Zábřežské muzeum odhalí syrovou tvorbu malířky Evy Petrůjové

Zábřeh – Po úspěšném uvedení fotografií Daniela Schulze čeká tentokrát návštěvníky speciální galerie zábřežského muzea další z řady výstav amatérských umělců. Výstava nazvaná Evino jablko, která ve třech desítkách obrazů představuje průřez patnáctiletou tvorbou nadané malířky Evy Petrůjové bude zahájena vernisáží 11. září v 17 hodin a potrvá do 5. října letošního roku.

Výstava představí návštěvníkům průřez patnáctiletou tvorbou autorky

Již v červnu letošního roku uvedlo Muzeum v Zábřehu první z výstav amatérských umělců, kteří se účastní zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava. Na další odhalování talentů se mohou návštěvníci těšit již začátkem září, kdy se v zábřežské minigalerii objeví dosud nepředstavená tvorba malířky Evy Petrůjové (*1982). Rýmařovská rodačka, která v současnosti působí v Olomouci, zde v rámci souboru nazvaného Evino jablko představí na tři desítky maleb ze své patnáctileté tvorby. Autorčin osobitý a spontánní styl má blízko k Art brut neboli umění v syrovém stavu, které se vymyká uznávaným kulturním šablonám. Výstava maleb Evy Petrůjové bude uvedena vernisáží 11. září 2014 v 17 hodin v Muzeu Zábřeh.

Uvedení výstavy se ujala PhDr. Hana Pokorná, která spatřuje v malířčině tvorbě velký potenciál: „Tvorba Evy Petrůjové je osobitým ztvárněním malířčiných prožitků a emocí v našich zemích formou pro ženu poněkud atypickou. Z některých obrazů dýchá styl 60. let či takzvaný African art. Vystoupení z anonymity své tvorby může být pro tvůrkyni výrazným osobním i uměleckým životním předělem." Autorka sama patří mezi umělkyně, které mají tendenci prezentovat svoji tvorbu spíše v úzkém kruhu příznivců než zprostředkovávat ji širší veřejnosti. To se však rozhodla změnit letos v létě, kdy se zapojila do ojedinělého projektu nazvaného Talentovaní Umělci, jehož cílem je podpora začínajících a amatérských talentovaných umělců a umělkyň. Více informací o projektu můžete nalézt na www.facebook.com/talentovaniumelci.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama