Zábřežské muzeum odhalí syrovou tvorbu malířky Evy Petrůjové

Zábřeh – Po úspěšném uvedení fotografií Daniela Schulze čeká tentokrát návštěvníky speciální galerie zábřežského muzea další z řady výstav amatérských umělců. Výstava nazvaná Evino jablko, která ve třech desítkách obrazů představuje průřez patnáctiletou tvorbou nadané malířky Evy Petrůjové bude zahájena vernisáží 11. září v 17 hodin a potrvá do 5. října letošního roku.

Výstava představí návštěvníkům průřez patnáctiletou tvorbou autorky
doporučujeme

Již v červnu letošního roku uvedlo Muzeum v Zábřehu první z výstav amatérských umělců, kteří se účastní zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava. Na další odhalování talentů se mohou návštěvníci těšit již začátkem září, kdy se v zábřežské minigalerii objeví dosud nepředstavená tvorba malířky Evy Petrůjové (*1982). Rýmařovská rodačka, která v současnosti působí v Olomouci, zde v rámci souboru nazvaného Evino jablko představí na tři desítky maleb ze své patnáctileté tvorby. Autorčin osobitý a spontánní styl má blízko k Art brut neboli umění v syrovém stavu, které se vymyká uznávaným kulturním šablonám. Výstava maleb Evy Petrůjové bude uvedena vernisáží 11. září 2014 v 17 hodin v Muzeu Zábřeh.

Uvedení výstavy se ujala PhDr. Hana Pokorná, která spatřuje v malířčině tvorbě velký potenciál: „Tvorba Evy Petrůjové je osobitým ztvárněním malířčiných prožitků a emocí v našich zemích formou pro ženu poněkud atypickou. Z některých obrazů dýchá styl 60. let či takzvaný African art. Vystoupení z anonymity své tvorby může být pro tvůrkyni výrazným osobním i uměleckým životním předělem." Autorka sama patří mezi umělkyně, které mají tendenci prezentovat svoji tvorbu spíše v úzkém kruhu příznivců než zprostředkovávat ji širší veřejnosti. To se však rozhodla změnit letos v létě, kdy se zapojila do ojedinělého projektu nazvaného Talentovaní Umělci, jehož cílem je podpora začínajících a amatérských talentovaných umělců a umělkyň. Více informací o projektu můžete nalézt na www.facebook.com/talentovaniumelci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii zadrželi podezřelé z krádeže Banksyho díla, graffiti bylo v…

27.06.2020 16:05 Francouzská policie zadržela šest podezřelých z loňské krádeže díla připisovaného britskému…

Detektiv získal žhavou stopu ke vzácnému obrazu, ukraden byl letos v březnu

19.06.2020 09:16 Cenný obraz Vincenta van Gogha s názvem Jarní zahrada zmizel z muzea v nizozemském Larenu koncem…

Pákistánský umělec na svůj dům namaloval podobiznu George Floyda

14.06.2020 11:17 Zprávy o smrti černocha George Floyda při zatýkání policií v USA obletěly v posledních dnech celý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy