Harry Potter slaví 20 let. Která tajemství jste o nejznámějším čaroději všech dob nevěděli?

V červnu slaví výročí prvního vydání kniha Harry Potter a Kámen Mudrců, kterou její autorka J. K. Rowlingová odstartovala revoluci ve světě knih. Článek vám přináší několik faktů o Harry Potterovi, které jste nevěděli.

Přidejte svůj názor

Harry Potter, ilustrační foto

Školní motto

Bradavické motto „Draco dormiens nunquam titillandus“ v latině znamená „Nikdy nelechtej spícího draka“. Obvyklé je, že školy mají v mottu nějakou vznešenou myšlenku o vědomostech či odvaze. Rowlingová však řekla, že chtěla dát studentům zcela praktickou radu, protože lechtat spícího draka (nebo jinou magickou bestii) je špatný nápad. Ne, že by se tím Harry úplně řídil.

Mozkomorové symbolizovali depresi

Po smrti své matky začala J. K. Rowlingová trpět depresemi a mozkomorové ve třetí knize sloužili jako symbol pro tento problém. Deprese se bohužel nejde zbavit tak snadno, jako se Harry zbavil mozkomorů.

Dolores Umbridgová je skvělý zloduch

Stephen King všemi nenáviděnou učitelku označil za nejlepšího zloducha od Hannibala Lectera. Někteří fanoušci ji dokonce nenáviděli víc než hlavní zápornou postavu Lorda Voldemorta. Důvodem je to, že Umbridgová symbolizovala slepou poslušnost vůči institucím. Na rozdíl od Voldemorta využívala Umbridgová pro svůj teror zákon, takže se proti ní dalo bránit jen stěží.

Narozeniny Freda a George

Fred a George se narodili 1. dubna, jejich narozeniny tedy připadají na „Apríl“. Popravdě, kdy jindy by se tito vtipálci měli narodit?

J. K. Rowling není její jméno

Když se knihy začaly vydávat, Joanne Rowling se rozhodla použít iniciály, aby její jméno zaujalo mužské čtenáře. Vypůjčila si tedy K ze jména Kathleen její babičky a vzniklo „J. K. Rowling“, pod kterým je autorka známá po celém světě. Ve skutečnosti však tato forma jejího jména není právně platná.

Famfrpál vznikl po hádce

S nápadem na populární kouzelnický sport přišla J. K. Rowling po hádce se svým tehdejším přítelem. Když se pohádali, zamířila si sednout do hospody, kde ji famfrpál napadl. Spojitost Rowling vidí v tom, že v té chvíli vážně chtěla, aby její přítel dostal ránu potloukem.

Arthur Weasley měl zemřít

Rowling věděla, že během knih musí některé postavy zemřít, jinak by série ztratila na uvěřitelnosti a realističnosti (pokud se nepočítá magie). Kdyby všichni přežili bitvu, neukázalo by to, jak strašná věc válka může být. Proto měla původně v plánu zabít Arthura Weasleyho. Nakonec se však rozhodla, že místo něho zabije Remuse Lupina a Nymphadoru Tonks, čímž se z jejich syna stane sirotek. Podobně, jako se stalo Harrymu.

Brumbál byl gay

Rowling uvedla, že o Brumbálovi vždycky uvažovala jako o homosexuálním charakteru. Jeho jediná velká láska však byla neopětovaná a skončila velmi smutně. Brumbál se v mládí hluboce zamiloval do Gellerta Grindewalda, černokněžníka. Když Grindewaldova pravá tvář vyšla najevo, Brumbál byl zničený, navíc se svou láskou musel bojovat a navždy Grindewalda uvěznit.

Malfoyové spolupracovali s mudly

Draco Malfoy Harrymu jasně dal najevo, co si myslí o mudlech. Stejného názoru byl i Lucius. Jen o několik generací zpět však Maloyové udržovali celkem pevné styky s medlovským světem. Do roku 1692, kdy vešla v platnost pravidla o držení kouzelnického světa v tajnosti, rodina Malfoyů udržovala kontakty s bohatými mudly. Tyto vztahy a obchody přispěly k tomu, jak bohatá rodina Malfoyů je. Podle Pottermore se první Lucius Malfoy pokoušel o ruku Alžběty I., i když neúspěšně.

Hermiona měla skončit s Harrym

V roce 2014 J. K. Rowling v rozhovoru prohlásila, že lituje páru Rona s Hermionou. Prý je takhle napsala, protože ze začátku se jí tahle kombinace líbila. Nyní si však myslí, že se jejich charaktery vyvinuly tak, že by spolu nebyli schopni vydržet. Podle ní jsou mnohem lepší dvojicí Hermiona a Harry. Nicméně prakticky neexistuje fanoušek, který by s ním v tomto souhlasil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit zasáhl i do literatury. Objevil se nový žánr, není zrovna…

09.01.2019 08:18 Odchod Británie z Evropské unie a nejrůznější společenské jevy, které s ním souvisejí, inspiroval v…

RECENZE: Kniha Za sny Karin Babinské aneb nejexponovanější refrén písně…

28.12.2018 10:02 Nová kniha úspěšné režisérky, blogerky a nyní spisovatelky Karin Krajčo Babinské nám přináší naději…

RECENZE: Simon Mawer se vrátil k českým reáliím. Na pozadí pražského jara…

25.12.2018 13:00 RECENZE – Jeden z předních britských autorů současnosti se ve své nové knize podruhé vydává do…

Uštvali ho nenávistníci. Před 80 lety zemřel Karel Čapek

25.12.2018 09:50 Mnohé jeho divadelní hry se hrají dodnes, ačkoliv je již osm desetiletí po smrti. Karel Čapek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama