Uštvali ho nenávistníci. Před 80 lety zemřel Karel Čapek

Mnohé jeho divadelní hry se hrají dodnes, ačkoliv je již osm desetiletí po smrti. Karel Čapek zemřel na komplikace spojené se zápalem plic 25. prosince 1938. Jako jeden z posledních hájil v tehdejším Československu ideály první republiky, i to se mu však stalo osudným.

Přidejte svůj názor 210 komentářů

Ferdinand Peroutka a Karel Čapek na Strži v roce 1938

Karel Čapek. V dobách meziválečné první republiky patřil k elitě tehdejšího československého národa. Byl uznávaným spisovatelem, dramatikem, novinářem Lidových novin, dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla či prvním předsedou československého PEN klubu.

Lhostejný mu nebyl ani politický život v Československu. Společně se svým bratrem Josefem pořádal schůzky politických i kulturních osobností, tzv. pátečníků. Řadil se mezi ně i prezident Masaryk, debaty s ním Čapek zdokumentoval v několika svazcích Hovorů s TGM.

Po Masarykově abdikaci v prosinci 1935 však nastaly krušné časy. Nejen pro republiku, ale právě i pro Karla Čapka.  

Ve druhé polovině roku 1938 se Čapkův svět úplně zhroutil. Po Mnichovské dohodě a abdikaci prezidenta Edvarda Beneše se stal pro mnohé obětním beránkem, sám Benešovy kroky hájil a hledání viníků považoval za nemístné. Domů i do redakce Lidových novin mu chodily urážlivé anonymní dopisy, ve svém domě na Vinohradech čelil i osobním atakům.

Právě na tyto okolnosti Čapkovy smrti ve svém tweetu poukázal nynější europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Uštvali ho čeští nenávistníci. Už tehdy existovali,“ konstatuje Štětina.

Letní sídlo Čapka a jeho manželky Olgy Scheinpflugové nad rybníkem Strž ve Staré Huti u Dobříše navíc zasáhla na počátku prosince povodeň. Právo zde bydlet získal Čapek v roce 1935 zásluhou ředitele hutí v Dobříši Václava Palivce a od té doby zde manželé pobývali převážnou část svého volného času.

Při odklízení škod, které napáchala velká voda, si Čapek přivodil lehkou chřipku. Po krátkém zlepšení jeho stavu, musel znovu ulehnout do postele. Tentokráte už zněla diagnóza o poznání hůř, Čapka souběžně postihl zápal plic a zánět ledvin. 25. prosince 1938 spisovatel podlehl plicnímu edému ve věku nedožitých 49 let.

Jak je dnes známo, v polovině března začala německá okupace Čech a Moravy, nacistické gestapo v rámci ní plánovalo Čapkovo zatčení. Jeho starší bratr Josef byl gestapem zatčen a skončil v koncentračním táboře Bergen-Belsen, těsně před jeho osvobozením však v dubnu 1945 podlehl tyfu.

Vstupte do diskuze (210)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Životopisný film o tvůrci Pána prstenů má první ukázku

13.02.2019 12:00 Americká produkční společnost Fox Searchlight Pictures v lednu ohlásila, že chystá film o začátcích…

Oblíbená spisovatelka Alena Mornštajnová vydává v dubnu nový román Tiché…

11.02.2019 14:15 Spisovatelka Alena Mornštajnová je nepřehlédnutelným fenoménem současné české prózy. Především díky…

Zemřel kreslíř Tomi Ungerer, autor ceněných dětských knih

09.02.2019 14:20 Ve věku 87 let zemřel v noci na dnešek francouzský kreslíř, grafik a karikaturista Tomi Ungerer,…

Zemřela Rosamunde Pilcherová (†94), královna červené knihovny

07.02.2019 16:25 Aktualizováno Ve věku 94 let zemřela britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová, autorka romantických povídek a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama