RECENZE: Okouzlující román Less je úsměvnou odyseou padesátiletého pisálka za stárnutím. Mimo jiné i vítězem Pulitzerovy ceny

RECENZE - Jednoho dne dostane druhořadý kalifornský spisovatel Arthur Less od svého bývalého milence pozvánku na svatbu. Aby se vyhnul trapasu a okatému litování, zahraje si na světoběžníka a vydá se na cestu kolem světa. Vítěz Pulitzerovy ceny za rok 2018 tragikomicky líčí život, lásky a zklamání spisovatele neochvějně mířícího k padesátce.

Přidejte svůj názor

Vítěz Pulitzerovy ceny za rok 2018 tragikomicky líčí život, lásky a zklamání spisovatele neochvějně mířícího k padesátce.
doporučujeme

Cesta Arthure Lesse začíná v New Yorku, kde má udělat bezplatné scénické interview s přeceňovaným autorem science fiction. Úkolu se zhostil z toho důvodu, že nikdo na tom není tak zoufale jako on. Ze zoufalosti jej může vytrhnout pouze přijetí jeho nového románu nakladatelstvím, jenže nikdo o něj nejeví zájem. Literární agent mu tvrdí, že knihu musí předělat, několikaměsíční plánovaná cesta tak může být skvělou příležitostí.

Zastávkou číslo jedna je literární festival v Mexico City, kde má Less hovořit o poezii svého letitého milence, geniálního básníka Roberta Brownburna. Následně se má přesunout do Itálie, kde má získat cenu od poroty složené z hedonistických studentů. U studentů zůstane i v Berlíně, tam má zase vést pětitýdenní literární kurz na Svobodné univerzitě.

Neodkladné, číslovkou hrůzné padesáté narozeniny oslaví v Maroku. Odpočinek si dopřeje v Indii a svoji cestu zakončí v Japonsku článkem o starodávných japonských hostincích. Nebýt Lessovi pestré osobnosti, cestování s ním by byla nuda. V průběhu svého putování zažívá řadu excesů, trapností či krátkodobých flirtů. Kromě osamělosti ho nejvíce trápí staří, které vnímá jako pomstu osudu.

Podtitul románu Hledání ztraceného mládí zcela očividně vybízí k evokaci vrcholného díla Marcela Prousta. Hlavní hrdina má s názvem společné nejen hledání mladí, ale také četba Proustovy heptalogie ukončila jednu etapu jeho života. Less si uvědomuje, že jeho tělo není co bývalo a že doba, v níž coby dvacetiletý mladík vedl nespoutaný život je nenávratně pryč. Zatímco jeho staré lásky kynou, plešatí a připravují se na poklidné završení nevyhnutelného konce, osamělý Arthur vzdoruje.

Spisovatel Andrew Sean Greer vytváří ve svém románu velmi působivou metafikci. Sice se v textu neobjevuje jako jedna z postav, ale skrze Lesse projektuje některé ze svých vlastních prožitků. Samotný vypravěč příběhu má zde velmi zajímavou roli, nejenže si uvědomuje svoje vlastní já, on je také postavou, s kterou hrdina přišel do kontaktu.

Velmi podstatnou roli má v knize Greerův vtip a humor. Ten je plný ironie, situačního humoru, trapnosti a pochopení pro druhořadého outsiderského pisálka. Jazyk je velmi bohatý, plný květnatých popisů prostředí a scén jako z dobře natočeného filmu. Protagonista je líčen tak sympaticky, že si jej čtenář po pár stranách snadno oblíbí.

Jedinou vadou na kráse je počáteční zmatená kompozice. Autor chaoticky skáče z přítomnosti do minulosti, zmiňuje postavy a místa, k nimž se čtenář v ději zatím nedostal. Zároveň místy působí dojmem, že děj vyplňuje zbytečnými scénami či dialogy, jež jsou nepotřebné, ať už pro příběh, tak pro vykreslení postav.

Greer nese své spisovatelské břemeno dál a nevyhýbá se otázkám současné společnosti. Zabývá se především homosexuálními vztahy, které jsou mu východiskem pro zachycení touhy po kariérním uznání, potřebě standardní rodiny, opravdové lásky a strachu ze stárnutí. Před čtenářem se tak nachází čtivá kniha plná humoru a zralých myšlenek, jejíž síla vyplývá ze způsobu, jakým bude čtena.

Less (2017)

Autor: Andrew Sean Greer

Překlad: Jana Jašová

Počet stran: 296 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Leda

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní aukce. Bible z Gutenbergova lisu se vydražila za astronomickou…

26.11.2019 08:57 Bible vytištěná tiskařským lisem z doby vynálezce knihtisku Johannese Gutenberga se v pondělí v…

Shakespearovo tajemství odhaleno. Český lingvista mění dějiny literatury

25.11.2019 16:19 Aktualizováno Historici již dlouho mají za to, že svou hru Jindřich VIII. dramatik William Shakespeare nenapsal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama