Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku (Transylvánii), ale i v jiných částech světa.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Skutečný historický Vlad Tepes nebyl upír, ale národní hrdina. Porazil Turky a přiměl sousedy ze severu, Maďary a Sasy, platit daně. Ovšem mýtus, který stvořil Bram Stoker, proměnil valašského knížete v nestvůru vysávající lidem krev.

Dnes se turisté vydávají do Rumunska ve snaze najít upíra Draculu a jejich snahy jsou podněcovány ve formě různých suvenýrů, historických padělků a dokonce i domnělým Draculovým hradem, jež je ve skutečnosti jen památkou, která se náhodně podobá hradu Bran popsanému ve Stokerově románu.

Problém s určením Draculovy identity se netýká pouze Rumunska. Román Brama Stokera totiž naráží i na problémy s identitou Britů, zejména Angličanů. Podle Alejandra Lilla, docenta na univerzitě ve Valencii (Španělsko), získal román takový vliv proto, že propojoval tisíciletou mýtickou postavu s obavami a touhami moderní doby.

Dílo reflektuje rozrůstání britského impéria, zisk kolonií, průmyslovou revoluci či první vlny feminismu (tyto a podobné snahy představuje v díle postava Miny). Román publikovaný na konci 19. století však nezačal mít úspěch dříve než ve 30. let století minulého, největší úspěch pak žánr hororu obecně zaznamenával od 50. let. K tomu došlo mimo jiné díky paralele v životech lidí před válkou a životem po ní.

„Je to jako by román zachytil hlubokou krizi, kterou masová společnost v západním světě měla teprve zažít [...]“, tvrdí Lillo. Mezi dalšími faktory, jež měly vliv na popularitu románu, Lillo zmiňuje sklíčenost konce 19. století, pocit úpadku civilizace a Britské říše smíšený se strachem, že by se Britové mohli proměnit z kolonizátorů v oběti kolonizace.

Takovýto prvek míšení ras je podle Lilla znázorněn i v díle faktem, že Dracula jako cizinec přijíždí do Anglie, aby se zmocnil žen a smísil tak svou krev s krví Britů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Životopisný film o tvůrci Pána prstenů má první ukázku

13.02.2019 12:00 Americká produkční společnost Fox Searchlight Pictures v lednu ohlásila, že chystá film o začátcích…

Oblíbená spisovatelka Alena Mornštajnová vydává v dubnu nový román Tiché…

11.02.2019 14:15 Spisovatelka Alena Mornštajnová je nepřehlédnutelným fenoménem současné české prózy. Především díky…

Zemřel kreslíř Tomi Ungerer, autor ceněných dětských knih

09.02.2019 14:20 Ve věku 87 let zemřel v noci na dnešek francouzský kreslíř, grafik a karikaturista Tomi Ungerer,…

Zemřela Rosamunde Pilcherová (†94), královna červené knihovny

07.02.2019 16:25 Aktualizováno Ve věku 94 let zemřela britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová, autorka romantických povídek a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama