RECENZE: Knižní debut sci-fi velikána vychází poprvé v českém vydání

RECENZE - Sbírka povídek Temný karneval je knižním debutem slavného amerického spisovatele Raye Bradburyho. Sedmadvacet povídek kombinujících sci-fi, fantasy nebo horor umožňují čtenářům pohled na počátek spisovatelské dráhy sci-fi velikána. Český čtenář se s tím dílem setkává vůbec poprvé.

Přidejte svůj názor

Knižní debut Raye Bradburyho

Ray Bradbury (1920 – 2012) byl především americký spisovatel, ale též povídkář, scénarista, esejista nebo basník. Na rozdíl od jiných spisovatelů, se Bradbury nedržel jednoho žánru. V jeho tvorbě se vyskytují prvky hororu, sci-fi, všeobklopujícího tajemna nebo různých vzpomínek na autorovo dětství. Deník New York Times jej považuje za spisovatele, který je zodpovědný za to, že se moderní sci-fi stalo literárním mainstreamem.

Mezi lety 1936 – 1941, ve fázi dospívání, se Bradbury snažil psát science fiction, která ale dle jeho slov za moc nestála. Proto se autor uchýlil k psaní weird fiction, jenž v sobě kombinuje sci-fi, fantasy a horor, nemá pevně stanovené hranice a často se v ní promítají nadpřirozená témata. Nejznámější spisovatelem píšícím tento podžánr byl Edgar Allan Poe nebo H.P. Lovecraft. Sbírka povídek Temný karneval byla nejen Bradburyho knižním debutem, ale zároveň zakončila první etapu jeho tvůrčího procesu, neboť od té doby se již začal plně koncentrovat na sci-fi.

Bradbury se poprvé zviditelnil na literárním poli se svým cyklem povídek Marťanská kronika, ve kterých popisuje fiktivní kolonizaci Marsu. O několik let později vydal svůj nejznámější román 451 stupňů Fahrenheita, v němž vítězí technokratická a povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností. Od té doby Bradbury pravidelně publikoval různá literární díla až do své smrti.

Zájem o Bradburyho tvorbu se od padesátých let, kdy se autor etabloval, nezměnil. Televizní kanál HBO letos vydal filmovou adaptaci románu 451 stupňů Fahrenheita. Maturanti si jej každoročně vybírají k maturitě. Nakladatelství Plus vydává v posledních letech reedice jeho nejznámějších knih nebo u nás ještě dosud nevydané tituly. Bradburyho díla jsou dodnes velkou inspirací pro začínající spisovatele nejen žánru sci-fi, hororu nebo fantasy.

Sbírka povídek Temný karneval je shrnutím autorovy tvorby z let 1943 – 1947, obsahuje dvacetsedm povídek, z nichž patnáct vyšlo znovu ve sbírce Říjnová země. Je třeba si uvědomit, že v době, kdy povídky vznikaly, bylo autorovi okolo dvaceti let, tudíž vznikají perem člověka na přerodu ve spisovatele. I přes určitou nezralost se na spoustě z nich začíná rýsovat tradiční bradburyovský rukopis.

Sedmadvacet povídek je seřazeno nechronologicky s autorovým komentářem týkajícím se vzniku, inspirace nebo různých metafor na pozadí. Skrze komentáře Bradbury zároveň seznamuje čtenáře s tím, jak píše. Jeho hra se slovy a metaforami mu umožňuje dokončit povídku v relativně krátkém čase. Na záčatku psaní často ani neví, jak příběh skončí.

„Jakmile jsem se zaměřil na metafory, začaly se mi povídky samy hrnout. Když člověka napadne představa rakve, která se sama umí pohřbít, dá se s tím ledasco dělat. Ten příběh se může stát povídkou a hned vám vyskočí třicet možností, jak ho zpracovat,“ píše u jedné z povídek Bradbury.

Ne nutně jsou všechny povídky hororové, tím, že se autor pohybuje v subžánru weird fiction, může kombinovat cokoliv se mu jen zachce. Tím pádem je schopný vykreslit zcela normální situace takovým způsobem, až má z toho čtenář husí kůži. Bradbury je schopný téměř každé neživé věci vdechnout životnost.

V povídkách Bradbury často rozvíjí své vzpomínky z dětství – na rodné město, pračku nebo třeba opuštěný dům, kolem kterého chodil každý den do školy nebo životní situace, jež jej nějakým způsobem ovlivnily. Díky tomu, že je ve sbírce dvacítka různých příběhů, má čtenář svobodnou ruku v tom, jaká povídka ho zaujme. Některé se mohou zdát slabší, jiné naopak natolik silné, že by čtenář chtěl, aby se autor více rozepsal. Právě v tom tkví kouzlo Temného karnevalu. Svoboda výběru a porce strachu v dávkách.

Sbírka Temný karneval je natolik univerzálním dílem, že si ji mohou přečíst jak začínající Bradburyho čtenáři, tak i autorovi příznivci. Nekladou se žádné meze. Oba tábory dostanou možnost se seznámit s dneš již literárním klasikem na počátku jeho spisovatelské dráhy.

Celkové hodnocení: 70%

Temný karneval

Autor: Ray Bradbury

Originální název: Dark Carnival

Překlad: Petr Caha, Jarmila Emmerová, Jiří Hanuš, Josef Hořejší, Tomáš Korbař, Stanislava Menšíková, Vojtěch Pala

Vydáno: 1. vydání 2018, Plus

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Opravdu nás čeká černá budoucnost? Odpověď znají přední vědci a…

19.01.2019 16:15 RECENZE – Může technologie ohrozit demokracii? Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Opravdu…

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? To přiblíží první česká…

19.01.2019 09:00 Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze a v Brně první českou monografii…

Brexit zasáhl i do literatury. Objevil se nový žánr, není zrovna…

09.01.2019 08:18 Odchod Británie z Evropské unie a nejrůznější společenské jevy, které s ním souvisejí, inspiroval v…

RECENZE: Kniha Za sny Karin Babinské aneb nejexponovanější refrén písně…

28.12.2018 10:02 Nová kniha úspěšné režisérky, blogerky a nyní spisovatelky Karin Krajčo Babinské nám přináší naději…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama