Fond budoucnosti udělil Česko-německé novinářské ceny, porotu zaujala rozličná témata

Česko-německý fond budoucnosti dnes večer v Praze popáté rozdělil Česko-německé novinářské ceny reportérům, kteří svými výstupy přispívají k porozumění mezi lidmi obou zemí. Oceněno bylo osm českých i německých autorů, kteří "poutavým, nezaujatým a do souvislosti zasazeným zpravodajstvím vzbuzovali zájem o sousedy."

Předávání cen v divadle Studio Hrdinů se kvůli koronavirové epidemii uskutečnilo bez publika.

V kategorii text porota ocenila novinářku Alexandru Mostýnovou z listu Die Tageszeitung za konfrontaci vzpomínek pamětníků z opačných táborů u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Německým čtenářům přiblížila roli spolupracovníka komunistické tajné služby Ludvíka Zifčáka. Z českých autorů obdržel cenu za text Vladimír Ševela, který v článku popsal kulturu a identitu Lužických Srbů.

Thomas Muggenthaler z veřejnoprávního Bayerischer Rundfunk obdržel cenu v kategorii audio za rozhlasovou reportáž o vzpomínkách osob, které přežily holokaust. Další cenu ve zvukové kategorii obdržel Pavel Šuba z Českého rozhlasu za reportáž o německé osadě Morgenland v Jeseníkách, jež zanikla po odsunu původního německého obyvatelstva v roce 1946.

Další dvě ceny získali autoři multimediálních příspěvků. Z Čechů byl odměněn Pavel Polák za sérii 13 krátkých reportáží z cest podél německého pobřeží. Za německou stranu cenu získali Heike Bittnerová a Robert Jahn za dokumentární film s portréty lidí z trojmezí mezi Německem, Českem a Polskem, kteří byli kvůli náhlému uzavření hranic vzhledem k restrikcím kvůli koronavirové epidemii postaveni před obtížné výzvy.

Zvláštní cenu Mileny Jesenské, která se uděluje za příspěvky věnované tématům, jako je občanská odvaha, multikulturní porozumění nebo tolerance, obdržel Jan Beránek z České televize za dokumentární film Nikam nepatřit. Pojednává o československém letci RAF Kurtu Taussigovi.

Ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost obdržela Heidi Wolfová z česko-bavorského pohraničí. "Zasvětila svůj život tomu, aby se lidé z obou stran hranice mohli lépe poznat, a aby tak železná opona padla nejen politicky a na papíře, ale také v myšlení a vnímání lidí, kteří v těsné blízkosti hranice žijí," popsali organizátoři.

Česko-německá novinářská cena se uděluje textovým, rozhlasovým a multimediálním příspěvkům, které pomohly lepšímu porozumění mezi oběma národy. Oceňují se ty články a reportáže, které probouzejí zájem o sousední zemi, rozšiřují poznání o její společnosti a přibližují každodenní život lidí na druhé straně hranice. Cenu vyhlašuje a organizuje Česko-německý fond budoucnosti, jeho partnery jsou Syndikát novinářů ČR a Německý svaz novinářů.

Česko-německé novinářské ceny novináři Česká republika Německo Media

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 28 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy