Vlastivědné muzeum v Šumperku představí příběh nejslavnější ženy

Šumperk – Znají ji a uctívají miliony křesťanů na všech světadílech, Panna Maria je tedy nejspíš nejslavnější ženou světa. Pro návštěvníky, kteří by si rádi prohlédli význačná díla věnující se mariánské tematice, tak připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ojedinělou výstavu s názvem Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa. Výstava bude uvedena vernisáži 23. října od 17 hodin v Galerii Šumperska Vlastivědného muzea v Šumperku.

Přidejte svůj názor

Albrecht Dürer, Madona se světci
doporučujeme

Panna Maria představovala od začátku symbol ženství, mateřství a lásky. Ostatně kult ženy – matky existoval v mnoha kulturách již od pravěku. Marie také představovala v očích prostého lidu ochránkyni, představovala někoho, kdo dokáže obměkčit samotného Boha. Uctívání Panny Marie bylo umocňováno také tím, že byla vždy zobrazována jako krásná a jemná žena. „Vedle životního příběhu Panny Marie, jejího kultu a devocionální ikonografie světice výstava neopomene zmínit ani historii a zajímavosti u řady exponátů, kupříkladu u gotické dřevořezby, takzvané Bojkovické madony z Klášterce, která bude téměř po desetileté pomlce opět k vidění v šumperském muzeu," upřesnila historička umění Vlastivědného muzea v Šumperku Lenka Kirkosová.

Výstava s názvem Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa, představí Marii prostřednictvím uměleckých předmětů pocházejících především ze severomoravského regionu. Návštěvníky čekají význačná díla sakrálního výtvarného umění, a to od gotiky po současnost. Řada exponátů pochází z historických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a k vidění tak bude i Zábřežská madona, Madona se světci nebo grafický list od Albrechta Dürera. „Několik děl bude v Šumperku prezentováno vůbec poprvé, například oltářní reliéf Svaté příbuzenstvo Kristovo z roku 1512, jenž pochází z kostela v Sobotíně, ale v současné době je uchováván na Státním hradu Pernštejn. Vedle dalších exponátů budou na několik měsíců převezena a instalována v Galerii Šumperska i díla, která jsou obvykle pečlivě uschovaná v depozitáři olomouckého arcibiskupství nebo v interiérech kostelů a far," dodala Lenka Kirkosová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čestným občanem Tábora je muž, který inspiroval Spielberga

17.11.2019 20:51 Táborské čestné občanství dnes získal akademický malíř Jan Sovák. Rodák z jihočeského města, jenž…

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní…

17.11.2019 09:41 Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od…

Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova, město upraví zámek

21.10.2019 09:29 Moravský Krumlov chystá úpravy zámku, kde by měla být od léta příštího roku vystavena Slovanská…

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do…

16.10.2019 20:09 Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama