Cena lipského knižního veletrhu zůstává doma. Rudiš neuspěl

Český spisovatel Jaroslav Rudiš nakonec prestižní cenu lipského knižního veletrhu nezískal. Z pěti nominovaných dnes v kategorii beletrie uspěla Němka Anke Stellingová s knihou Ovečky v suchu (Schäfchen im Trockenen). Šestačtyřicetiletý Rudiš byl nominován za svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise).

Přidejte svůj názor

Velký knižní čtvrtek ( foto: Lenka Dvořáková)
doporučujeme

Turnovský rodák se po česko-německém autorovi Janu Faktorovi stal teprve druhým Čechem nominovaným na cenu knižní přehlídky, která se v kategoriích beletrie, literatura faktu/esejistika a překlad uděluje od roku 2005 a je spojena s odměnou 20.000 eur (513.000 korun).

Vedle Rudiše se letos o cenu ucházeli i turecko-německý spisovatel Feridun Zaimoglu, v Polsku narozený německý autor Matthias Nawrat a dvojice německých spisovatelek Kenah Cusanitová a Anke Stellingová. Právě poslední jmenovaná, sedmačtyřicetiletá v Berlíně žijící autorka nakonec uspěla s příběhem čtyřicátnice Resi, která je konfrontována s krizí, když dostane výpověď z bytu a navíc zjišťuje, že už nedokáže držet krok se svými kamarádkami.

"Pro Anke Stellingovou se moc raduju, protože to je skvělá knížka, vtipná, tragikomická. My jsme si spolu hodně dobře rozuměli. Vůbec celá ta parta nominovaných jsme spolu byli na cestách a docela nás to bavilo všechny dohromady a já si myslím, že každý by se radoval pro toho dalšího, kdo by vyhrál," řekl ČTK a Českému rozhlasu po udělení cen Rudiš.

"Pro mě je ta nominace obrovský úspěch, nečekaný úspěch, že jsem se tam dostal s mým prvním německým románem. To je prostě bomba," poznamenal také.

Román českého autora Winterbergova poslední cesta vypráví o nekonečné železniční cestě dvou mužů - pečovatele závislého na pivu a starého sudetského Němce - dějinami střední Evropy. I když se tyto dějiny muži snaží znovu pochopit, ve výsledku se v nich podle Rudiše stále více ztrácejí.

V Německu se Rudišově 540stránkové knize dostalo vřelého přijetí. Rozhlasová a televizní stanice NDR o ní psala jako o "velikém evropském románu", deník Tagesspiegel zase jako o "strhující, melancholické a vysoce komické cestovní novele". Podle listu Sächsische Zeitung byla Winterbergova poslední cesta dokonce favoritem na cenu lipského veletrhu.

Rudiš, který studoval němčinu a historii a žije střídavě v Německu a v Česku, už loni získal Cenu literárních domů německojazyčných zemí. Porotci ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách. V minulosti se podílel třeba na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel, s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) zase založil skupinu Kafka Band.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mají čtenáři raději bichle, či útlé knihy? Výsledek průzkumu je zarážející

20.04.2019 07:50 Anglický prozaik Edward Morgan Forster jednou řekl, že knihy jsou většinou nadhodnocované, neboť …

RECENZE: Každá nešťastná rodina je nešťastná svým způsobem. Ať už jde o…

16.04.2019 16:50 RECENZE – Román Zůstaň se mnou je čtivý příběh o zoufalé snaze ochránit před zármutek sebe i ty,…

Stovky vzácných knih byly vráceny do Německa, zmizely na konci války

12.04.2019 09:23 Stovky vzácných knih a dokumentů, které na konci druhé světové války z německé knihovny odvezli…

RECENZE: Kniha Bohemian Rhapsody se vydává cestou oscarového filmu. Obraz…

04.04.2019 15:50 RECENZE – Stěží bychom za minulý rok nalezli film, jenž by se dočkal takové pozornosti jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama