Mám kancelář plnou draků a sešity plné nápadů, říká autor Eragona

ROZHOVOR - Americký spisovatel Christopher Paolini se již jako velmi mladý proslavil svou prvotinou Eragon. Postupně se stal uznávaným autorem fantasy literatury. I po letech a miliónech prodaných kopií stále miluje kontakt s fanoušky a těší se na své další projekty. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, co znamená být profesionálním autorem a prozradil, kde skladuje dárky od fanoušků.

Christopher Paolini

Christopher Paolini (33) začal na své první knize s názvem Eragon pracovat ve čtrnácti letech. Eragon byl poprvé publikován v roce 2002 vydavatelstvím Paoliniho rodičů, o rok později knihu vydalo větší nakladatelství. Paoliniho série Odkaz dračích jezdců patří mezi bestsellery světové fantasy a její autor nyní pracuje na novém projektu, tentokrát v žánru sci-fi. Zatím je známý pouze pod zkratkou #TSiaSoS.

Série knih o Eragonovi zaznamenala obrovský úspěch a vám bylo pouhých 19 let, když vyšel první díl. Jak jste se s takovou slávou v mladém věku vyrovnal?

Naštěstí jsem si velmi blízký se svou rodinou, která mi pomohla vést normální život, když jsem zrovna nebyl na cestách k propagaci svých knih. Moje kariéra je velmi zvláštní, ale užívám si vše, co je s ní spojené. Jsem vděčný, že si mé příběhy oblíbil dostatek lidí na to, abych se psaním mohl živit.

Jaký je běžný den profesionálního autora? Máte pevně vyhrazený čas na psaní, nebo píšete jen, když přijde inspirace?

Být autorem pro mě znamená mít disciplínu. Když jsem pracoval na Odkazu dračích jezdců, psal jsem každý den bez ohledu na to, zda jsem cítil inspiraci. Vyhovuje mi psát pomalu a často, proto jsem na každé knize potřeboval pracovat několik hodin denně. Pomohl mi pravidelný režim. Vstal jsem, snědl snídani a psal až do pozdního odpoledne, jen s krátkou přestávkou na oběd. Poté jsem cvičil, dal si večeři a relaxoval u filmu. Často jsem si rukopis večer pročítal. Bylo to sice hodně náročné, ale příběh a postavy byly tak zajímavé, že jsem si připadal, jako bych jejich životy prožíval sám.

Nedávno jste nás mile překvapil knihou omalovánek ze světa Eragona. Na co se můžeme těšit dál?

Mám nápady na několik dalších příběhů ze světa Alagaësie, o kterých si troufám tvrdit, že fanoušky potěší.

Co vás jako první napadne, když se řekne Česká republika?

Úžasní čtenáři! Moje oblíbené vydání Odkazu vyšlo právě tam! Je to obří kniha vázaná v kůži, která obsahuje všechny čtyři díly série. Vlastně ji mám právě teď za sebou, na poličce v mé kanceláři. Kromě toho se mi líbí česká architektura a mám rád vaše jídlo. Každou návštěvu České republiky jsem si skutečně užil.

Máte v plánu návštěvu opět zopakovat?

Samozřejmě! Moc rád bych se vrátil, podepsal další knihy, pil limonádu a jedl skvělé jídlo. (směje se)

V České republice je v dnešní době téměř nemožné uživit se psaním na plný úvazek. Je podle vás lepší zkusit psát anglicky a prosadit se v zahraničí, nebo se dál snažit tady?

To je složitá otázka. Z obchodního hlediska jednoznačně – čím větší trh, tím větší šance. Anglicky psaná literatura má obří trh, jak v USA tak i jinde. Psaní však není snadné ani v mateřském jazyce a naučit se cizí jazyk na dostatečné úrovni je asi náročné. Není to ale nemožné, dokázali to například Joseph Conrad či Vladimir Nabokov. Rozhodnutí je na každém autorovi.

Musím se zeptat na váš nejnovější projekt, dosud známý jen pod tajemným názvem #TSiaSoS. Fanoušci se baví tím, že hádají, co se za písmenky skrývá. Trefil se někdo?

Spekulací dostávám mnoho. K pravdě se nikdo ani nepřiblížil.

Pro Odkaz jste vymyslel několik vlastních jazyků s plně funkční gramatikou a slovní zásobou. Chystáte něco podobného i v #TSiaSoS?

Samozřejmě!

Filmová adaptace se nepovedla a vím, že bojujete za reboot. Uvažoval jste někdy nad seriálem či dokonce divadelní hrou?

Mám sešity plné nápadů na to, jak svět Alagaësie přivést k životu v mnoha formátech. Jediné, co potřebuji, je svolení od filmové společnosti Fox, která vlastní veškerá práva.

Od fanoušků dostáváte mnoho obrázků i dalších darů s tematikou Eragona. Máte na ně už nějakou speciální místnost?

Moje kancelář je plná draků i dalších dárků. Jsem šťastný za vše, co mi fanoušci pošlou. Je skvělý pocit vědět, že moje knihy inspirovaly lidi k vytvoření obrazů, soch, videoherních módů či dokonce hudby. Kultura plodí kulturu a je mi ctí, že mohu být součástí toho procesu.

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Putin připojuje k Rusku 15 procent Ukrajiny. Hájí se zmanipulovanými…

30.09.2022 22:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Související:

Právě se děje

reklama