Proslulá choreografka Hana Polanská Turečková chystá autorský večer ve studiu Alta

Praha – Během červencových dnů vrcholí přípravy na autorský večer renomované choreografky Hany Polanské Turečkové, který proběhne 19. července ve Studiu Alta. Během večera bude uvedena premiéra jejího díla Choreografická cvičení I. a jako host večera se představí Pražský komorní balet s choreografií Černé zrcadlo.

Přidejte svůj názor

Hana Polanská Turečková
doporučujeme

„Choreografická cvičení jsou mým nezávislým autorským projektem," prozrazuje Hana Polanská Turečková. "Přizvala jsem tým umělců, se kterým pracuji delší čas, a společně zkoumáme věci, které jsou pro naši tvorbu určující." Premiéra „Choreografická cvičení I." se tak stane vyústěním spolupráce choreografky a malíře Vladimíra Houdka, kteří vytvořili filmové či jevištní koláže malby a tance hledající definici vztahu mezi jazykem obrazového ztvárnění a těla. 

"Má spolupráce s Vladimírem Houdkem trvá již od roku 2013, kdy jsme spolu uvedli premiéru pohádky Kdo je na světě nejmocnější, která vznikla na objednávku Pražského komorního baletu," říká Hana Polanská Turečková. "Následovala dvě filmová díla a existenciální abstraktní choreografie Černé zrcadlo, jejíž reprízu mohou vidět diváci v rámci mého autorského večera. Momentálně pracujeme současně na dvou projektech – již zmíněných Choreografických cvičeních I. a Mystériu času – choreografii, která bude mít premiéru v prosinci, a vzniká také na zakázku pro PKB. Tyto dva poslední projekty, ač mají úplně rozdílné téma i cíl či ambice, se navzájem prolínají."

Hana Polanská Turečková se ve svém díle pokouší v návaznosti na geometricko-abstraktní, ale silně symbolickou Houdkovu malbu, analyzovat choreografickou práci ve vztahu k abstraktní formě pohybu vyjevující obsah. Z historického hlediska se zde navazuje na pojetí těla jako loutku. Toto pojetí je inspirováno mechanistickomystickým pojednáním Heinricha von Kleista z roku 1810 – „Tanečník a loutka", které ovlivnilo choreografickou tvorbu napříklaf Michaila Fokina, Oskara Schlemmera a Samuela Becketta. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

StarDance 2019 je tady. Večer věnovaný Karlu Gottovi měl smutný začátek

12.10.2019 22:34 Úderem osmé hodiny večerní dnes odstartovala desátá řada populární taneční soutěže StarDance 2019.…

Kdo vyhraje letošní StarDance? Bookmakeři mají dva favority

10.10.2019 16:34 Největšími favority desáté řady taneční soutěže StarDance jsou podle bookmakerů bývalá biatlonistka…

Desátá řada StarDance bude výjimečná. Na co se mohou diváci těšit?

10.09.2019 13:31 Desátá řada taneční soutěže StarDance, kterou bude Česká televize vysílat od 12. října, připomene…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama