Oblíbená spisovatelka Alena Mornštajnová vydává v dubnu nový román Tiché roky

Spisovatelka Alena Mornštajnová je nepřehlédnutelným fenoménem současné české prózy. Především díky třetímu románu Hana z roku 2017 se stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek. Dne 25. dubna vydává v nakladatelství Host napjatě očekávaný nový román s názvem Tiché roky.

Přidejte svůj názor

Spisovatelka Alena Mornštajnová je nepřehlédnutelným fenoménem současné české prózy
doporučujeme

Nový román Aleny Mornštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.

Moje nová kniha je především o síle slov. Slova jsou mocná zbraň, ale my si to neuvědomujeme. Používáme je denně, a nepřemýšlíme nad tím, jak obyčejné slovo, vyřčené unáhleně a mnohdy ani ne ve zlém úmyslu, může druhému ublížit a poznamenat jej napořád. Ale stejně špatné je, když spolu lidé nejsou schopní mluvit o věcech, které je trápí, nedokáží si říct, co by chtěli změnit. Tiché rokyvyprávějí o rodině, v níž vedle sebe lidé jen žijí, ale vlastně se vůbec neznají,“ uvedla o svém novém románu autorka.

Teď něco k příběhu. Bohdana je uzavřená dívka žijící jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou, leč poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě a tajemství, které jí nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila „Blanko“?

Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Ale jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, povězte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo.

Na nový román se těší desetitisíce čtenářek a čtenářů, díky kterým je autorčina předchozí kniha i dva roky od vydání téměř nepřetržitě v první desítce celostátního žebříčku SČKN (aktuálně na prvním místě) a stala se druhým nejprodávanějším beletristickým titulem za rok 2018. Román Hana se až do současnosti drží také na prvním místě žebříčku nejlépe hodnocených knih na serveru Databáze knih. Románu Hana se prodalo více než 75 000, celkem je prodáno 130 000 autorčiných knih.

Divadelní premiéru románu Hana uvede Národní divadlo v Brně 7. června a prodána jsou také práva na zfilmování, a to společnosti Happy Celluloid producenta Milan Cieslara. Román brzy ožije také v zahraničních vydáních, práva na překlad jsou již prodána do desítky zemí: Polsko , Bulharsko, Makedonie, Slovinsko, Maďarsko , Chorvatsko Slovensko, Litva, Itálie a Německo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mají čtenáři raději bichle, či útlé knihy? Výsledek průzkumu je zarážející

20.04.2019 07:50 Anglický prozaik Edward Morgan Forster jednou řekl, že knihy jsou většinou nadhodnocované, neboť …

RECENZE: Každá nešťastná rodina je nešťastná svým způsobem. Ať už jde o…

16.04.2019 16:50 RECENZE – Román Zůstaň se mnou je čtivý příběh o zoufalé snaze ochránit před zármutek sebe i ty,…

Stovky vzácných knih byly vráceny do Německa, zmizely na konci války

12.04.2019 09:23 Stovky vzácných knih a dokumentů, které na konci druhé světové války z německé knihovny odvezli…

RECENZE: Kniha Bohemian Rhapsody se vydává cestou oscarového filmu. Obraz…

04.04.2019 15:50 RECENZE – Stěží bychom za minulý rok nalezli film, jenž by se dočkal takové pozornosti jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama