Peklo a jiné destinace. Memoáry Albrightové letos patří k nejočekávanějším titulům

Nová kniha Madeleine Albrightové nabídne vzpomínky této bývalé ministryně zahraničních věcí USA na dobu po opuštění aktivní politiky. Pod názvem Peklo a jiné destinace ji letos vydá nakladatelství Argo v překladu Michaela Žantovského. Novinářům to dnes za nakladatelství řekl Richard Klíčník.

Madeleine Albrightová

O politické historii posledních 20 let a o jejích protagonistech píše pražská rodačka a první žena na postu americké ministryně zahraničí "s humorem a optimismem", řekl dnes překladatel knižního titulu a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Knihu proto dnes Žantovský označil za "radostnou".

I v Peklu a jiných destinacích se Albrightová věnuje svým již tradičním tématům, upozornil Klíčník. Patří mezi ně demokracie, svoboda a lidská práva s důrazem na roli žen v současném světě.

Autorka ve své sedmé knize věnuje prostor i vzpomínkám na rodnou zemi. Do pamětí jsou zařazeny pasáže se vzpomínkami na návštěvy Česka v posledních letech nebo pátrání po rodinné historii spjaté s holocaustem.

Albrightová je autorkou i dalších publikací jako pamětí Nejlepší ze všech možných světů, knihy Mocní a všemohoucí: úvahy o Bohu, Americe a mezinárodních vztazích či vzpomínkové knihy Pražská zima. Její dosud poslední česky vydanou knihou je Fašismus, v níž varovala před nedemokratickými principy a mimo jiné připomněla, že fašisté se mohou dostat k moci i prostřednictvím demokratických voleb.

Držitelka českého Řádu Bílého lva a americké Prezidentské medaile svobody v současnosti přednáší mezinárodní politiku, provozuje konzultační firmu a angažuje se ve veřejném dění.

Související:

Právě se děje