Vlastivědné muzeum v Šumperku představí příběh nejslavnější ženy

Šumperk – Znají ji a uctívají miliony křesťanů na všech světadílech, Panna Maria je tedy nejspíš nejslavnější ženou světa. Pro návštěvníky, kteří by si rádi prohlédli význačná díla věnující se mariánské tematice, tak připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ojedinělou výstavu s názvem Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa. Výstava bude uvedena vernisáži 23. října od 17 hodin v Galerii Šumperska Vlastivědného muzea v Šumperku.

Albrecht Dürer, Madona se světci

Panna Maria představovala od začátku symbol ženství, mateřství a lásky. Ostatně kult ženy – matky existoval v mnoha kulturách již od pravěku. Marie také představovala v očích prostého lidu ochránkyni, představovala někoho, kdo dokáže obměkčit samotného Boha. Uctívání Panny Marie bylo umocňováno také tím, že byla vždy zobrazována jako krásná a jemná žena. „Vedle životního příběhu Panny Marie, jejího kultu a devocionální ikonografie světice výstava neopomene zmínit ani historii a zajímavosti u řady exponátů, kupříkladu u gotické dřevořezby, takzvané Bojkovické madony z Klášterce, která bude téměř po desetileté pomlce opět k vidění v šumperském muzeu," upřesnila historička umění Vlastivědného muzea v Šumperku Lenka Kirkosová.

Výstava s názvem Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa, představí Marii prostřednictvím uměleckých předmětů pocházejících především ze severomoravského regionu. Návštěvníky čekají význačná díla sakrálního výtvarného umění, a to od gotiky po současnost. Řada exponátů pochází z historických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a k vidění tak bude i Zábřežská madona, Madona se světci nebo grafický list od Albrechta Dürera. „Několik děl bude v Šumperku prezentováno vůbec poprvé, například oltářní reliéf Svaté příbuzenstvo Kristovo z roku 1512, jenž pochází z kostela v Sobotíně, ale v současné době je uchováván na Státním hradu Pernštejn. Vedle dalších exponátů budou na několik měsíců převezena a instalována v Galerii Šumperska i díla, která jsou obvykle pečlivě uschovaná v depozitáři olomouckého arcibiskupství nebo v interiérech kostelů a far," dodala Lenka Kirkosová.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život…

22.06.2022 16:08 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje

reklama