Nobelovu cenu za literaturu získal Peruánec Llosa

Stockholm - Letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu se ve čtvrtek stal peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, informuje agentura Reuters. Rozhodla o tom ve Stockholmu Švédská akademie.

Llosa je jedním z nejvýznamnějších latinskoamerických romanopisců a esejistů. Mezi jeho nejznámější díla patří romány Město a psi a Zelený dům.

Akademie Llosovi udělila cenu za "kartografický popis struktury moci a energické vyobrazení vzdoru, revolty a porážky jedince".

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901 podle poslední vůle švédského průmyslníka a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ocenění je dotováno částkou 10 milionů švédských korun (26,5 milionu českých korun).

Minulý rok byla Nobelovou cenou za literaturu oceněna Němka rumunského původu Herta Müllerová "za poetičnost a otevřenost její prózy".

Llosa se narodil 28. března roku 1936 ve města Arequipa na jihu Peru. Studoval filozofii v Madridu a pracoval v Paříži jako novinář pro agenturu AFP. V roce 1994 získal Cervantesovu cenu, nejprestižnější ocenění v oblasti španělsky psané literatury, za román Zelený dům.

Témata: nobelova cena

Související:

Právě se děje