Moore, známý jako kapitán Tom. Ten je oslavován jako národní hrdina za to, že se mu letos na jaře podařilo v charitativní akci vybrat 33 milionů liber (přes 976 milionů korun) na systém britského veřejného zdravotnictví NHS.

Lynnová si vysloužila přezdívku The Forces Sweetheart (miláček vojska). Měla i vlastní pořad na rozhlasové stanici BBC, v němž vyřizovala vzkazy vojáků na válečných frontách a zpívala jim písničky na přání. Agentura AP napsala, že Lynnová vojákům svým věcným chováním připomínala jejich blízké, které nechali doma. "Byla jsem někdo, s kým se mohli ztotožnit," řekla o sobě v minulosti. "Byla jsem obyčejná holka," dodala zpěvačka, která byla dcerou instalatéra.

Její písně se staly jedním ze symbolů protinacistického odporu a po válce se v Británii žertem říkalo, že Němce neporazil Churchill, ale Vera Lynnová je uzpívala k smrti.

V září 2009, dlouho po ukončení kariéry, se album Lynnové nazvané We’ll Meet Again — The Very Best of Vera Lynn dostalo na první pozici v hitparádě, kde porazilo dokonce slavnou kapelu The Beatles. V 92 letech se tak Lynnová stala nejstarším umělcem, který se dostal do čela britské hitparády.

"Vera Lynnová svým osobním kouzlem a magickým hlasem naši zemi povzbuzovala na duchu v dobách, které patřily k nejtěžším," uvedl britský premiér Boris Johnson.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

40 let na hudební scéně. Michal David považuje za úžasné, že je o jeho…

12.07.2020 11:52 Tvůrce hitů Nenapovídej, Nonstop či Diskopříběh Michal David slaví letos 40 let na hudební scéně a…

Colours of Ostrava žije i letos. Jako Nefestival

11.07.2020 17:00 Hudba, festivalová atmosféra a setkání s fanoušky v červenci v Dolních Vítkovicích by přece jen…

Nohavica dvakrát vystoupí v amfiteátru Poruba, jeden koncert bude pro děti

11.07.2020 13:33 Písničkář Jaromír Nohavica vystoupí v srpnu dvakrát v amfiteátru v Ostravě-Porubě, přičemž jeden…

Skladatel Ennio Morricone (†91) byl pohřben v tichosti, jak si přál

08.07.2020 09:22 V tichosti a jen za přítomnosti rodiny byl v úterý na předměstí Říma pohřben italský hudební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy