Zemřela Toni Morrisonová, významná afroamerická spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny

Spisovatelka Toni Morrisonová zemřela ve věku 88 let. Držela jedno velké prvenství - byla první černou Američankou, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Proslavila se díky svým románům Píseň o Šalamounovi, Velmi modré oči nebo Milovaná, za který získala Pulitzerovu cenu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Toni Morrisonová (spisovatelka)
doporučujeme

O smrti Toni Morrisonové informoval její vydavatel, podle kterého zemřela spisovatelka v pondělí večer v New Yorku. Její rodina zemřelé doplnila, že Morrisonová zemřela po krátké nemoci poklidně a obklopena svými nejbližšími na newyorské klinice Montefiore.

„Byla tou nejoddanější matkou, babičkou a tetou, která velmi ráda trávila čas s rodinou a přáteli. Byla mistrovskou spisovatelkou, která si vážila psaného slova, ať už svého vlastního, svých studentů nebo jiných, a také dychtivou čtenářkou,“ uvedla rodina zesnulé spisovatelky.

Americkým časopisem s názvem Ladies' Home Journal byla Morrisonová vybrána mezi třicet nejmocnějších žen v Americe. V roce 1993 získala Nobelovu cenu za literaturu, o pět let dříve obdržela také  Pulitzerovu cenu za knihu Milovaná.

Toni Morrisonová, vlastním jménem Chloe Anthony Woffordová, se narodila v roce 1931 v Ohiu do chudé dělnické rodiny jako druhé ze čtyř dětí. V roce 1949 byla přijata ke studiu angličtiny na prestižní černošské Howardově univerzitě. Zde začala užívat přezdívky Toni, jež má svůj původ v jejím prostředním jméně Anthony. Na magisterské studium nastoupila na Cornellovu univerzitu.

S psaním beletrie již v době studia na Howardské univerzitě. Sama sebe označovala za afroamerickou spisovatelku, důraz klade na černošství a ženství.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael ukázal dosud nezveřejněné Kafkovy rukopisy, vedla se o ně vleklá…

07.08.2019 15:40 Izraelská Národní knihovna dnes novinářům v Jeruzalémě představila dosud nezveřejněné rukopisy a…

Právní bitva o komiks Muriel a andělé skončila. Patří dědicům Saudka,…

01.08.2019 12:11 Komiks Muriel a andělé patří dědicům zemřelého kreslíře Káji Saudka. Dnes to potvrdil odvolací…

Vzácný výtisk Harryho Pottera se vydražil za ohromující sumu, původně stál…

01.08.2019 07:06 Za 34.200 liber (965.000 Kč) se ve čtvrtek v dražbě v Británii prodal vzácný výtisk prvního dílu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama