Znojmo odhalilo Sealsfieldův kámen. Vrátilo tak historii její původní podobu

Znojmo - Zástupci města Znojma a Národního parku Podyjí v sobotu odhalili ve spolupráci se spolkem Popice Charlese Sealsfielda Sealsfieldův kámen, který byl po druhé světové válce zničen a nyní opět restaurován do původní podoby.

Slavnostní odhalení Sealsfieldova kamene v Národním parku Podyjí

Charles Sealsfield, vlastním jménem Karl Anton Postl, byl rakouský a americký spisovatel na přelomu 18. a 19. století. Proslavil se zejména ve Spojených státech a mezi jeho nejznámější díla patří Rakousko - jaké je či Spojené státy americké, jaké jsou. Početnou základnu příznivců má ale i v Evropě a zejména v jihomoravském Znojmě, kde byl v roce 1873 anonymním tvůrcem umístěn takzvaný Sealsfieldův kámen.

Jeho umístění v lese poblíž vesnice Popice není náhodné. Právě na tomto místě měl spisovatel údajně rád sedávat a z původně nevýrazného plochého kamene natřeného černou barvou se v roce 1896 stal památník, když kolem něj byla vyznačena turistická stezka.

Druhá světová válka ale Sealsfieldovi nepřála a po jejím konci byl německý text z kamene odstraněn. Lidé na spisovatele ale nezapomněli a v 70. letech vytvořil neznámý autor nápis český. Nyní, po více než 140 letech, dostal Sealsfield svou skutečnou kamennou desku, na níž se podílel místní spolek Popice Charlese Sealsfielda ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a Okrašlovacím spolkem ve Znojmě.

Sealsfieldův kámen, který byl v sobotu odhalen za přítomnosti zastupitelky města Znojmo a předsedkyně spolku Popice Charlese Sealsfielda Evy Bogdanové, člena Okrašlovacího spolku v Znojmě Lubomíra Černoška a ředitele Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla, věrně kopíruje původní pamětní nápis z roku 1873. Na jeho financování se podílel především Jihomoravský kraj a také vídeňská Mezinárodní společnost Ch. Sealsfielda.

"Na zrestaurování kamene bylo nejtěžší vytvořit jeho hladkou plochu. Protože památník leží na špatně dostupném místě, musel jsem být během práce na něm připoután," prozradil serveru EuroZprávy.cz autor památníku, umělecký kameník Dalibor Dolejší.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Comic-Con Prague 2022: V Praze pokračuje setkání fanoušků komiksů, sci-fi…

23.04.2022 06:55 V pražském centru O2 universum dnes pokračuje třetí ročník setkání fanoušků komiksů, sci-fi a…

Související:

Právě se děje

reklama