Poznejte betlémy na ojedinělé výstavě

Rozsvícený vánoční stromek nevyvolává jen představu pečlivě zabalených dárků, ale v mnoha případech i tradičních betlémů, které čas klidu a pohody doprovázejí. Existuje nemalé množství podob těchto tradičních vánočních doplňků, ale prezentace těch vystřihovacích je skutečně ojedinělá. EuroZprávy.cz měly možnost být na vernisáži jejich výstavy ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

Výstava Betlémy tentokrát tištěné
doporučujeme

Víte, kdy se poprvé v našich zemích začaly objevovat archy s předtištěnými betlémy? Kdo jako první zkusil zhotovit tištěný betlém v Čechách? Kdy nastal zásadní rozmach nové varianty, a sice tisk reklamních betlémů? Na tyto otázky v doprovodu mnoha originálních archů se dozvíte odpovědi právě na výstavě Betlémy tentokrát tištěné, vůbec prvního počinu v takové podobě. Její příprava a realizace ve třech výstavních síních Středočeského muzea je dílem PhDr. Ivany Kubečkové a PhDr. Zity Suchánkové, které po dva roky neúnavně komunikovaly se sběrateli. Díky tomu si na ploše kolem 165 metrů čtverečních může návštěvník výstavy prohlédnout betlémy od 44 nakladatelů... chcete ještě další čísla? Prosím, uvidíte na 50 sestavených betlémů, 160 tiskových archů a pokud máte chuť počítat, čeká vás 1541 figurek.

Ukázka archu J. J. Balzera, starého přes dvě století.

Exponáty kromě muzejních sbírek poskytli i renomovaní sběratelé, mezi jinými František Karas (zapůjčil všechny prostorově postavené betlémy). Část exponátů je představována v původní, nerozstříhané podobě, nechybí ale ani sestavené celky. Největším unikátem jsou archy s darovníky, svatou rodinou a Útěkem do Egypta od J. J. Balzera (1710-1799), zapůjčené Královskou kanonií premonstrátů na Strahově, tedy dílo staré více než dvě století. Dalším pozoruhodným exemplářem je arch betlému z první poloviny 19. století od Wenzela Moraka (zapůjčilo Etnografické oddělení Národního muzea) a jde o nejstarší postavený betlém na výstavě.

Unikátní junácký betlém, jehož autorem je sedmnáctiletý chlapec.

Betlémy tentokrát tištěné zahrnují období od samotných počátků jejich existence v Čechách před masivní rozmach na přelomu 19. a 20. století a nárůst reklamních betlémů v 30. letech uplynulého milénia až do pozvolného útlumu v letech sedmdesátých téhož století.

Středočeské muzeum v Roztokách a tedy i výstavu Betlémy tentokrát tištěné můžete navštívit v období od 28. listopadu 2014 do 1. února 2015 vždy od středy do neděle (10 – 18 hod.). Roztocký zámek je dosažitelný z pražských Dejvic autobusy příměstské dopravy č. 340 a 350, případně vlakem z Masarykova nádraží či Prahy-Holešovic ve směru na Ústí nad Labem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V…

10.10.2020 13:46 Aktualizováno Necelý měsíc a půl od zahájení nové sezony divadla v ČR opět přestávají od pondělí hrát. Opatření…

Vláda zavře i muzea, snížila limit účastníků náboženských akcí

08.10.2020 19:37 Od pondělí jsou v Česku na 14 dní zakázány návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a…

Kvůli plánovaným opatřením se ruší kulturní akce, festival Signal nebude

07.10.2020 17:24 Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili dnes jeho letošní…

Na německé hranici zadrželi pašeráka vzácného obrazu, měl namířeno do ČR

06.10.2020 13:20 Němečtí celníci při rutinní prohlídce na hranicích se Švýcarskem objevili v kufru auta s českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama