Na knize jsme pracovali skoro šest let, říkají autoři nové fantasy ságy

Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal přišli do pobočky knihkupectví Dobrovský v Arkádách, aby představili první díl své nové série Odkaz Tastedarů. Sága má mít pět částí v šesti knihách. Ve středu 26. července představili knihu i proces tvorby.

Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal, autoři nové české fantasy ságy
doporučujeme

Květoslav a Ondřej se potkali na základní škole a na gymnáziu došli k názoru, že by měli napsat společnou knihu. Nakonec se rozhodli zpracovat Odkaz Tastedarů. První kniha pod názvem Ydris se do knihkupectví dostala v dubnu. Pracovali na ní však přes pět let.

„Mapu jsem kreslil já a neměl jsem k ní žádnou předlohu,“ vysvětlil Hönig s tím, že ji několikrát překresloval a konečnou podobu mapa dostala po dopsání knihy. V době pěti let, kdy na knize pracovali, se oba autoři hodně věnovali úpravám a přepisování, vymýšleli také ale historii a lokace a či mytologii.

Rozhodli se obejít klasický proces, kdy knihu nabídnou nakladatelství, raději se rozhodli vydat si knihu sami a peníze na ni získali z Startovače, kde lidé mohou na různé projekty přispívat tím, že si zakoupí určitou odměnu. „Dalo nám to hodně zkušeností s propagací knihy,“ komentoval Hrabal. Nebránili by se však, kdyby o knihy projevilo zájem nějaké nakladatelství.

Oba autoři se rozhodli, že knihu doplní o určité bonusy. Jedním z nich je mapa. Zajímavější je však pro čtenáře to, že Hrabal ke knize skládá hudbu a postupně ji nahrává na jejich webové stránky. „Nemyslím si, že to někdo bude poslouchat přímo u čtení, ale je to pro nás doplnění světa,“ prohlásil Hrabal.

Po vzoru jejich idolu Johna R. R. Tolkiena si vymysleli vlastní rasy – v jejich případě především bájné Tastedary – a také jazyky. Tastedarštinu z větší části vymýšlel Hrabal a vytvořil k ní celý systém gramatiky i syntaxu, podle nich by se jazykem mohlo mluvit. Hönig do knihy složil básně.

O své knize si myslí, že není klasickou fantasy. Vyhýbají se drakům či zázračným čarodějům. „Nechtěli jsme, aby přišel ohromně mocný čaroděj a všechno zachránil, což se v knihách někdy objevuje,“ myslí si Hrabal. „Chtěli jsme něco unikátního,“ doplnil Hönig. Jejich příběh je prý rozložený ve více vrstvách a čtenář se nad ním musí zamyslet.

Protože si knihy vydávali sami, museli si sami zajistit ilustrace. Naštěstí pro ně studuje Hrabalova přítelkyně výtvarnou tvorbu a do ilustrací se pustila. „Byla to pro mě nová zkušenost, ale doufám, že s ilustracemi budu moci pokračovat,“ uvedla kreslířka Ludmila Slížová pro server EuroZprávy.cz. „Pokud si mě kluci nechají, budu pracovat i na ostatních knihách ze série,“ zasmála se.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama