Jaká dobrodružství přinese letošní Noc s Andersenem?

Ostrava - Letos proběhne již 16. ročník, malými i velkými čtenáři milované, Noci s Andersenem. Kromě klasického nočního čtení pohádek v knihovnách, si Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě připravilo pro malé nadšence program právě v divadle, při kterém zažijí jedinečné dobrodružství.

Knihovna, ilustrační foto

Noc s Andersenem je akce, která bojuje o zájem dětí a dětské čtenářství. Tento projekt vznikl v roce 2000, kdy se jednalo pouze o oslavu Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví 2. dubna u příležitosti narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Noc s Andersenem spočívá v tom, že je pro děti připraven speciální noční program, při kterém jim jsou předčítány pohádky, účastní se lampionových průvodů nebo sázejí stromky na počest Andersonovi.

Každý ročník má své jedinečné téma, které se zaměřuje většinou na určitého  dětského spisovatele, který má v daném roce výročí narození. Letos je to Martin Martinec a jeho kniha Expedice z pohlednice. Nápad pořádat Noci s Andersenem si během let osvojily desítky knihoven nejen u nás, ale i na Slovensku a vznikla tak akce, kterou v dnešní době podporuje i řada známých osobností jako je Marek Eben či Zdeněk Svěrák. 

K boji o děcké čtenářství se již podruhé přidává Ateliér pro děti a mládež ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským (NDM). Na pátek 1. dubna připravili pro dvacet dětí ve věku od 6 do 10 let v Divadle Jiřího Myrona pohádková noc. Na děti čeká noční dobrodružství v podobě her a soutěží, vše podkreslené příběhem Malé mořské víly. Právě tato Andersonova pohádka v tomto roce oslaví 180. výročí od svého napsání.

„Naše Noc s Andersenem ovšem nebude filmová, ale ryze divadelní – děti budou mít možnost navštívit zákulisní prostory divadla, do kterých se běžný divák dostane pouze zřídka: zkušebnu, baletní sál, jeviště... Také si vyzkouší, jaké to je nocovat ve foyeru divadla ve vlastním spacáku," uvádí divadelní lektorka Tereza Strmisková.

K tomu, aby vaše dítě zažilo noc plnou neočekávaných překvapení je nutno zaslat přihlášku zašlete přihlášku, protože kapacita akce je omezena Přihlášku a více informací naleznete  na: www.ndm.cz v sekci Ateliér. Program připravují divadelní lektorky a herci NDM, ale také studenti oboru kulturní dramaturgie a herci NDM.

Noc s Andersenem začíná 1. dubna ve 20 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Více informací o tom, jak se zapojit do Noci s Andersenem v některé z knihoven ve vašem okolí naleznete na stránkách www.nocsandersenem.cz.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Související:

Právě se děje

reklama