Zábřežské muzeum představilo výstavu papírových betlémů

Zábřeh – Poslední výstavou zábřežského muzea a Vlastivědného muzea v Šumperku v letošním roce se stala Výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma. Ta láká malé i velké návštěvníky na tři desítky zejména tištěných papírových betlémů, mezi kterými jsou i ty nejznámější od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady.

Přidejte svůj názor

Plakát k výstavě Půjdem spolu do Betléma
doporučujeme

První tištěné papírové archy s betlémovými figurkami, které se vystřihovaly, jsou u nás doloženy již před rokem 1850. Původní oceloritiny, které se ručně kolorovaly, později vystřídala litografie nebo dřevořezba. Mezi nejstarší známé zachované tisky patří zkušební tisky z dílny vrchlabského mědirytce Wenzela Langhammera. Další známé archy pocházejí z pražských tiskáren, a to z tiskárny J. Kopetzského a W. Moraka. Významným mezníkem v historii tisku betlémů bylo poté v roce 1902 vydání tří betlémových archů a o dva roky později čtvrtého od Mikoláše Alše. Brzy po něm začali betlémy tvořit i další významní malíři. V roce 1916 vydal pražský nakladatel „Pražské jesličky" Josefa Weniga a v roce 1919 vyšel betlém Josefa Lady. Zvláštní a zcela nový jev pak představuje vznik reklamních betlémů ve 30. letech 20. století.

Doba po roce 1948 tisku papírových betlémů nijak zvlášť nepřála a až po roce 1989 se opět začaly tisknout papírové betlémy k vystřihování. Tiskly se kopie historických ručně malovaných lidových betlémů, které vytvořili profesionální výtvarní umělci a v posledních letech se častěji objevují betlémy místopisné. Jsou zasazeny do konkrétního města či obce a zachycují charakteristické dominanty okolí, jednotlivé stavby, sochy a darovníky v dobových oděvech či v místních lidových krojích. Mezi nejvýznamnější současné tvůrce místopisných betlémů patří například Jana Moštková nebo Jiří Škopek.

Na výstavě Půjdem spolu do Betléma jsou až do 14. ledna příštího roku k vidění nejznámější betlémy Mikoláše Alše, Josefa Weniga, Josefa Lady, reliéfní rozkládací betlém, reklamní betlémy Hradecké cikorky a jiných firem, Kubaštovy jesličky a papírové betlémy tištěné po roce 1989, což jsou edice lidových ručně malovaných betlémů jako například Orlickoústecký betlém Jiřího Kanpovského a betlémy, které vytvořily profesionální umělci. Pozornosti jistě neujde ani pletený betlém Aleny Bukvové nebo krajkový betlém Hany Kozubové. Výstava je navíc doplněna o iniciativu pod názvem Zábřežské děti stavějí svůj betlém. „Chceme tak požádat všechny děti z města a blízkého okolí, které výstavu s rodiči navštíví, aby si doma z papíru připravily figurku, která bude připevněna na špejli. Figurku poté děti umístí do fiktivní krajiny, která je postavena ve vstupní hale muzea," doplnil správce zábřežského muzea Karel Jedonek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čestným občanem Tábora je muž, který inspiroval Spielberga

17.11.2019 20:51 Táborské čestné občanství dnes získal akademický malíř Jan Sovák. Rodák z jihočeského města, jenž…

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní…

17.11.2019 09:41 Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od…

Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova, město upraví zámek

21.10.2019 09:29 Moravský Krumlov chystá úpravy zámku, kde by měla být od léta příštího roku vystavena Slovanská…

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do…

16.10.2019 20:09 Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama