Sociální sítě? Ďábelský démon, tvrdí slavný spisovatel. Facebook si ale nezruší

Populárního brazilského spisovatele Paula Coelha zklamaly sociální sítě. V rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag je označil za "ďábelského démona". Přesto ale nemá odvahu zrušit svůj facebookový účet, na němž má 29 milionů sledujících.

Přidejte svůj názor

Paulo Coelho

Brazilský autor bestsellerů jako Alchymista nebo Veronika se rozhodla zemřít je velmi zklamán digitalizací a sociálními sítěmi. "Takzvaná sociální komunita se proměnila v ďábelského démona," řekl 71letý spisovatel německému listu.

"V digitálním světě, který do sebe vpouštíme prostřednictvím chytrého telefonu nebo jakkoli jinak, jsme si kolem sebe časem vytvořili zcela umělý život," tvrdí Coelho.

Dříve podle něj bylo Silicon Valley, kalifornské sídlo mnoha počítačových a internetových firem, místem, kde lidé diskutovali a přátelili se. "Dnes tam jsou jenom kvůli penězům," je přesvědčen slavný Brazilec. V lačnosti po penězích podle něj lidé v Silicon Valley opustili své nejdůležitější hodnoty.

Zvlášť Coelho kritizuje plány internetového koncernu Google vrátit se do Číny. "Zcela na začátku ještě Google měl mantru 'Don't be evil' (Nebuď zlý), jistého druhu digitální kodex cti," připomněl Coelho období před osmi lety, kdy se společnost z Číny stáhla na protest proti cenzuře. Dnes ovšem sama vyvíjí mechanismy blokování určitého obsahu, aby se mohla vrátit na obrovský čínský trh, soudí Coelho.

Přes všechnu kritiku si nicméně spisovatel ponechává facebookový účet s 29 miliony fanoušky. "Nejsem dostatečně odvážný, abych smazal své účty s miliony fanoušků a sledujících," připustil. "Ale už dávno tam nepřispívám tak často, jakö jsem to dělal dříve," uzavřel Coelho.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Gatsby není jen k maturitě, ale i pro potěšení. Ve stylovém…

17.12.2018 22:18 RECENZE – Velký Gatsby je dnes považován za jedno z nejvýznamnějších literárních uměleckých děl 20.…

Autorka Harryho Pottera už není nejlépe placenou spisovatelkou. Kdo…

12.12.2018 11:12 Joan K. Rowlingová podle amerického vydání Forbes již není nejlépe placenou spisovatelkou, na…

RECENZE: Diskriminace ženy je ukotvena ve vědě, i Darwin není bez chyby

11.12.2018 16:20 RECENZE – Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Čím to, že se…

RECENZE: Karel Šíp ve své nové knize nastavuje jinou tvář než jej známe,…

10.12.2018 18:07 RECENZE – Nová kniha oblíbeného českého baviče a textaře Karla Šípa představí čtenáři tuto výraznou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama