Znojmo odhalilo Sealsfieldův kámen. Vrátilo tak historii její původní podobu

Znojmo - Zástupci města Znojma a Národního parku Podyjí v sobotu odhalili ve spolupráci se spolkem Popice Charlese Sealsfielda Sealsfieldův kámen, který byl po druhé světové válce zničen a nyní opět restaurován do původní podoby.

Přidejte svůj názor

Slavnostní odhalení Sealsfieldova kamene v Národním parku Podyjí
doporučujeme

Charles Sealsfield, vlastním jménem Karl Anton Postl, byl rakouský a americký spisovatel na přelomu 18. a 19. století. Proslavil se zejména ve Spojených státech a mezi jeho nejznámější díla patří Rakousko - jaké je či Spojené státy americké, jaké jsou. Početnou základnu příznivců má ale i v Evropě a zejména v jihomoravském Znojmě, kde byl v roce 1873 anonymním tvůrcem umístěn takzvaný Sealsfieldův kámen.

Jeho umístění v lese poblíž vesnice Popice není náhodné. Právě na tomto místě měl spisovatel údajně rád sedávat a z původně nevýrazného plochého kamene natřeného černou barvou se v roce 1896 stal památník, když kolem něj byla vyznačena turistická stezka.

Druhá světová válka ale Sealsfieldovi nepřála a po jejím konci byl německý text z kamene odstraněn. Lidé na spisovatele ale nezapomněli a v 70. letech vytvořil neznámý autor nápis český. Nyní, po více než 140 letech, dostal Sealsfield svou skutečnou kamennou desku, na níž se podílel místní spolek Popice Charlese Sealsfielda ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a Okrašlovacím spolkem ve Znojmě.

Sealsfieldův kámen, který byl v sobotu odhalen za přítomnosti zastupitelky města Znojmo a předsedkyně spolku Popice Charlese Sealsfielda Evy Bogdanové, člena Okrašlovacího spolku v Znojmě Lubomíra Černoška a ředitele Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla, věrně kopíruje původní pamětní nápis z roku 1873. Na jeho financování se podílel především Jihomoravský kraj a také vídeňská Mezinárodní společnost Ch. Sealsfielda.

"Na zrestaurování kamene bylo nejtěžší vytvořit jeho hladkou plochu. Protože památník leží na špatně dostupném místě, musel jsem být během práce na něm připoután," prozradil serveru EuroZprávy.cz autor památníku, umělecký kameník Dalibor Dolejší.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spisovatelé se v Česku neuživí. Vinu nenesou čtenáři

07.09.2019 11:50 Skoro nikdo z českých spisovatelů se neživí výhradně tvorbou, a to nejen proto, že český trh je…

Úryvek z chystané knihy 21 lekcí pro 21. století izraelského historika…

04.09.2019 18:00 Už 25. září do knihkupectví dorazí nová kniha Yuvala Noaha Harariho zabývající se závažnými…

RECENZE: Bez práce nejsou koláče. Jedině tak může korejská rodina žít…

04.09.2019 10:00 RECENZE - Román Pačinko je jímavou sondou do života rodiny chudých Korejců , kteří v první polovině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama