Utubering 2018 je za námi. Co si o něm myslet?

REPORTÁŽ – V sobotu 5. května, přesněji po týdnu se skupinka YouTuberů přesunula z Prahy na brněnské výstaviště. I přes to, že se jednodenní festival Utubering konal paralelně s nejočekávanější jarní událostí Majáles, účast mladých nadšenců a jejich doprovodu byla veliká. Proto jsme se zaměřili na zachycení pohledu stran tvůrců a publika.

Přidejte svůj názor

Youtuber GoGo s fanouškem
doporučujeme

Psát o Utuberingu je poměrně složité, protože událost vyvolává rozporuplné reakce z řad lidí. Často je na něj nahlíženo jako na nekalý byznys profitující na dětech a jejich rodičích nebo jako na něco degradujícího, s čím by malá dušička neměla přijít do styku. Ostatní to buď tolerují nebo neberou na zřetel. 

Nabízí se tedy na první pohled úzkoprsá kritika. „Ale je třeba si uvědomit, že česká YouTubová scéna je dost mladá, protože jsou mladí i její tvůrci,“ řekl Patrik Kořenář z dua Zvědátoři, kteří rozebírají ve svých videích vědu a konspirační teorie. Pokud na událost zavítá někdo s estetickou sensibilitou zvyklý na vysoké umění, bude už v prvním momentě zklamán. Utubering je pro děti, pro „mediálně propíranou“ generaci Z, nikoliv pro starší, ti ostatně stejně skončí na Majálesu.

img-responsive

YouTuberky A Cup of Style | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images

Děti se na další ročník těší už po jeho skončení, nezbývá jim nic jiného než se na sociálních sítích ptát, kdy a kde to bude. Organizátoři a sami tvůrci v současnosti sázejí více na Instagram než na Facebook. Mají tam možnost komunikovat přímo se svým publikem. Sice se občas objeví nějaký ten nenávistný komentář, ale i tak jej přebijí pozitiva. „Oni tím žijou. Baví se o těch hrách na kroužku. Fotka s jejich oblíbencem je pro ně čest,“ okomentovala současný stav matka Kateřina Volfová.

Tradiční pohled na současné technologie je takový, že se děti odklánějí od reálného života k Internetu, popř. k bavičům z obrazovky. Přestávají číst a zajímat se o dění okolního světa. I přes velké zjednodušení, je na tom něco k zamyšlení. „Musí se s těma dětma bavit, ukázat jim, že existují i jiné možnosti. Když má dítě volbu, tak nic jiného kromě internetu dělat nechce,“ řekla babička Marie Volfová. Někteří rodiče pak vidí řešení v zákazech, jsou nuceni pohlížet na YouTube jako na zlo. Na druhou stranu to není tak černobílé, přes YouTube se děti učí anglicky a hledají si slova, aby pochopili, o čem je dané video.

img-responsive

YouTubeři na Gaming stage | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images

Další z mnoha pohledů na Utubering říká, že událost je pouze o podpisech a fotkách s internetovým oblíbencem. Bohatý program přichystaný organizátory toto tvrzení neguje. Návštěvníci se mohou bavit na čtyřech pódiích – hlavní Sherwood stage, Krokodýl stage, Gaming stage a ČEZ stage – každé je věnované jiné aktivitě a zaměření YouTubera. Pódium se netočí jenom kolem tvůrců videí, vystupují na něm i interpreti jako MIRAI, Pavel Callta nebo Sebastian. Přední český YouTuber MenT říká: „Nedoporučuju každou akci, mělo by to mít nějakou kvalitu. Mě se ta akce líbí. Jen lidi nejvíce zajímají fotky a podpisy.“ Podobně to okomentoval YouTuber Baxtrix, podle jeho slov na jeho program chodí jen zlomek lidí. Zbytek čeká před stánkem na podpis. „Nestíhám se věnovat všem,“ potvrdil Baxtrix.

Program neručí za to, že jeho návštěvnici jej využijí k čekání v několikahodinových frontách na podpisy. Na některé se ani nedostane. „Akce mi přišla nedomyšlená. Přijeli jsme až z Kolína, zaplatili čtyři tisíce za čtyři exklusive lístky a náš malý ani nedostal podpis. Kdyby aspoň uvedli od kdy do kdy se budou podepisovat. Takhle jsme nevěděli nic.“ řekl rozhořčený otec dvou dětí Martin Bělina. Děti jsou před svým oblíbencem nervózní, a tak jej většinou ani nepozdraví. Je to úplně něco jiného vidět svůj idol v pohodlí domova a ve skutečnosti.

img-responsive

Internetoví tvůrci VADAK a MenT | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images

Jaký je tedy osud dnešních YouTuberů? Každý z nich si je vědom toho, že tohle všechno jednou skončí. Diváci stárnou spolu s nimi a na scéně se objevují mladší tvůrci s mladším publikem. „V budoucnu se vidím v nějaké kreativě (kreativní studia – pozn. autora),“ řekl výše zmíněný YouTuber MenT. Jeho vrstevníci to vnímají obdobně.

Zde prezentovaná reportáž má sloužit jako zamyšlení nad samotnou událostí a jejími tvůrci. Zachytit toto téma ve své celistvosti je pro tento žánr téměř nemožné. Proto k tomuto fenoménu přistupujme střízlivě a nekritizujme na první dobrou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V dubnu se uskuteční třetí ročník konference Novinářské fórum

21.02.2020 14:59 V Kasárnách Karlín se bude ve čtvrtek 30. dubna konat již třetí ročník konference Novinářské fórum.…

Spolek nabízí firmám odstranit inzerci z dezinformačních webů

12.02.2020 20:43 Výzvu firmám, aby svou inzercí nepomáhaly financovat chod dezinformačních webových stránek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama