Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

Přidejte svůj názor

FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea
doporučujeme

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo, lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, a nejen to představí výstava Šperkovnice šumperského muzea. Převážná část vystavených šperků a bižuterie byla nalezena při záchranných archeologických výzkumech nebo je muzeum získalo darem. Vůbec poprvé v historii Vlastivědného muzea v Šumperku se tak rozmanitému fondu šperků a bižuterie bude věnovat samostatná výstava. „Ačkoliv vybrané předměty zastupují poměrně široký časový úsek od eneolitu až po současnost, cílem výstavy nebyla chronologická prezentace jednotlivých předmětů, ale snaha přiblížit různorodé obměny šperků podle jejich typu. Vedle sebe tak jsou vystaveny pravěké i novověké ozdoby osobního charakteru jako jsou náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice a náramky či účesový šperk," přiblížila záměr výstavy historička umění Lenka Kirkosová.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, brože, řetízky, závěsky, knoflíky a nášivky, ale i růžence, křížky a hodinky. Ke šperkům patří rovněž šperkovnice, do kterých byly cennosti ukládány, i poklady neboli takzvané depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země. „Vystaven bude i nejnovější objev, depot bronzových nákrčníků a honosné štítové spony z pozdní doby bronzové, který byl dva týdny před otevřením výstavy nalezen pomocí detektoru kovu," prozradil archeolog šumperského muzea Jakub Halama.

Nejstarším vystaveným předmětem, který je zároveň nejstarším dokladem kovového šperku na severomoravském území, je náhrdelník vytvořený z mramorových korálků, měděných drátků svinutých do trubiček a plechových perel. Pravěký náhrdelník z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu na eneolitickém sídlišti na severním okraji Moravičan. Výstava Šperkovnice šumperského muzea bude k vidění až do 7. června letošního roku. Více o programu Vlastivědného muzea v Šumperku lze nalézt na www.muzeum-sumperk.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čestným občanem Tábora je muž, který inspiroval Spielberga

17.11.2019 20:51 Táborské čestné občanství dnes získal akademický malíř Jan Sovák. Rodák z jihočeského města, jenž…

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní…

17.11.2019 09:41 Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od…

Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova, město upraví zámek

21.10.2019 09:29 Moravský Krumlov chystá úpravy zámku, kde by měla být od léta příštího roku vystavena Slovanská…

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do…

16.10.2019 20:09 Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama