V Praze představí své dílo nositel Nobelovy ceny a "příšerný spisovatel" Gao Xingjian

Praha - Dramatik, prozaik, malíř Gao Xingjian představí na středeční autogramiádě na Václavském náměstí své celoživotní dílo. Nositel Nobelovy ceny za literaturu za knihu Hora Duše byl v Praze naposledy v roce 2010 jako host Festivalu spisovatelů Praha, uvedli ve středu pořadatelé z Centra současného umění.

Po autogramiádě v literární kavárně knihkupectví Academia bude následovat debata a ve čtvrtek se jeho obdivovatelé mohou těšit na promítání Gaova snímku "Silueta ne-li stín" v kinosále Francouzského institutu v Praze. Po skočení filmu si lidé mohou s autorem pohovořit u sklenky vína.

Čínský autor je univerzálním umělcem. V České republice se v první polovině října vydaly tří jeho tituly. Jednoznačné nejvýznamnější je druhé vydání jeho knihy "Hora Duše", za kterou v roce 2000 získal Nobelovu cenu, v níž popisuje hledání životní cesty. Druhé vydání je obohacené o nedávno objevené Gaovy fotografie z jeho putování po Číně. V České republice bude také vydán jeho druhý román "Bible osamělého člověka", ve které popisuje dramatický zápas o přežití ve víru čínské kulturní revoluce. Třetím titulem bude výbor z autorovy dramatické tvorby s názvem "Druhý břeh".

Kao Sing-ťien, čínsky v Gāo Xíngjiàn je čínský v emigraci žijící romanopisec, dramatik a literární kritik. Kromě zmiňovaných činností překládá, především Becketta a Ionesca. Umělec je znám jako průkopník absurdního dramatu v Číně, především pro své hry Poplašný signál.

V roce 1986 u něj byla chybně diagnostikována rakovina plic a zahájil svou desetiměsíční cestu podél Dlouhé řeky, kterou popsal v knize Hora duše. Toto dílo, mající zčásti charakter románu, zčásti pamětí, bylo poprvé publikováno v roce 1990 na Tchaj-wanu.

V roce 1987 se Kao Sing-ťien přestěhoval do Paříže. I když čínská média a vláda obecně přechází dílo Kao Sing-ťiena mlčením, státem řízený list Yangcheng Evening News v roce 2001 jedno z jeho děl zkritizoval. Čínský kritik ho označil za "příšerného spisovatele."

Témata: spisovatelé | knihy

Související:

Právě se děje

reklama