Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo, lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, a nejen to představí výstava Šperkovnice šumperského muzea. Převážná část vystavených šperků a bižuterie byla nalezena při záchranných archeologických výzkumech nebo je muzeum získalo darem. Vůbec poprvé v historii Vlastivědného muzea v Šumperku se tak rozmanitému fondu šperků a bižuterie bude věnovat samostatná výstava. „Ačkoliv vybrané předměty zastupují poměrně široký časový úsek od eneolitu až po současnost, cílem výstavy nebyla chronologická prezentace jednotlivých předmětů, ale snaha přiblížit různorodé obměny šperků podle jejich typu. Vedle sebe tak jsou vystaveny pravěké i novověké ozdoby osobního charakteru jako jsou náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice a náramky či účesový šperk," přiblížila záměr výstavy historička umění Lenka Kirkosová.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, brože, řetízky, závěsky, knoflíky a nášivky, ale i růžence, křížky a hodinky. Ke šperkům patří rovněž šperkovnice, do kterých byly cennosti ukládány, i poklady neboli takzvané depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země. „Vystaven bude i nejnovější objev, depot bronzových nákrčníků a honosné štítové spony z pozdní doby bronzové, který byl dva týdny před otevřením výstavy nalezen pomocí detektoru kovu," prozradil archeolog šumperského muzea Jakub Halama.

Nejstarším vystaveným předmětem, který je zároveň nejstarším dokladem kovového šperku na severomoravském území, je náhrdelník vytvořený z mramorových korálků, měděných drátků svinutých do trubiček a plechových perel. Pravěký náhrdelník z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu na eneolitickém sídlišti na severním okraji Moravičan. Výstava Šperkovnice šumperského muzea bude k vidění až do 7. června letošního roku. Více o programu Vlastivědného muzea v Šumperku lze nalézt na www.muzeum-sumperk.cz.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Od Vogue k pneumatikám. Pirelli uniklo jméno fotografky, která nafotí…

12.07.2022 13:13 Fotografkou legendárního kalendáře Pirelli, který se dostane jen do rukou úzké skupiny lidí, bude…

Související:

Právě se děje

reklama