Zemřela spisovatelka Ursula Le Guinová, proslavily ji fantasy romány

Portland (USA, Oregon) - V pondělí zemřela americká spisovatelka Ursula Le Guinová, bylo jí 88 let. Psala poezii, knížky pro děti, eseje, ale snad nejvíc ji proslavily sci-fi a fantasy romány. Příčina úmrtí zatím nebyla stanovena, podle spisovatelčina syna Thea se ale zřejmě jednalo o infarkt.

Přidejte svůj názor

Ursula Le Guinová (spisovatelka)

Le Guin agentuře Reuters řekl, že jeho matka měla v poslední době problémy se srdcem, přitom však stále pracovala. "Překvapovala i sebe samu, když ještě před dvěma měsíci psala povídky," sdělil.

Ursula Le Guinová již ve svých jedenácti letech poslala svůj první příběh do magazínu Astounding Science Fiction, byla však odmítnuta. Nakonec patřila k nejuznávanějším světovým autorům žánru fantasy. V češtině vyšly na příklad romány Smrtonosné sny (1994) a Levá ruka tmy (1995), nebo sbírka povídek Příběhy ze Zeměmoří (2001).

Poselství románů bývá často považováno za levicové a environmentalistické, sama Le Guinová se hlásila k taoismu a anarchismu. Ve svých dílech, kde se objevovali draci a čarodějové vedle vesmírných lodí, se Le Guinová zabývala pozemskými problémy, ať už se jednalo o problémy rasové, genderové či týkající se třídních rozdílů. "Snažím se vyhýbat beletrii o nefungující městské střední třídě psané v přítomném čase. Z toho důvodu je někdy těžké vytvořit nový příběh," citovala BBC spisovatelku.

"Cyklus Zeměmoří je očividně ovlivněn trilogií Pán prstenů J.R.R.Tolkiena. Místo svaté války mezi dobrem a zlem se ale příběhy Le Guinové soustřeďují na hledání 'rovnováhy' mezi soupeřícími silami," napsal list The New York Times.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Knižní debut sci-fi velikána vychází poprvé v českém vydání

06.09.2018 10:15 RECENZE - Sbírka povídek Temný karneval je knižním debutem slavného amerického spisovatele Raye…

Je možné si politiků i vážit? V roce 1968 se vzepřel okupantské moci

01.09.2018 22:37 Praha - Román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako…

RECENZE: Když se střetne křesťanství s japonskou kulturou vzniká z toho…

31.08.2018 11:18 Román Samuraj od jednoho z nejuznávanějšísh japonských prozaiků Šúsaka Endóa zobrazuje střet…

Osudová past? Věhlasný politolog varuje před válkou mezi USA a Čínou

26.08.2018 21:51 Aktualizováno Praha - Americký politolog Graham Allison ve své knize "Osudová past" varuje před válkou mezi USA a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama