Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea
doporučujeme

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo, lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, a nejen to představí výstava Šperkovnice šumperského muzea. Převážná část vystavených šperků a bižuterie byla nalezena při záchranných archeologických výzkumech nebo je muzeum získalo darem. Vůbec poprvé v historii Vlastivědného muzea v Šumperku se tak rozmanitému fondu šperků a bižuterie bude věnovat samostatná výstava. „Ačkoliv vybrané předměty zastupují poměrně široký časový úsek od eneolitu až po současnost, cílem výstavy nebyla chronologická prezentace jednotlivých předmětů, ale snaha přiblížit různorodé obměny šperků podle jejich typu. Vedle sebe tak jsou vystaveny pravěké i novověké ozdoby osobního charakteru jako jsou náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice a náramky či účesový šperk," přiblížila záměr výstavy historička umění Lenka Kirkosová.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, brože, řetízky, závěsky, knoflíky a nášivky, ale i růžence, křížky a hodinky. Ke šperkům patří rovněž šperkovnice, do kterých byly cennosti ukládány, i poklady neboli takzvané depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země. „Vystaven bude i nejnovější objev, depot bronzových nákrčníků a honosné štítové spony z pozdní doby bronzové, který byl dva týdny před otevřením výstavy nalezen pomocí detektoru kovu," prozradil archeolog šumperského muzea Jakub Halama.

Nejstarším vystaveným předmětem, který je zároveň nejstarším dokladem kovového šperku na severomoravském území, je náhrdelník vytvořený z mramorových korálků, měděných drátků svinutých do trubiček a plechových perel. Pravěký náhrdelník z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu na eneolitickém sídlišti na severním okraji Moravičan. Výstava Šperkovnice šumperského muzea bude k vidění až do 7. června letošního roku. Více o programu Vlastivědného muzea v Šumperku lze nalézt na www.muzeum-sumperk.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii zadrželi podezřelé z krádeže Banksyho díla, graffiti bylo v…

27.06.2020 16:05 Francouzská policie zadržela šest podezřelých z loňské krádeže díla připisovaného britskému…

Detektiv získal žhavou stopu ke vzácnému obrazu, ukraden byl letos v březnu

19.06.2020 09:16 Cenný obraz Vincenta van Gogha s názvem Jarní zahrada zmizel z muzea v nizozemském Larenu koncem…

Pákistánský umělec na svůj dům namaloval podobiznu George Floyda

14.06.2020 11:17 Zprávy o smrti černocha George Floyda při zatýkání policií v USA obletěly v posledních dnech celý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy