Důchodci u Jílkové: Končíme pod mostem, nemáme kde bydlet!

Praha - Nájmy jsou mnohde nepřiměřeně vysoké, obecních bytů je málo a senioři, kteří žijí sami nebo ve dvou v bytě 3+kk, mají často velké potíže náklady vůbec zaplatit. A když se chtějí přestěhovat, nemají kam. Problematika se řešila i v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Pořad Máte slovo

Jílková se tentokrát od svých hostů snažila dozvědět, co mají dělat lidé, kteří nedokáží zaplatit nájemné - ať už tržní nebo regulované. A odpověď není jednoduchá.

Mnozí senioři se v mládí nastěhovali do velkých bytů, jenže když jim odrostly děti, zůstali v nich sami, případně jen jeden z nich. Pak nemohou nájem zaplatit. "Mám důchod 6 500 a nájem 5 600," napsal do pořadu pomocí SMS fóra jeden z diváků.

Ideálním řešením by bylo, kdyby se tito lidé přestěhovali do menších bytů. Jenže ty jsou v současnosti silně nedostatkovým zbožím. Obce mají vlastních bytů nedostatek, malých ještě méně. A nové jen tak nevzniknou. "V dnešní situaci, kdy obce mezi tisíci a desetitisíci obyvateli nemají peníze, těžko mohou stavět obecní byty," prohlásil předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek, který je zároveň primátorem Kladna.

Ale jak je možné, že byty nejsou? "Obce se nezachovaly zodpovědně, mnohé prodaly bytový fond, rezignovaly na to, že obec má tvořit i nějaké sociální klima, umožňovat lidem růst a ke stáří i nějakou ústupovou cestu. Za poměrně malé peníze se tady privatizovaly poměrně velké bytové celky," vysvětlil ředitel programů sociální integrace Člověka v tísni, Jan Černý.

Nějaké byty k dispozici ještě jsou, ale dostat je není vůbec snadné. Své o tom ví zrakově postižená invalidní důchodkyně Alena Chybová z Prahy 3. "Mám byt 1+1, ale bohužel má 56 metrů čtverečních. Mně by stačilo nějakých 40 až 45 metrů, co teď nabízí Praha 3, ale mám smůlu. Jsem u soukromého majitele, takže nemám šaci. A ty byty jdou do výběrového řízení, kde je třeba složit různě vysokou kauci. Bylo mi řečeno, abych si podala žádost. Žádost mi byla zamítnuta – bez důvodu, ale bylo tam napsáno „zkuste to za rok“," svěřila se zoufalá žena s tím, že žádost už jí městská část zamítla třikrát. A ona se těžko může přestěhovat do jiného města, protože má velké potíže s orientací.


V Německu je nájem třetina platu

Podle předsedy svazu Jiránka se situace liší obec od obce, někde mají lidé bydlení zajištěné. Ale jak podotkl, v současnosti, kdy ještě doznívá hospodářská krize a podle ekonomů se na nás řítí její druhá vlna, je pravděpodobné, že nové byty nevzniknou. Šancí pro nájemníky tak může být snad jen nový občanský zákoník. Podle něho si k sobě bez souhlasu majitele mohou vzít podnájemníka, který jim pomůže náklady na byt zaplatit.

Existuje zde i takzvaný normativ - stát nájemníkovi s nízkými příjmy dá příspěvek na bydlení. Ale jak podotkla sama moderátorka Jílková, ideálně musíte mít byt kolem 30 metrů čtverčních - na větší už o moc víc peněz nedostanete.

"V zásadě to nemá žádné pozitivní řešení," povzdechl si Černý z Člověka v tísni. Řekl, že ČVT se snaží sociálně slabým pomáhat hledat bydlení, a to většinou na běžném trhu. Většině lidí, kteří na tom nejsou se svými příjmy tak špatně, však nepomohou.

A rozhořčení z nastálé situace jsou i lidé. "V Německu je nepsaným pravidlem, že nájemné by nemělo přesáhnout třetinu čistého platu. V Česku za třetinu čistého platu neseženete ani prasečí chlívek," rozčiloval se jeden z posluchačů rádia Impuls.

"Na občana by podle zákona mělo být 32 metrů čtverečních obytné plochy. Od příštího roku má být 140 korun za metr čtvereční regulovaného nájemného. K tomu si přičtěte náklady. Když si vezmeme průměrnou mzdu, je 9 tisíc. Když si vezme průměrné důchody, jsou kolem 9 nebo 10 tisíc. Když to nakonec sečteme, zjistíme, že jednomu člověku zbyde na den 89 korun," zoufal si další nešťastný nájemník.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Související:

Právě se děje

reklama