Zábřežské muzeum představilo výstavu papírových betlémů

Zábřeh – Poslední výstavou zábřežského muzea a Vlastivědného muzea v Šumperku v letošním roce se stala Výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma. Ta láká malé i velké návštěvníky na tři desítky zejména tištěných papírových betlémů, mezi kterými jsou i ty nejznámější od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady.

Plakát k výstavě Půjdem spolu do Betléma

První tištěné papírové archy s betlémovými figurkami, které se vystřihovaly, jsou u nás doloženy již před rokem 1850. Původní oceloritiny, které se ručně kolorovaly, později vystřídala litografie nebo dřevořezba. Mezi nejstarší známé zachované tisky patří zkušební tisky z dílny vrchlabského mědirytce Wenzela Langhammera. Další známé archy pocházejí z pražských tiskáren, a to z tiskárny J. Kopetzského a W. Moraka. Významným mezníkem v historii tisku betlémů bylo poté v roce 1902 vydání tří betlémových archů a o dva roky později čtvrtého od Mikoláše Alše. Brzy po něm začali betlémy tvořit i další významní malíři. V roce 1916 vydal pražský nakladatel „Pražské jesličky" Josefa Weniga a v roce 1919 vyšel betlém Josefa Lady. Zvláštní a zcela nový jev pak představuje vznik reklamních betlémů ve 30. letech 20. století.

Doba po roce 1948 tisku papírových betlémů nijak zvlášť nepřála a až po roce 1989 se opět začaly tisknout papírové betlémy k vystřihování. Tiskly se kopie historických ručně malovaných lidových betlémů, které vytvořili profesionální výtvarní umělci a v posledních letech se častěji objevují betlémy místopisné. Jsou zasazeny do konkrétního města či obce a zachycují charakteristické dominanty okolí, jednotlivé stavby, sochy a darovníky v dobových oděvech či v místních lidových krojích. Mezi nejvýznamnější současné tvůrce místopisných betlémů patří například Jana Moštková nebo Jiří Škopek.

Na výstavě Půjdem spolu do Betléma jsou až do 14. ledna příštího roku k vidění nejznámější betlémy Mikoláše Alše, Josefa Weniga, Josefa Lady, reliéfní rozkládací betlém, reklamní betlémy Hradecké cikorky a jiných firem, Kubaštovy jesličky a papírové betlémy tištěné po roce 1989, což jsou edice lidových ručně malovaných betlémů jako například Orlickoústecký betlém Jiřího Kanpovského a betlémy, které vytvořily profesionální umělci. Pozornosti jistě neujde ani pletený betlém Aleny Bukvové nebo krajkový betlém Hany Kozubové. Výstava je navíc doplněna o iniciativu pod názvem Zábřežské děti stavějí svůj betlém. „Chceme tak požádat všechny děti z města a blízkého okolí, které výstavu s rodiči navštíví, aby si doma z papíru připravily figurku, která bude připevněna na špejli. Figurku poté děti umístí do fiktivní krajiny, která je postavena ve vstupní hale muzea," doplnil správce zábřežského muzea Karel Jedonek.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život…

22.06.2022 16:08 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje

reklama