Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku (Transylvánii), ale i v jiných částech světa.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Skutečný historický Vlad Tepes nebyl upír, ale národní hrdina. Porazil Turky a přiměl sousedy ze severu, Maďary a Sasy, platit daně. Ovšem mýtus, který stvořil Bram Stoker, proměnil valašského knížete v nestvůru vysávající lidem krev.

Dnes se turisté vydávají do Rumunska ve snaze najít upíra Draculu a jejich snahy jsou podněcovány ve formě různých suvenýrů, historických padělků a dokonce i domnělým Draculovým hradem, jež je ve skutečnosti jen památkou, která se náhodně podobá hradu Bran popsanému ve Stokerově románu.

Problém s určením Draculovy identity se netýká pouze Rumunska. Román Brama Stokera totiž naráží i na problémy s identitou Britů, zejména Angličanů. Podle Alejandra Lilla, docenta na univerzitě ve Valencii (Španělsko), získal román takový vliv proto, že propojoval tisíciletou mýtickou postavu s obavami a touhami moderní doby.

Dílo reflektuje rozrůstání britského impéria, zisk kolonií, průmyslovou revoluci či první vlny feminismu (tyto a podobné snahy představuje v díle postava Miny). Román publikovaný na konci 19. století však nezačal mít úspěch dříve než ve 30. let století minulého, největší úspěch pak žánr hororu obecně zaznamenával od 50. let. K tomu došlo mimo jiné díky paralele v životech lidí před válkou a životem po ní.

„Je to jako by román zachytil hlubokou krizi, kterou masová společnost v západním světě měla teprve zažít [...]“, tvrdí Lillo. Mezi dalšími faktory, jež měly vliv na popularitu románu, Lillo zmiňuje sklíčenost konce 19. století, pocit úpadku civilizace a Britské říše smíšený se strachem, že by se Britové mohli proměnit z kolonizátorů v oběti kolonizace.

Takovýto prvek míšení ras je podle Lilla znázorněn i v díle faktem, že Dracula jako cizinec přijíždí do Anglie, aby se zmocnil žen a smísil tak svou krev s krví Britů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Detektivní příběh o počátcích filmového průmyslu si důmyslně…

18.09.2018 20:24 RECENZE – Nový detektivní román Séance infernale čtenáře přenese do temných zákoutí Edinburgu, kde…

RECENZE: Knižní debut sci-fi velikána vychází poprvé v českém vydání

06.09.2018 10:15 RECENZE - Sbírka povídek Temný karneval je knižním debutem slavného amerického spisovatele Raye…

Je možné si politiků i vážit? V roce 1968 se vzepřel okupantské moci

01.09.2018 22:37 Praha - Román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako…

RECENZE: Když se střetne křesťanství s japonskou kulturou vzniká z toho…

31.08.2018 11:18 Román Samuraj od jednoho z nejuznávanějšísh japonských prozaiků Šúsaka Endóa zobrazuje střet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama