OBRAZEM: Lidé stáli frontu přes půl Václaváku. Kvůli podpisu

Praha - Úterý je doslova svátkem milovníků literatury - v hlavním městě se konala celá řada autogramiád, mezi nimiž jasně vyčnívalo jméno slavného amerického spisovatele Roberta Fulghuma. Zájemci o jeho podpis vytvořili frontu přes půl Václavského náměstí. A EuroZprávy.cz byly u toho.

Autogramiáda Michala Viewegha a Roberta Fulghuma

Americký spisovatel se svou ženou dorazil opět po čase do Česka, aby představil svou nejnovější knihu s názvem Drž mě pevně, miluj mě zlehka. V pondělí se v Martinickém paláci zúčastnili neziskové osvětové akce Celé Česko čte dětem, kde spolu i zatančili žhavé argentinské tango.

V úterý odpoledne se oba přesunuli do Paláce knih Luxor na Václavské náměstí, kde se konala autogramiáda. A o Fulghuma byl takový zájem, že fronta se táhla nejen vnitřkem největšího knihkupectví ve střední Evropě, ale i venku po chodníku až skoro ke stanici metra Můstek.

Fulghum rozesmátě přišel těsně před čtvrtou hodinou, na sobě rudý klaunský nos, smál se na celé kolo a nadšeně zdravil své fanoušky. Okamžitě ho také přepadli fotografové, kteří se snažili ulovit co nejlepší snímky Američana a jeho manželky. Pak došlo i na nedočkavé zájemce o vlastnoruční autorův podpis.


(Robert Fulghum se svou ženou. Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)

"Ahoj," vítal každého z nich česky Fulghum a lidem se na tvářích okamžitě objevoval úsměv. Když ho pochválili, odpovídal opět česky: "Děkuji."

A pro mnoho lidí to byl zážitek. Iveta Pospíšilová pro EuroZprávy.cz prozradila, že má Fulghama i jeho knihy moc ráda, proto pro ni jeho podpis znamená mnoho. Měla ovšem štěstí, že byla vepředu, a tak ve frontě čekala uvnitř budovy. "Kdyby trvala tři hodiny, tak by mi to malinko vadilo, ale tady je docela příjemně a teplo," řekla pro EuroZprávy.cz. A optimisticky dodala: "Už jsem zažila i horší fronty."

A stejně dobře naladění byli i ti, kteří čekali v nekonečné frontě před knihkupectvím. "My už to máme vyhraný," smála se na moji otázku paní Lišková, která stála několik metrů od vchodu. "Když už stojím, tak stojím," dodala s tím, že ji ani dlouhé čekání neodradí, aby naživo spatřila svého idola.


Viewegh byl opuštěný

Fulghum nepodepisoval knihy sám. O hodinu později pořádal autogramiádu v obchodním centru Arkády spisovatel Michal Viewegh, který napsal svou novou knihu Mafie v Praze společně s novinářem Jaroslavem Kmentou - ten byl také hostem autogramiády. Ovšem lidí nepřišlo tolik - byla jich maximálně stovka.


(Michal Viewegh. Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)

O Viewegha nejevili zájem ani novináři. Jediný, kdo tam přišel, byl redaktor ČTK, který oběma hlavním protagonistům položil pár otázek, vyfotografoval si je a nenápadně odešel. Ale lidé, kteří za nimi dorazili, se netajili svým obdivem ke komerčně nejúspěšnějšímu českému spisovateli.

Proč přišla, mi například prozradila paní Jana: "Jednak proto, že jsem ze Zbraslavi, kde Michal Viewegh učil, a jednak proto, že je mi to prostředí blízké," řekla pro EuroZprávy.cz těsně poté, co získala vytoužený podpis s věnováním.

A poklony lidé skládali i Kmentovi, jehož investigativní reportáže mnozí znají z nejčtenějšího českého seriozního deníku. Proto oběma přáli štěstí a snažili se s nimi prohodit alespoň slovíčko. A Viewegh se usmíval, ochotně odpovídal - ale takové nadšení a energie jako u Fulghuma se u něho neobjevovaly.

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Související:

Právě se děje

reklama