V Česku začala nově vysílat ukrajinská zpravodajská televize

V Česku začala dnes odpoledne vysílat ukrajinská televizní stanice 1+1. Zpravodajský kanál by měl umožnit ukrajinským občanům v Česku získávat informace o dění v domovské zemi v jejich rodném jazyce.

Ilustrační foto

Stanici je možné bezplatně naladit v rámci pozemního digitálního televizního vysílání prostřednictvím automatického ladění na multiplexu 23. Při dnešním zahájení vysílání televize to řekl generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.

Vysílání bude podle Vážana dostupné tak dlouho, jak bude zapotřebí. Signál ukrajinské televizní stanice by měl byt od dnešního odpoledne dostupný bez přestávky po celém území ČR a to na všech televizních přístrojích, které přijímají digitální pozemní vysílání.

"Zahájení vysílání zpravodajského kanálu 1+1 je velmi důležité, protože ukrajinští občané u nás budou mít možnost zůstat ve spojení se svou zemí v jejich rodném jazyce a způsobem, na jaký jsou zvyklí," uvedl k zahájení vysílání ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj by vysílání stanice mělo nabídnout věrohodné informace o dění na Ukrajině a předejít tím šíření ruské propagandy. Připomněl také, že vysílání by mělo doplnit současné aktivity mobilních operátorů, kteří umožňují Ukrajincům zůstat ve spojení s lidmi v jejich vlasti.

Spuštění ukrajinského televizního kanálu v Česku ocenil i ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. "Lidé, kteří sem přijeli, se potřebují cítit jako doma. To, že budou mít zde možnost dostat objektivní informace ve svém rodném jazyce, jim poskytne určitou míru jistoty, která jim někde v zahraničí možná chybí. Tady v České republice se jim ale té jistoty dostává hodně," řekl. Podle něj by stanice mohla být zajímavá i pro české diváky.

Vedle televizní stanice je v Česku už několik týdnů možné naladit i vysílání Ukrajinského rozhlasu, který poskytuje Český rozhlas (ČRo) na svém webu i v klasických sítích DAB+ a DVB-T2. Kromě toho ČRo Radiožurnál a Plus rovněž vysílají zprávy v ukrajinštině. Zpravodajství v ukrajinštině poskytuje i Česká televize, která tlumočí hlavní zpravodajskou relaci do ukrajinštiny. Mediální skupina Media Bohemia pak v závěru března zahájila vysílání Rádia Ukrajina.

Podle dnešních dat ministerstva vnitra byla udělena dočasná ochrana více než 279 tisícům lidí, jen za neděli jich přibylo 2572. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 163 tisíc osob.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Fotograf serveru EuroZprávy.cz se umístil mezi finalisty soutěže Czech…

10.05.2022 19:25 Mediální společnost INCORP zanechala v letošním ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Nature…

Přírodní fotografií roku se stal snímek pulců, umístil se i fotograf…

03.05.2022 20:45 Nejlepší fotografií v soutěži Czech Nature Photo se stal snímek s názvem Pulci od autora Víta…

Související:

Právě se děje

reklama