Kniha nemusí být jen ke čtení. Vydavatelé nabízejí tvořivé publikace pro děti i seniory

Tvořivé zapojení dětí i seniorů umožňují podle autorů i vydavatelů publikace s vyškrabávacími obrázky, hrami nebo omalovánkami. Seniory, kteří mají kvůli pandemii koronaviru omezené možnosti kontaktů, mohou potěšit publikace, do kterých lze třeba zapisovat vzpomínky. ČTK to řekli oslovení autoři nebo vydavatelé takových knih.

Knihy, ilustrační foto

V knize básníka a humoristy Petra Soukupa Básničky pro vaše obrázky se mohou čtenáři inspirovat některou z 60 básniček a na vedlejší volné stránce ji sami ilustrovat. Krátké básně jsou podle autora ideální pro společné chvíle, kdy rodiče či prarodiče dětem předčítají. Na příští rok je v plánu výstava Soukupových veršů s obrázky malých spoluautorů.

"Sleduji knihy pro děti a některé z nich jsou opravdu skvělé, avšak najednou jsem měl pocit, že mi mezi nimi něco chybí. Nějaká kniha, která dá dětem co nejvíce prostoru v jejich kreativitě," uvedl Soukup.

Tvořivé knihy pro děti vycházejí třeba v nakladatelství Pikola. Nabízí Vyškrabávací obrázky pro děti: Harry Potter nebo Velký vyškrabávací adventní kalendář, kde mohou malí čtenáři odstranit přiloženým škrabátkem černou vrstvu a objevit vánoční motivy.

Logické myšlení, strategii i rychlé rozhodování zábavnou formou rozvíjí Velká kniha her pro děti. Obsahuje osm herních polí a pevné žetony a hrací kartičky. Tužka a pastelky se budou hodit čtenářům kreativních knih Roztomilá mláďátka, Kouzelný svět jednorožců nebo Neobyčejné omalovánky: Vánoce a jejich kouzlo. Speciální propisku s neviditelným inkoustem, který je vidět po nasvícení UV žárovkou ukrytou ve víčku, nabízí Můj super tajný zápisník obsahující mimo jiné tajné abecedy a šifry.

Zakladatelka portálu s dárky pro seniory Monika Kopřivová chce knihami zaměřenými na seniory, kteří patří v době pandemie do neohroženější skupiny, pomoci rozptýlit jejich obavy. Knihy jako Babičko, vyprávěj, Dědečku, vyprávěj, Strom života naší rodiny, Naše výlety nebo Časosběrná kronika naší rodiny označuje za vpisovatelná alba.

Na e-shopu zaznamenala, že nakupující začali víc objednávat pro druhé. "Lidé chtějí nabídnout svým blízkým další možnosti trávení volného času, což právě naše vpisovatelné knížky umožňují," konstatovala.

Letos uvedla na trh knihu Jak rostu, která umožňuje zachytit život dítěte od narození až po práh dospělosti. Vedle Velkého rodinného kalendáře nabízí další dárkovou knihu 3 minuty pro štěstí. "Pomáhá podívat se na prožitý den pozitivní optikou. Každý den nám přináší okamžiky, ze kterých se můžeme radovat, za které můžeme být vděční. A často si stačí takové situace jen pojmenovat, abychom si připomenuli, že je život plný pěkných chvil," podotkla Kopřivová.

Rodiny i zařízení pro seniory objednávají i její retrohru Jak to tenkrát bylo? Hra obsahuje karty s fotografiemi a hravou formou vybízí k vyprávění příběhů z rodinné historie.

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Putin připojuje k Rusku 15 procent Ukrajiny. Hájí se zmanipulovanými…

30.09.2022 22:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Související:

Právě se děje

reklama