RECENZE: Kniha Za sny Karin Babinské aneb nejexponovanější refrén písně Zůstaň tu se mnou došel k rozuzlení

Nová kniha úspěšné režisérky, blogerky a nyní spisovatelky Karin Krajčo Babinské nám přináší naději, že jsme schopni dojít ke svému štěstí, ač se nám na počátku může zdát nesplnitelné a složité. A že každý z nás má šanci se kdykoliv rozhodnout změnit svůj život.

Přidejte svůj názor

kniha Za sny
doporučujeme

Karin Krajčo Babinská autorka úspěšného blogu a stejnojmenného bestselleru Kecy, kecy, kecičky ve své nové knize Za sny vypráví příběh Maxe a Marly.

Náhodné setkání muže, Čecha žijícího v Holandsku, jehož vlastní "úspěšná kariéra" dohnala až k pokusu o sebevraždu, tedy na samé dno a tajemné Marly,jeho krajanky, učitelky hudební školy, která sice na první pohled překypuje energií a radostí, ale ukrývá osudové tajemství. Vydávají se spolu na motorce na zvláštní cestu, která nemá cíl.

Přesto je plná zvláštních setkání, emotivních okamžiků, které čtenář sleduje nejen z pohledu hlavního hrdiny Maxe, ale je proložena deníkovými záznamy Marly. Vyprávění tak dodává na autentičnosti, dramatičnosti a trošku nám poodhaluje Marlino tajemství.Jsme tak vtaženi do příběhu, že máme chuť zvolat:"Proč to říkáš? Tak to přece není. Ubližuješ mu a hlavně sobě..."
Autorka zde totiž nezapře své režijní zkušenosti a nám se před očima tak odvíjí film. I interiéry a exteriéry jsou popisovány se skvělou režijní vnímavostí. Podobně jsou vedeny dialogy. Užity jsou kratší souvětí bez zbytečných kudrlinek. 

Vedle odhalování smutného tajemství najdeme i vtipné momenty, ať už jde o dialogy Boba a Ally, kteří se jich "ujali" či jeho kolegy Freda. Zejména Bob a Ally jsou kuriózní dvojice motorkářů, ač právě motorka se stala Allyinu synovi osudnou. Jsou "kuriózní" právě pro Maxe jejich životní filozofií. 

"A co děláš? pokoušel se Bob skrýt své rozčarování.
Pracuju.
Jako furt?
Max váhavě přikývl.
To jako zachraňuješ svět, nebo co?
To ne, ale...prostě...Vydělávám peníze.
(...) Aha. A na co, když furt pracuješ?"

Díky své anotaci, že jde  o román o lásce, o naděj a o snech, se může zdát, že je kniha určena především ženám. Ale možná tomu tak není. V podobě Maxe nalézáme jakýsi archetyp současného muže, to, jak jsou muži v současnosti vnímaní a jak se se životem potýkají. Nejeden muž by v sobě kousíček Maxe, ne-li celého by mohl naleznout. A navíc díky své výše uvedené zkratkovitosti může román najít i své mužské čtenáře.
Ale zase některé ženy očekávající ten opravdový ženský román nemusí nadchnout.

Kniha je doplněna zajímavými ilustracemi Matěje Pospíšila. (Ilustrátor, grafik, ale také autor zajímavé kuchařky Sám doma a hladový, pozn. redakce). Ty jsou právě doplněny deníkovými poznámkami Marly.

I vyústění celého příběhu, zařazení známé písně Zůstaň tu se mnou je skvěle vypointováno, ač se v samotném závěru, epilogu usmíváme se slzami v očích.

A v uších nám zní úvodní citát knihy: "Jak dlouho žiji, to nezávisí na mně. Ale jestli skutečně žiji, to na mně závisí."

Za sny, román (2018)
Karin Krajčo Babinská
Obálka: Martin Pospíšil
Ilustrace a vnitřní úprava: Matěj Pospíšil
Vydalo nakladatelství CPress v Brně ve společnosti Albatros Media a.s.

Hodnocení: 90%

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama