Uspěje román Samuraj jako jeho předchůdce?

Právě dnes se na knižních pultech objeví výpravný cestopisný román Samuraj inspirovaný skutečnými historickými událostmi. Autorem románu je jeden z nejuznávanějších japonských prozaiků Šúsaku Endó. V knize opět rozvíjí téma střetávání Japonska a japonské kultury s evropskými mocnostmi a křesťanstvím, kterému věnoval svůj nejslavnější román Mlčení. Ten se stal předlohou úspěšného stejnojmenného filmu v režii Martina Scorseseho. Knihu vydává nakladatelství Vyšehrad v překladu Martina Tiraly.

Přidejte svůj názor

kniha Samuraj od Šúsaku Endó

Romanopisec, kritik a dramatik Šúsaku Endó(1923-1996) patřil k příslušníkům tzv. třetí poválečné generace japonských spisovatelů. Narodil se v Tokiu, dětství strávil v Mandžusku, odkud se po rozvodu rodičů vrátil s matkou do Japonska. V jedenácti letech byl pokřtěn, což zásadně ovlivnilo jeho život. Endó studoval literaturu na univerzitách v Keió a v Lyonu. Studium v Lyonu mu zkomplikoval špatný zdravotní stav, který ho přiměl k návratu domů. Zkušenost s náboženskou diskriminací v Japonsku, rasismem ve Francii a s vážnou nemocí se posléze promítla do jeho psaní. Leitmotivem jeho děl je především morální dilema člověka.
 
V románu Samuraj se autor opět vrací do období střetu křesťanské víry a japonské kultury a mentality. Tentokrát ale z obrácené perspektivy – hrdiny knihy jsou Japonci, nikoliv evropští misionáři, jako tomu bylo v románu Mlčení(1966).

Výměnou za právo obchodovat s Latinskou Amerikou se skupina samurajů vydává spolu s františkánským knězem na cestu do křesťanského světa. Jejich poslání předchází dlouhá cesta do Evropy a španělské Ameriky, audience u papeže v Římě a přijetí křtu, který vnímají jako prostředek k získání náklonnosti Evropanů. Při návratu do Japonska však zjišťují, že situace se mezitím změnila. Šógunát o vazby se Západem nemá zájem a křesťané jsou pronásledováni. Místo očekávané odměny tak skupinu samurajů čekají výslechy, podezírání a trest.

Román je zároveň intenzivním vnitřním dramatem a pozoruhodnou cestopisnou knihou, která přináší mnoho nečekaných setkání a pohledů. Ačkoliv ho Endó dokončil již v roce 1980, témata, o kterých pojednává, jsou nadčasová. Důležité a hluboké otázky po smyslu a podstatě víry, po vztahu člověka k jeho kořenům a identitě, jsou dnes stejně aktuální, jako byly v době vzniku knihy.
 
Mistrné vypravěčství, propracovaná psychologie postav i barvitá líčení z cesty japonských vyslanců do cizích světů, to vše přispívá k atraktivnosti knihy jednoho z klasiků moderní japonské literatury.
 
„Šúsaku Endó je neuvěřitelný vypravěč. Vezme vás na cestu zpátky v čase a na cestu zpátky k sobě samotnému, ke své nejhlubší víře, svým strachům, pochybnostem a tužbám. A to je jeho záměr.“ Amazon

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jak prodat sochu z plastelíny za milion dolarů? To ve své nové…

01.11.2018 12:50 RECENZE – Nedávno světem umění zatřásla situace, kdy se dílo záhadného umělce Banskyho skartovalo…

RECENZE: Šílený dobrodruh Bear Grylls ve své knize popisuje špínu a radost…

30.10.2018 13:30 RECENZE – Světového dobrodruha Beara Gryllse mají lidé zafixovaného jako toho „šíleného“ chlápka z…

RECENZE: Nejvýše postavený Čech v internetovém světě popularizuje fenomén…

25.10.2018 16:20 RECENZE – V dnešním internetovém světě bychom stěží hledali větší fenomén než YouTube. Této firmě…

RECENZE: Město jako firma aneb když nadnárodní společnost vymění dějiny za…

16.10.2018 14:10 RECENZE – Co se stane, když obyvatelé města schválí návrh zprivatizovat centrum výměnou za levnější…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama