RECENZE: Každá nešťastná rodina je nešťastná svým způsobem. Ať už jde o Rusko nebo Nigérii

RECENZE – Román Zůstaň se mnou je čtivý příběh o zoufalé snaze ochránit před zármutek sebe i ty, které milujeme. Mimo jiné čtenáři nabízí netradiční pohled do života v Nigérii v době, kdy země procházela řadou politických zvratů. Není divu, že kniha byla nominována na řadu cen a objevila se ve výběrech renomovaných médií.

Román Zůstaň se mnou nigerijské spisovatelky Ayobami Adebayo.
doporučujeme

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Po čtyřech bezdětných letech se už nikdo v okolí páru nezajímá o jejich lásku, proto tchýně vodí manželovi do práce každé pondělí nové ženy. S příchodem druhé manželky se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Zůstaň se mnou je debutovým románem nigerijské spisovatelky Ayobami Adebayové řadící se do nigerijské mladé generace. V minulosti studovala anglickou literaturu v Nigérii a tvůrčí psaní ve Velké Británie. Její povídky se objevily v řadě časopisů a antologií. Knižní debut byl nominován na řadu prestižních ocenění a umístil se v mnoha výběrech nejlepších knih renomovaných světových deníků a časopisů.

Kostra příběhu se odehrává na více rovinách. Tou první je záběr na milující manžele Yejide a Akina, kteří se několik let pokoušejí o dítě. Zkusili všechno – odborná vyšetření, návštěvy léčitelů, svaté poutě nebo tanec s proroky. Jednoho dne do jejich svazku vkročí tchýně s novou manželkou pro Akina, aby urychlila početí potomka svého prvorozeného syna. Tím se dostáváme k rovině druhé.

Tou je společenská situace týkající se polygamie v Nigérii, kdy otcové hlavních postav měli několik manželek, tudíž hrdinové pochází z přostředí, kde byli obklopeni několika matkami najednou. Důležité je se také zaměřit na postavení ženy. Prostřednictvím Yejide je vidět, co musí žena v náboženské Africe vykonat, aby jí bylo dítě dáno. Kromě různých přírodních rituálů se musí s jinou ženou dělit o manžela a hlavně rodit potomky. Yejide se v mnohém vymyká, vystudovala vysokou školu a jakožto majitelka kadeřnictví je finančně samostatná, tudíž je svým způsobem nezávislá.

Poslední rovinou je historie. Děj se z většiny rozprostírá v osmdesátých letech 20. století, kdy se Nigérie dočkala řady politických zvratů. Během střídání vládnoucích režimů na ulicích operovali skupiny zlodějů, které od obyvatel vybírali za “ochranu” peníze nebo kradli, když dotyčný právě nebyl doma.

Román Zůstaň se mnou vynikne také poměrně netradiční stylem vyprávění. Střídá se zde ich forma s du formou. Vyprávění je složené z výpovědí Yejide a jejího manžela Akina. Tento prvek tak dokonale vykresluje příběh lásky dvou lidí, nevyřčená tajemství podílející se na rozpadu důvěry a vzniku pochybností. Výborně poskládané kapitoly střídají emoční dosah na čtenáře. Místy je to napínavé, místy smutné, rozhodně to však není sentimentální. Čtení tohoto dramatu se s přehledem vyrovná detektivce či třeba thrilleru.

To nejzajímavější na celé knize je zasazení do Nigérie. Autentické zachycení tamní kultury, natolik odlišné od evropské, je díky autorčině perspektivě poučné. Minimálně z toho, jaký koncept manželství, rodiny a mateřství tam panuje. I navzdory kulturním odlišnostem je tento příběh velmi aktuální.

Zůstaň se mnou je výborně napsanou čtivou knihou, jejiž sílný příběh velmi silně zasáhne čtenáře. Pro běžného Evropana se jedná o velmi ojedinělý pohled na nigerijskou kulturu záložené na chování dle tradic a přesně daných povinností.

Zůstaň se mnou / Stay With Me (2017)

Autor: Ayobami Adebayo 

Překlad: Lukáš Novák

Počet stran: 272 stran

Vydáno: 1. vydání 2019, Kniha Zlín

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Winston Groom, autor knižní předlohy snímku Forrest Gump

18.09.2020 08:30 Ve věku 77 let zemřel americký spisovatel Winston Groom, autor knižní předlohy oceňovaného filmu…

Peklo a jiné destinace. Memoáry Albrightové letos patří k nejočekávanějším…

10.09.2020 13:30 Nová kniha Madeleine Albrightové nabídne vzpomínky této bývalé ministryně zahraničních věcí USA na…

Oficiální autobiografie Karla Gotta vyjde až v březnu, bude obsahovat…

05.09.2020 13:15 Oficiální autobiografie Karla Gotta by měla vyjít v březnu příštího roku. Vdova po zpěvákovi Ivana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama