Spisovatelé se v Česku neuživí. Vinu nenesou čtenáři

Skoro nikdo z českých spisovatelů se neživí výhradně tvorbou, a to nejen proto, že český trh je omezen svojí velikostí, ale i kvůli tomu, že spisovatelé nedostatečně tlačí na vydavatele, nepropagují svoji tvorbu i nevstupují do aktivního dialogu se čtenáři. Zároveň v Česku jsou nízké náhrady za výpůjčky z knihoven i odměny za vydávání knih

Tomáš Jurák spolu s další spisovatelkou Monikou May vydal už tři sbírky povídek. Píše je v nejrůznějších žánrech, ale většinou patří k vědecké fikci. Tvrdí, že nejednoduší na spisovatelství je napsat knihu. "Když naše první kniha byla hotová, začali jsme oslovovat různé nakladatelství. Jelikož nešlo o vyhraněný žánr, nýbrž o sbírku povídek, zájem nebyl. Říkali nám, že mají naplněný plán vydávání na dva roky, a proto bychom se měli ozvat až potom," popsal Jurák pro EuroZprávy.cz proces po napsaní knihy.

Podle předsedy české asociace spisovatelů a básníka Ondřeje Lipára v současné době spisovatelství je v Česku hlavním zdrojem příjmu jen u velmi malé skupiny bestselleristů, přitom málokomu to vydrží dlouhodobě. "Pro většinu autorů tvorba znamená spíš koníček, protože nějaký větší stabilní příjem z toho neplyne," řekl Lipár pro EuroZprávy.cz. Za důvody toho mimo jiné považuje nízké odměny za vydávání knih i náhrady za výpůjčky z knihoven, které jsou v Česku druhé nejmenší v Evropě. "Odměny za živé vystupování zatím také nejsou příliš vysoké, takže si troufám říct, že pro většinu autorů je to opravdu spíš zájmová činnost než práce," objasnil Lipár.

Podle něj hraje roli i to, že Česko je malá země, která má omezené množství čtenářů. Dodal, že čeští autoři příliš málo tlačí na vydavatele, aby odměny za vydávání knih byly vyšší, a také trochu zaostávají ve vývozu literatury do zahraničí. Státní agentura pro export literatury vznikla jenom před dvěma lety a podle Lipára předtím dlouho chyběla instituce, která by pomáhala autorům rozšiřovat svou produkci do zahraničních trhů.

"Asociace spisovatelů se teď s pomocí Ministerstva kultury snaží prosadit změnu autorského zákonu, díky které by se zvětšily náhrady za výpůjčky z knihoven. Také se snažíme sami být autorům dobrým příkladem v tom, aby odměny za živá vystupování byly vyšší a s časem se dorovnaly německému standartu, kde odměna za jeden literární večer se pochybuje kolem tří set eur," sdělil Lipár.

Jurák a May se po prvním zklamání rozhodli pro vydání vlastním nákladem. "V první oslovené firmě nám po počátečních slibech oznámili, že naše texty vydat nechtějí. Druhá menší firma již spolupracovala dobře a bez problémů," řekl Jurák. Za všechno od korektury, skenování ilustrací, sazby až po tisk spisovatelé museli zaplatit z vlastní kapsy. "I tak to samotný autor nemá jednoduché, musí se dobře zorientovat v problematice, například správně vybrat formát, písmo i papír. Vlastními silami jsme zajistili grafické podklady pro obálku. Sami jsme také sestavili knihy v elektronické podobě," podělil se o své zkušenosti spisovatel. Pokud to podle něj člověk sám neumí, nezbude mu než podstatně připlatit. "Když jsme nakonec drželi v rukou první výtisky, byl to krásný pocit. Jenže to byl jen začátek," řekl Jurák.

Lipár si myslí, že český čtenářský trh je specifický především svojí malou velikostí. Dodal, že na druhou stranu ten trh zčásti zahrnuje Slovensko, i když mladší generace Slováků postupně přechází na překlady z češtiny. "Zároveň výzkumy profesora Trávníčka svědčí o tom, že Češi jsou náruživí čtenáři. Čtou víc než drtivá většina evropských národů. Navíc kniha je v Česku pořád významný dárek. Nejvíce se knihy nakupují před Vánocemi, protože jsme zvyklí věnovat svým blízkým právě knihy," řekl básník.

Podle předsedy českého PEN klubu Jiřího Dědečka je literatura v současné době obecně na ústupu z výsluní, a proto její popularita klesá. "Spisovatelství samotné však hodně oživují počítače i sociální sítě. Velmi často ale jde spíš o deníkové záznamy pro soukromou potřebu než o literaturu," uvedl pro EuroZprávy.cz. Před pěti lety, když Dědeček pracoval jako lektor tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, podle něj začínající spisovatelé nejvíce psali o vztazích, drogách i sexuální orientaci. Lipár předpokládá, že v současné době k nepopulárnějším knihám mezi čtenáři patří lehčí čtivo, přístupné romány, detektivky, sci-fi i romantické příběhy a v poslední době takové věci jako pomůcky k práci či návody na zlepšení života.

Za základní věc po napsaní knihy Lipár považuje zvolení svého nakladatele. "Je potřeba si zvolit toho, ke komu jako autor máte důvěru, protože dobře znáte jeho produkci. Také to může být nakladatel, který vydává knihy podobného ražení, a tedy dokáže obsloužit čtenáře, ke kterým svým textem míříte," řekl básník.

Zdůraznil, že je potřeba pokračovat na tom pracovat i ve chvíli, kdy kniha je na trhu. Doporučil se účastnit autorských čtení a být v kontaktu se čtenáři, tedy být aktivní na sociálních sítích i vstupovat se čtenáři do dialogu. Dodal, že se vyplatí i objíždět knihovny, vždyť dost často stojí o živá vystoupení. "Pokud autorovi nestačí internet i sociální sítě, kde se může docela dobře zviditelnit, a touží svá díla vydat tiskem, ba dokonce za honorář, pak myslím, že to je ono největší úskalí. Nakladatelé neradi riskují, sázejí na osvědčená jména a mladý začínající jen těžko hledá," vysvětlil Dědeček.

Podle Juráka to nejdůležitější po napsaní knihy je dostat ji mezi lidi. Kvůli tomu, že prodejné kanály vydavatelských firem byly omezené, spolu se spoluautorkou museli najít další. Oslovili tedy velkou distribuční firmu. "Přijali bychom jejich podmínky, kdyby s námi jednali férově. Jednání ale bylo velmi neseriózní a po nějaké době jsme to vzdali," uvedl spisovatel.

Podle něj si distribuční firmy vezmou kolem osmdesáti procent z prodejní ceny knihy, z další části se zaplatí příprava i tisk a jen zbytek autor nechává jako zisk. "Úspěch jsme měli u některých internetových prodejců, kteří naše knihy kupovali, byť prodané počty papírových výtisků byly relativně nízké," řekl. Dodal, že s elektronickými knihami to bylo lepší, a proto nejvíce knih Jurák a May prodali sami. Začínajícím autorům doporučil se trefit do požadavků některého z větších nakladatelství. "Jakmile se kniha dostane do obchodů, zcela jistě se bude prodávat," vysvětlil.

Související

Více souvisejících

spisovatelé knihy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy