Zemřela Rosamunde Pilcherová (†94), královna červené knihovny

Ve věku 94 let zemřela britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová, autorka romantických povídek a románů. Podlehla mozkové mrtvici, potvrdil její syn Robin Pilcher britskému deníku The Guardian. Autorce bestsellerů ke slávě dopomohly i televizní adaptace jejích děl.

Přidejte svůj názor

Rosamunde Pilcher
doporučujeme

Pilcherová v letech 1949 až 2000 napsala desítky knih, nejdřív pod pseudonymem Jane Fraserová a později pod svým skutečným jménem. Německá televize ZDF vytvořila na motivy jejích děl více než 100 filmů, které si i v Česku oblíbily především divačky.

"Ještě o Vánocích byla v dobré kondici, na Nový rok pak onemocněla zánětem průdušek, ale čekali jsme, že se jako vždy zotaví," řekl její syn. "V neděli ale utrpěla mrtvici a už nenabyla vědomí," dodal Pilcher.

Všechny knihy Pilcherové se alespoň částečně odehrávají v nádherné skotské krajině. Často se v nich nacházejí scény, kdy hrdinové žijí v malebných historických domcích, popíjejí čaj, obdarovávají se kyticemi a pořádají pikniky na strmých útesech nad rozbouřeným mořem. Jejich hlavní hrdinka se zpravidla zamiluje do zadaného nebo jinak nevhodného muže.

Spisovatelka jakoby sama vystoupila ze svých románů - byla klidná, vlídná a laskavá s jemným humorem, přesně taková, jako její románové postavy: "Je to svět a způsob života, o kterém vím nejvíc." A podhodnocené místo mezi lehkým žánrem a vážnou literaturou jí nevadilo: "Nemůžete potěšit každého," prohlásila v jednom rozhovoru. "Kdybyste seděli a čekali na chválu kritiky, nic byste neudělali."

Už v dětství tvrdila že chce být spisovatelkou. Dcera důstojníka královského námořnictva se narodila v roce 1924 a vyrostla v Cornwallu, romantickém cípu jihozápadní Anglie.

Rodiče ji povzbuzovali a posílali její povídky do časopisů. První vyšla v ženském magazínu, když jí bylo 18. Zprvu psala pod pseudonymem Jane Fraserová. Svůj vztah k romantice později vysvětlovala tím, že sama prožila mládí za druhé světové války, kdy si randění a schůzek v přírodě moc neužila.

Zatímco pomáhala jako písařka v armádě, snila o tom, jak potká toho pravého prince. Setkala se s ním na konci války. Za Skota Grahama Pilchera se provdala, odstěhovala se s ním do Skotska a brzy začala zase psát. I když se jí narodily čtyři děti.

A její příběhy, plné tesknoty, obětování, romantiky, lásky a vykoupení, slavily ohromující úspěchy. Psát přestala v roce 2000 a o dva roky později jí královna Alžběta II. udělila titul důstojník britského impéria.

A v témže roce získala spisovatelka spolu s programovým ředitelem ZDF ocenění British Tourism Award za přínos jejího díla (respektive jeho televizních adaptací) pro turistiku.

V češtině už vyšlo víc jak deset knih Pilcherové. A její syn Robin je také spisovatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mají čtenáři raději bichle, či útlé knihy? Výsledek průzkumu je zarážející

20.04.2019 07:50 Anglický prozaik Edward Morgan Forster jednou řekl, že knihy jsou většinou nadhodnocované, neboť …

RECENZE: Každá nešťastná rodina je nešťastná svým způsobem. Ať už jde o…

16.04.2019 16:50 RECENZE – Román Zůstaň se mnou je čtivý příběh o zoufalé snaze ochránit před zármutek sebe i ty,…

Stovky vzácných knih byly vráceny do Německa, zmizely na konci války

12.04.2019 09:23 Stovky vzácných knih a dokumentů, které na konci druhé světové války z německé knihovny odvezli…

RECENZE: Kniha Bohemian Rhapsody se vydává cestou oscarového filmu. Obraz…

04.04.2019 15:50 RECENZE – Stěží bychom za minulý rok nalezli film, jenž by se dočkal takové pozornosti jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama