Zemřel spisovatel Zdeněk Mahler. Dostal nálepku odpůrce katolické církve

Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček.

Ilustrační foto

Jako autor či spolupracovník je podepsán pod řadou filmových či televizních scénářů, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice. 

Mahler se do povědomí široké veřejnosti dostal v roce 1994 jako průvodce třídílného pořadu Katedrála o třech dějstvích. Seriál a kniha, ve kterých Mahler podal svůj pohled na historii chrámu sv. Víta na Pražském hradě, se objevily právě v době, kdy soudy poprvé rozhodovaly o vrácení katedrály církvi. Není proto divu, že vyvolaly vlnu zájmu, ale i nesouhlasu. Mahler se od té doby už nezbavil nálepky člověka, zaměřeného proti katolické církvi.

Mahler vystupoval proti tomu, aby byla katedrála církvi vydána. Sám k vlastnictví chrámu, o který se nyní stát i církev starají společně, před lety řekl: "Když nastaly před několika lety spory o to, komu má katedrála patřit, formuloval jsem svůj názor jasně: Nechte ji Bohu a Čechům."

Od začátku 90. let se Mahler stále více zaměřoval na historická témata. Věnoval se životním osudům Alfonse Muchy, Karla Havlíčka Borovského, Antonína Dvořáka či Tomáše Garrigua Masaryka. Televizní pořad obvykle následovala kniha na podobné téma, někdy tomu bylo i naopak. Od části historiků se ale Mahlerovi dostávalo výtek, že je příliš emocionální, on však svůj rozmáchlý rétorický styl zdůvodňoval tím, že televiznímu divákovi jde nejen o suchá fakta, ale i o zábavu.

K historikům naopak Mahler řekl, že není možné mlčet k tomu, že "dochází k masivní revizi českých dějin, přehodnocují se události, jejich smysl, osobnosti a podobně". Současné české společnosti navíc vyčítal nedostatek vlastenectví a úcty k vlastní historii s tím, že on sám se hlásí "k dějinné lince, kterou reprezentují Karel IV., Hus a samozřejmě Komenský a pak Palacký, Havlíček a Masaryk; tahle linka je pro mě závazná."

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel Mahler roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 cenu Unie českých spisovatelů. V říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

V roce 2015, krátce před svými 87. narozeninami, vydal knihu vzpomínek ...ale nebyla to nuda. "Ptáte-li se mě na životní krédo, tak jich je určitě víc. Sotva bych to redukoval jen na jediné, ale přeci jenom: Kdysi jsem zformuloval větu, že jsme se narodili blbě, ale nebyla to nuda. A z druhé části té věty jsem udělal titul té knížky. Takže - pořád jsme se snažili vznášet nad tím marasmem a neodejít příliš potřísněni," řekl Mahler při křtu knížky.

Související:

Právě se děje