Zábřežské muzeum představilo výstavu papírových betlémů

Zábřeh – Poslední výstavou zábřežského muzea a Vlastivědného muzea v Šumperku v letošním roce se stala Výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma. Ta láká malé i velké návštěvníky na tři desítky zejména tištěných papírových betlémů, mezi kterými jsou i ty nejznámější od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady.

Plakát k výstavě Půjdem spolu do Betléma

První tištěné papírové archy s betlémovými figurkami, které se vystřihovaly, jsou u nás doloženy již před rokem 1850. Původní oceloritiny, které se ručně kolorovaly, později vystřídala litografie nebo dřevořezba. Mezi nejstarší známé zachované tisky patří zkušební tisky z dílny vrchlabského mědirytce Wenzela Langhammera. Další známé archy pocházejí z pražských tiskáren, a to z tiskárny J. Kopetzského a W. Moraka. Významným mezníkem v historii tisku betlémů bylo poté v roce 1902 vydání tří betlémových archů a o dva roky později čtvrtého od Mikoláše Alše. Brzy po něm začali betlémy tvořit i další významní malíři. V roce 1916 vydal pražský nakladatel „Pražské jesličky" Josefa Weniga a v roce 1919 vyšel betlém Josefa Lady. Zvláštní a zcela nový jev pak představuje vznik reklamních betlémů ve 30. letech 20. století.

Doba po roce 1948 tisku papírových betlémů nijak zvlášť nepřála a až po roce 1989 se opět začaly tisknout papírové betlémy k vystřihování. Tiskly se kopie historických ručně malovaných lidových betlémů, které vytvořili profesionální výtvarní umělci a v posledních letech se častěji objevují betlémy místopisné. Jsou zasazeny do konkrétního města či obce a zachycují charakteristické dominanty okolí, jednotlivé stavby, sochy a darovníky v dobových oděvech či v místních lidových krojích. Mezi nejvýznamnější současné tvůrce místopisných betlémů patří například Jana Moštková nebo Jiří Škopek.

Na výstavě Půjdem spolu do Betléma jsou až do 14. ledna příštího roku k vidění nejznámější betlémy Mikoláše Alše, Josefa Weniga, Josefa Lady, reliéfní rozkládací betlém, reklamní betlémy Hradecké cikorky a jiných firem, Kubaštovy jesličky a papírové betlémy tištěné po roce 1989, což jsou edice lidových ručně malovaných betlémů jako například Orlickoústecký betlém Jiřího Kanpovského a betlémy, které vytvořily profesionální umělci. Pozornosti jistě neujde ani pletený betlém Aleny Bukvové nebo krajkový betlém Hany Kozubové. Výstava je navíc doplněna o iniciativu pod názvem Zábřežské děti stavějí svůj betlém. „Chceme tak požádat všechny děti z města a blízkého okolí, které výstavu s rodiči navštíví, aby si doma z papíru připravily figurku, která bude připevněna na špejli. Figurku poté děti umístí do fiktivní krajiny, která je postavena ve vstupní hale muzea," doplnil správce zábřežského muzea Karel Jedonek.

Související:

Právě se děje